Іонний звук

Іонний звукхвилі в плазмі, при яких із положення рівноваги зміщуються важкі іони. Іонний звук загалом аналогічний звуковим коливанням у газах, однак має свої особливості, пов'язані з кулонівською взаємодією іонів із вільними електронами.

Швидкість іонного звуку визначається за формулою

,

де та показники адіабати для електронів та іонів, відповідно, Z — ступінь іонізації іонів, та — електронна та іонна температури, відповідно, M — маса іонів, стала Больцмана.

Електронна температура може відрізнятися від іонної при швидкому нагріванні плазми, при якому енергію отримують у першу чергу легкі частники — електрони, й теплова рівновага між електронною та іонною підсистемами ще не встановилася. Якщо , другий член у чисельнику під коренем малий. Показник можна вважати близьким до одиниці, оскільки процеси в електронній підсистемі відбуваються ізотермічно.

Дисперсія

При збільшенні частоти звукових хвиль закон дисперсії іонного звуку набирає вигляду

,

де k — хвильове число, d — дебаївський радіус екранування.

Відношення накладає обмеження на частоту іонного звуку в плазмі. Для дуже коротких хвиль фазова швидкість прямує до нуля, при цьому відбуваються коливання іонів при непорушній електронній підсистемі плазми, зміщенню в якій перешкоджає тиск.

Див. також

  • Магнітозвукові хвилі

Джерела

  • Кадомцев Б.Б. (1988). Коллективные явления в плазме (російська) (вид. 2-е изд. испр. и доп.). Москва: Наука.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.