Інженерний батальйон

Інженерний батальйон — основний тактичний підрозділ, тактична і адміністративно-господарська одиниця інженерних військ.

Понтонно-мостовий підрозділ інженерних військ Бундесверу забезпечує подолання водної перешкоди підрозділом TPz 1 «Фукс» понтонним мостом M3
Саперний підрозділ знешкоджує саморобний вибуховий пристрій за допомогою Buffalo MPV на полігоні Форт Ірвін. 13 липня 2009
Стандартне позначення інженерного підрозділу в НАТО

Призначення, склад, основні завдання

Інженерний батальйон призначений для виконання в бою (операції) найбільш складних завдань інженерного забезпечення: влаштування проходів у загородженнях і переходів через перешкоди, підготовки та утримання шляхів руху і маневру, створення загороджень, зведення польових фортифікаційних споруд із застосуванням засобів механізації, обладнання та утримання пунктів водопостачання, ведення інженерної розвідки та інше. Інженерні батальйони існують в арміях більшості держав.

Організаційно інженерний батальйон входить до складу інженерного (інженерно-саперного) полку (бригади), а також з'єднань і частин видів збройних сил, родів військ. Інженерний батальйон, як правило, має у своєму складу підрозділи різного призначення: інженерно-саперні (саперні), штурмові, загороджень і розгородження, інженерно-дорожні, мостобудівні (мостові), понтонно-мостові (понтонні), переправочно-десантні (амфібійні), відновлення і захисту, позиційні, маскувальні, польового водопостачання (видобутку води), інженерно-аеродромні, морські інженерні, інженерно-базові, інженерно-будівельні та інших. В арміях деяких держав є інженерні батальйони для застосування ядерних мін (фугасів).

Основні завдання

Основними завданнями інженерного батальйону в бою і операції є виконання завдань інженерного забезпечення, що потребують спеціальної підготовки особового складу, застосування різної інженерної техніки та інженерних боєприпасів.

Такими завданнями є:

  • підготовка і утримання шляхів для висування, розгортання і маневру військ;
  • забезпечення форсування водних перешкод і подолання військами загороджень, руйнувань і затоплень;
  • механізована уривка траншей і ходів сполучення, зведення та маскування найбільш важливих споруд при фортифікаційного обладнанні районів, позицій і рубежів;
  • влаштування загороджень і руйнувань на основних напрямках наступу противника;
  • обладнання пунктів управління і будівництво споруд на тилових об'єктах;
  • видобуток і очищення води;
  • ведення інженерної розвідки противника і місцевості та інші завдання.

В арміях деяких країн на інженерні батальйони покладається, крім того, обладнання аеродромів, прокладка і зміст польових трубопроводів, зміст внутрішніх водних шляхів, виконання топографічних, картографічних та reoдезіческіх робіт тощо.

Конкретний зміст завдань інженерного батальйону випливає з характеру і масштабу бою (операції), застосовуваних засобів ураження і способів ведення бойових дій, складу сил і засобів, котрі беруть в них участь, бойових завдань військ, умов обстановки, особливостей ТВД, пори року і доби, кліматичних і метеорологічних умов тощо.

У наступальному бою (операції) сухопутних військ підрозділи інженерного батальйону головною метою мусять забезпечити досягнення високих темпів просування і виконувати завдання з подолання різного роду загороджень, форсування водних перешкод, подолання або обходу зон масових руйнувань, пожеж, затоплень і зараження.

При організації та веденні оборонного бою (операції) підрозділи інженерного батальйону сприяють підвищенню стійкості та активності оборони загальновійськових з'єднань і частин, збільшують можливості протистояти масованим ударам засобів ураження, атакам великих угруповань танків і мотопіхоти противника. Батальйон виконує завдання із забезпечення підвищення живучості військ (сил); посилення захисту пунктів управління; сприяння військам у відновленні боєздатності та ліквідації наслідків застосування противником зброї масового ураження; забезпечення висування військ, великогабаритної і важкої техніки; проведення інженерних заходів щодо маскування.

На марші основна мета інженерного батальйону — досягнення скритності, високих швидкостей пересування військ і забезпечення вступу їх у бій (битву) з ходу.

Інженерний батальйон складався, як правило, з декількох підрозділів (рот, окремих взводів), оснащених високопродуктивною технікою для установки мінних полів, підготовки шляхів, уривки траншей, котлованів і ходів сполучення, будівництва мостів, видобутку, очищення та зберігання води, спостереження, фотографування і інше.

Типи батальйонів інженерних військ

  • Інженерно-саперний батальйон (оісб) — окремий підрозділ у структурі дивізії/корпусу або структурний підрозділ (ісб) в окремому інженерно-саперному полку/бригаді, що займається повним інженерним забезпеченням військ.
  • Інженерно-технічний батальйон (оітб) — окремий підрозділ у структурі корпусу/армії/військового округу або структурний підрозділ (ітб) в окремому інженерно-саперному (інженерно-технічному) полку/бригаді, що займається частковим інженерним забезпеченням військ. Відрізняється від інженерно-саперного батальйону відсутністю в його складі інженерно-саперної роти, у зв'язку з чим батальйон не може проводити інженерну розвідку військ в наступі і є підрозділом, відповідальним за інженерне забезпечення в тилу військ.
  • Інженерний батальйон загороджень (ібз) — структурний підрозділ в окремій інженерно-саперної бригаді, що займається постановкою інженерних загороджень для захисту військ.
  • Інженерний батальйон розгородження (ібр) — структурний підрозділ в окремій інженерно-саперної бригаді, що займається зняттям інженерних загороджень для військ, що наступають.
  • Інженерно-позиційний батальйон (іпб) — структурний підрозділ в окремій інженерно-саперної бригаді, що займається обладнанням пунктів управління.
  • Понтонно-мостовий батальйон (помб) — структурний підрозділ в окремій інженерно-саперної бригаді або в окремому понтонно-мостовому полку/бригаді, що займається обладнанням понтонних переправ.
  • Батальйон польового водозабезпечення (бпв) — структурний підрозділ в окремій інженерно-саперної бригаді, що займається польовим водозабезпеченням.
  • Окремий інженерно-аеродромний батальйон (оіаб) — структурний підрозділ у повітряних арміях, арміях ППО і в авіаційних корпусах. Завданнями оіаб є будівництво нових аеродромів та ремонт дієвих.

Загальна чисельність особового складу від 300 до 800 чоловік, у залежності від типу, організаційно-штатної структури та інших факторів.

Див. також

Джерела

  • Радянська військова енциклопедія. «ГРАЖДАНСКАЯ — ЙОКОТА» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза Н. В. ОГАРКОВ — председатель. — М. : Воениздат, 1979. — Т. 3. — С. 544-547. — ISBN 00101-236. (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.