Абдулла Оджалан

Абдулла́ Оджала́н (курд. Abdullah Ocalan; нар. 4 квітня 1949, Омерлі, Шанлиурфа, Туреччина) — курдський політичний та військовий діяч.

Абдулла Оджалан
тур. Abdullah Öcalan
 
Народження: 4 квітня 1949(1949-04-04)[1] (72 роки)
Ömerli, Mardind, Мардін, Туреччина
Національність: Курди
Країна: Туреччина
Освіта: Ankara University Faculty of Political Scienced
Партія: Робітнича партія Курдистану
Шлюб: Kesire Yıldırımd

 Медіафайли у Вікісховищі

Біографія

Абдулла Оджалан народився 4 квітня 1949 у Туреччині у селі Омерлі (провінції Шанлиурфа) у селянській родині. У 19711974 роках навчався на факультеті політології Університету Анкари, але навчання не закінчив. 1974 року організував політичну групу, спочатку лівого, соціалістичного спрямування, але з національним ухилом; 1978 року група оформилася у Робітничу партію Курдистану (РПК). Незадовго до військового перевороту 1980 Оджалан емігрував до Сирії, де організував бойові загони, а з 1984 почав бойові дії проти Туреччини під гаслом незалежності Курдистану.

Аж до 1998 Оджалан, користуючись заступництвом сирійської влади, жив у Дамаску; проте в жовтні 1998 президент Сирії Хафез Асад під натиском Анкари змушений був попросити Оджалана покинути країну. Того після безуспішних спроб знайти притулок у Росії, Італії[2] та Греції 15 лютого 1999 викрали спецслужби США і за допомогою спецслужб Ізраїлю в Кенії[3] передали спецслужбам Туреччини та помістили до турецької в'язниці на острові Імрали в Мармуровому морі. Засуджений до смертної кари, яку пізніше під тиском світової спільноти замінили на довічне позбавлення волі.

У листопаді 2009 турецький уряд прийняв рішення про поліпшення умов утримання Оджалана та скасування одиночного характеру ув'язнення. 17 листопада 2009 року на острів Імрали, в одиночну в'язницю суворого режиму були переведені ще 5 членів РПК, що перебувають під арештом[4].

З 27 липня 2011 Абдулла Оджалан позбавлений права зустрічатися зі своїми адвокатами. Через рік у турецькі засоби масової інформації просочилася інформація про те, що турецький уряд ініціював зустрічі між представниками Національної розвідувальної організації Туреччини (MIT) і Абдуллою Оджаланом.

У грудні 2012 року Оджалан попросив Анкару звільнити тисячі курдських ув'язнених та дозволити йому спілкуватися зі своїми прихильниками в Іракському Курдистані.

У січні 2013 уряд Туреччини домовився з Абдуллою Оджаланом про створення плану з врегулювання багаторічного конфлікту. За планом, бойовики РПК ​​залишать територію Туреччини в обмін на звільнення активістів, відправлених у в'язницю за звинуваченням у зв'язках з РПК, а також на закріплення у новій конституції країни принципу рівноправності всіх народів Туреччини.

23 лютого 2013 у межах плану поетапного врегулювання курдської проблеми у Туреччині на зустріч з курдським лідером допустили делегацію у складі депутатів Великого національного зібрання Туреччини від прокурдської Партії миру і демократії. 21 березня 2013 року під час курдського національного свята Навруз Абдулла Оджалан передав через депутатів послання з історичним зверненням, в якому обґрунтував необхідність переходу від збройної боротьби до боротьби політичної.

Спроби надання політичного притулку

4 листопада 1998 Державна Дума Федеральних Зборів Російської Федерації абсолютною більшістю голосів затвердила звернення Державної Думи ФС РФ «До Президента Російської Федерації Б. М. Єльцина про надання політичного притулку у Російській Федерації лідеру Робочої партії Курдистану Абдуллі Оджалану» та направило Постанову та вказане Звернення президенту Російської Федерації Б. М. Єльцину[5], однак Постанова та Звернення Державної Думи були залишені без розгляду.

4 жовтня 1999 Цивільний суд Риму постановив надати лідеру Робочої партії Курдистану Абдуллі Оджалану політичний притулок у Італії. Однак практичного значення ця постанова вже не мала, оскільки засуджений до страти курдський лідер чекав рішення своєї долі у турецькій в'язниці[6].

Твори

Примітки

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.