1653

Геополітична ситуація

Османську імперію очолює Мехмед IV (до 1687). Під владою османського султана перебувають Близький Схід та Єгипет, Середземноморське узбережжя Північної Африки, частина Закавказзя, значні території в Європі: Греція, Болгарія і Сербія. Васалами османів є Волощина та Молдова.

Священна Римська імперія — наймогутніша держава Європи. Її територія охоплює крім німецьких земель Угорщину з Хорватією, Богемію, Північ Італії. Її імператором є Фердинанд III з родини Габсбургів (до 1657). Королем Богемії та Угорщини та римським королем є Фердинанд IV Габсбург.

Габсбург Філіп IV Великий є королем Іспанії (до 1665). Йому належать Іспанські Нідерланди, південь Італії, Нова Іспанія, Нова Гранада та Нова Кастилія в Америці, Філіппіни. Королем Португалії проголошено Жуана IV, хоча Іспанія це проголошення не визнає. Португалія має володіння в Бразилії, в Африці, в Індії, на Цейлоні, в Індійському океані й Індонезії.

Північ Нідерландів займає Республіка Об'єднаних провінцій. Король Франції Людовик XIV (до 1715). В Англії триває Англійська революція, встановлено Англійську республіку. Король Данії та Норвегії Фредерік III (до 1670), королева Швеції Христина I (до 1654). На Апеннінському півострові незалежні Венеціанська республіка та Папська область.

Королем Речі Посполитої, якій належать українські землі, є Ян II Казимир (до 1668).

Гетьман України - Богдан Хмельницький. На півдні України існує Запорозька Січ.

Царем Московії є Олексій Михайлович (до 1676). Існують Кримське ханство, Ногайська орда.

В Ірані правлять Сефевіди. Значними державами Індостану є Імперія Великих Моголів, Біджапурський султанат, султанат Голконда, Віджаянагара. В Китаї править Династія Цін. В Японії триває період Едо.

Події

Україна

  • Втручання козацького війська в молдовські справи:
  • 20 липня московське посольство прибуло в Чигирин з повідомленням про згоду московського царя взяти під свою опіку запорізьких козаків.
  • 24 грудня війська Богдана Хмельницького перемогли польські загони під Жванцем.

Світ

Страта ватажків швейцарського селянського повстання в Базелі.

Народились

див. також Категорія:Народились 1653

Померли

див. також Категорія:Померли 1653

25 жовтня - Теофраст Ренодо - французький лікар і видавець, засновник першої французької газети «La Gazette».

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.