Інтродуковані види

Інтродуковані, також чужорідні, адвентивні, або алохтонні види (англ. Introduced species, Alien species, Non-indigenous species, Non-native species) — види живих організмів, що перебувають у складі неродинних їм угруповань, види за межами своїх природних ареалів. Частіше за все термін вживається для видів, що навмисно або випадково завезені на нове місце в результаті людської діяльності. Процес освоєння інтродукованого виду на новому місці називається інтродукцією. Часто інтродуковані види здатні істотно змінити екосистему регіону, і стають причиною значного скорочення або навіть вимирання окремих видів місцевої флори і фауни.

Ондатра — споконвічно північноамериканський вид, інтродукований на території Євразії

Зміст поняття

Комплекс чужорідних видів у кожному регіоні або конкретному місцезнаходженні складають кілька груп організмів, відмінних за способами проникнення у нові для себе ареали. Розділяється кілька різновидів інтродукцій:

  • Цілеспрямована інтродукція — види, спрямовано штучно заселені людиною.
  • Випадкова інтродукція — випадкове розселення, штучне (людиною, або тваринами), або в наслідок нециклічних міграцій (також втечі з культури), іноді природних явищ.

Окремим поняттям виділяються біологічні інвазії — інтродукція видів, поява яких ставить під загрозу біорізноманіття нативної екосистеми[1]. Поява інвазивних видів призводить до відновлювально-самозбережувальних процесів у екосистемі.

При спрямованій інтродукції (дослівно «введення») для виду вибирають придатні райони і місця вселення. Бажаним кінцевим результатом інтродукції є формування нових життєздатних популяцій з необхідним рівнем продуктивності або участі у функціонуванні місцевих екосистем. Комплекс адаптацій (пристосувань, вкл. можливі морфологічні, генетичні й екологічні зміни) має назву акліматизація, тобто формування нової раси, пристосованої до місцевих умов.

При інвазії звичайно процеси розвиваються стихійно, найчастіше внаслідок руйнування існуючих природних барьєрів, які стримували розселення виду. Інвазія супроводжується швидким розселенням, при якому нова популяція не встигає набути будь-яких значимих відмінностей від своєї материнської популяції.

Інтродукція та реінтродукція

Ці два поняття мають відмінності:

  • інтродукція — це вселення видів у нові для них ареали
  • реінтродукція — повернення видів у колись заселені ними райони.

Інтродукція може завершуватися (а може й не завершуватися) акліматизацією, тобто пристосуванням тварин до нових для них умов існування. Якщо інтродукція не успішна, вона завершується згасанням популяцій і вимиранням.

Види тварин, інтродуковані в Україні

В середині ХХ ст. в Україні проводили масштабні проєкти з інтродукції чужорідних видів хребетних тварин, зокрема за програмами, відомими як «покращення мисливських угідь». Те саме стосувалося і рибних господарств.

Серед відомих об'єктів успішних інтродукцій — представники усіх класів:

Променепері (риби)

ЗображенняУкраїнська назваНауковаШлях вселенняМісце походженняПоширення в Україні
ПіленгасLiza haematocheilusСпрямована інтродукціяСхідна АзіяАзовське і Чорне моря
Гамбузія східнаGambusia holbrookiСпрямована інтродукціяПівнічна Америкатеплі водосховища, гирло Чорної річки
Товстолоб білийHypophthalmichthys molitrixСпрямована інтродукціяСхідна Азіявнутрішні водойми
Товстолоб строкатийHypophthalmichthys nobilisСпрямована інтродукціяСхідна Азіявнутрішні водойми
Білий амурCtenopharyngodon idellaСпрямована інтродукціяСхідна Азіявнутрішні водойми
Сонячний окунь звичайний, або царьокLepomis gibbosusВипадкова інтродукціяПівнічна АмерикаДунай, Дністер, Дніпро, північно-західна частина Чорного моря
Короп звичайнийCyprinus carpioСпрямована інтродукціяКитайвнутрішні водойми
Карась китайськийCarassius auratusСпрямована інтродукціяКитайвнутрішні водойми
Карась сріблястийCarassius gibelioСпрямована інтродукціяКитайвнутрішні водойми
Чебачок амурськийPseudorasbora parvaВипадкова інтродукціяСхідна Азіявнутрішні водойми
Сомик коричневийAmeiurus nebulosusВипадкова інтродукціяПівнічна Америкавнутрішні водойми
Ротань-головешкаPerccottus gleniiВипадкова інтродукціяСхідна Азіябасейни Дунаю, Дністра, верхній Дніпро
СарпаSarpa salpaАутоінтродукціяСередземне море, АтлантикаКримське узбережжя Чорного моря
Кабуба білопераHeniochus acuminatusВипадкова інтродукціяІндійський океан, Тихий океанБалаклавська бухта

Плазуни

Птахи


Ссавці

кінь кулан (Equus hemionus) — реінтродукований вид ссавців в Україні

Заходи щодо регулювання чисельності

Рекомендація 77 Бернської конвенції[2]

Постійний комітет Бернської конвенції, до якої приєдналася й Україна, своїм спеціальним документом рекомендує викорінювати адвентивні види, оскільки в усіх докладно проаналізованих випадках вони наносять шкоду аборигенам. У прийнятій 1999 року Рекомендації № 77 прямо мовиться:

«Рекомендація № 77 (1999) про викорінення немісцевих наземних хребетних є дуже предметною і рекомендує викорінення:

Європейський Союз

Європейському Союзі затвердив список чужорідних інвазійних видів, що включає 23 види рослин і 26 видів тварин[3].

Приховані інтродукції

Поняття інтродукцій поширюється на все біологічне різноманіття — від вірусів і бактерій до мегафауни. Переважна більшість відомих і бажаних (принаймні при їхньому планування) інтродукцій пов'язана з видами, що мають промислове значення, виконують середовищетвірну роль або іншим чином сприяють господарській діяльності людини. Аналіз інтродукцій різноманітних груп безхребетних тварин, окремих груп рослин і тим паче бактерій часто залишається поза поза увагою науковців і громадськості. До таких інтродукцій (їхня невипадкова природа залишається невідомою) відносяться:

Див. також

Примітки

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.