Іслям III Ґерай

Ісля́м III, іноді Аслан-Гірей[1] (крим. III İslâm Geray, ٣ اسلام كراى; 16041654) кримськотатарський державний, політичний і військовий діяч. Кримський хан (16441654) з династії Ґераїв. Син Селямета I Ґерая.

Іслям III
Народився 1604
Бахчисарай, Кримське ханство
Помер 1654
Бахчисарай, Кримське ханство
Рід Ґераї
Батько Селямет I Ґерай
Підданство Османська імперія
Походження кримський татарин
Конфесія суніт
Кримський хан
16441654
Попередник Мехмед IV Ґерай
Наступник Мехмед IV Ґерай

Біографія

При Джанібеку Ґераї під час походу на українські землі та Річ Посполиту влітку та восени 1629 року в результаті битви під Бурштином у жовтні потрапив у полон,[1] де провів 7 років і потім був звільнений, після чого оселився в Османській імперії. За часів правління Бахадира Ґерая мав титул калги, а з початком правління Мехмеда IV Ґерая знов відправився до Османської імперії.

В 1644 році османський султан призначив Ісляма Ґерая ханом замість його молодшого брата Мехмеда IV Ґерая.

Безперечним успіхом правління Ісляма III була його здатність встановити мир з бейськими родами і забезпечити їх згоду між собою.

За Ісляма III Ґерая великого значення набули представники так звана служива знать, яка отримала привілеї не через своє знатне походження, а в нагороду за службу ханові. У той же час проявляв безсторонність і справедливість, якщо родова аристократія скаржилася на утискання з боку служивої знаті, і суворо карав винних. Скасував обтяжливий військовий податок, введений ще Бахадиром Ґераєм, чим здобув симпатії в народі. Власним коштом будував і оновлював громадські (фонтани, лазні) і фортечні споруди у Криму.

В 1648 році уклав воєнний союз з гетьманом України Богданом Хмельницьким, спрямований проти Речі Посполитої. Проте зацікавлений у тривалій війні і взаємному виснаженні України і Речі Посполитої, Іслям III неодноразово порушував союз. Боячись зміцнення України, Іслям III Ґерай в Зборівській битві 1649, Берестецькій битві 1651, Жванецькій облозі 1653 років зраджував Богдана Хмельницького. За Ісляма III кримські загони часто нападали на Україну, брали податок.

Помер в Бахчисараї. За українськими народними переказами, Ісляма III Ґерая отруїла невільниця-українка, яка помстилася за нищення України кримським військом. Похований в дюрбе на Ханському кладовищі в Бахчисарайському палаці.

У літературі

У кінематографі

Примітки

  1. Рудницький С. Українські козаки // В. Щербак (упорядник, автор передмови). Коли земля стогнала.— К.: Наукова думка, 1995.— 432 с.— С. 259. ISBN 5-319-01072-9
  2. Трейлер фільму «Гетьман»

Джерела та література

Література

  • (рос.) Гайворонский А. Созвездие Гераев. — Симферополь, 2003.

Посилання

  • Іслам-Гірей III // Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 5. Біографічна частина: А-М / Відп. ред. М. М. Варварцев. — К.: Ін-т історії України НАН України, 2014. — с.180
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.