Агрохолдинг

Агрохолдинг (від «агро» та англ. holding «тримання») — група юридичних осіб, що здійснюють сільськогосподарську діяльність і діяльність з реалізації сільгосппродукції. Агрохолдинги є холдинговими компаніями, тобто сукупністю материнської (керуючої) компанії і контрольованих нею дочірніх підприємств, що займаються виробництвом продуктів харчування.

Сільськогосподарські підприємства, що беруть участь в агрохолдинговій структурі, отримують поштовх до фінансового оздоровлення, перспективи сталого функціонування, можливість використання пільгових інвестиційних і кредитних ресурсів, централізоване постачання ПММ, запасних частин, нової техніки й обладнання, розширення ринків збуту сільгосппродукції, що забезпечує її гарантований і вигідний збут.

Створенню агрохолдингів сприяє необхідність заробляти в продовольчому ланцюгу. Вони можуть отримувати доходи не тільки на стадії виробництва продукції, а й на стадії переробки чи продажу кінцевому покупцеві. Створення агрохолдингу дає можливість власнику організувати систему контролю над виробництвом, логістикою, переробкою і реалізацією, бачити прибуток на кожній стадії обігу продукції, уніфікувати фінансову модель.

При цьому учасники подібного формування пов'язані між собою системою договірних або майнових відносин, що дозволяє материнській (головний) компанії регулювати виробничо-господарську діяльність дочірніх компаній. Вертикально-інтегровані агропромислові структури холдингового типу в змозі сформувати власний внутрішньокорпоративний ринок, що базується на регульованих витратах, трансфертних цінах, а також системі внутрішньогрупового кредитування.

Агрохолдинги України є вертикально інтегрованими структурами економічної системи. Вони складаються з двох рівнів:

  1. Материнська компанія
  2. Дочірня компанія.

Материнська компанія, як правило, бере на себе відповідальність за зовнішні економічні зв'язки: закупівлю посівного матеріалу, засобів захисту рослин, добрив, сільськогосподарської техніки. Дочірні підприємства отримують право на операційне управління процесами на місцях.

Українські агрохолдинги найчастіше орієнтовані на виробництво й експорт зернових і олійних, соняшникової олії, цукру, соєвої олії, кормів, яєць і яєчних продуктів; птахівництво, експорт м'яса птиці; свинарство; скотарство; м'ясопереробку; послуги зберігання, логістики та дистрибуції. Крім того, деякі займаються біогазом, насінництвом, надають банківські послуги тощо.

Експорт України на 40 % формує сільгосппродукція, в якій левова частка виробляється агрохолдингами[1].

Найбільші агрохолдинги України
За величиною земельного банку[2]
тис. га
За капіталізацією на біржі[3]
млн долл. США
За об'ємом експорту[4]
млрд грн.
UkrLandFarming570Миронівський хлібопродукт1089Кернел42,5‒43,0
Кернел550Кернел1051АДМ Трейдінг Україна20,0‒20,5
Агропросперіс (NCH)430Овостар Юніон177Нібулон17,5‒18,0
Миронівський хлібопродукт370Астарта-Київ168Сантрейд17,0‒17,5
Національна академія
аграрних наук України
362,6ІМК126Каргілл16,5‒17,0
Астарта-Київ283Агротон19Миронівський хлібопродукт10,5‒11,0
Контінентал Фармерз Груп195Авангард16Державна продовольчо-
зернова корпорація України
9,0‒9,5
Укрпромінвест-Агро155,6Агроліга7Гленкор Агрікалчер Україна8,5‒9,0
ІМК129,6Milkiland4
Агротон122KSG Agro4
AgroGeneration120Укрпродукт Груп2

Див. також

Примітки

  1. Рейтинг агрохолдингов по количеству земли. tripoli.land. Процитовано 30.03.2019.
  2. Станом на 2019 рік
  3. Станом на 28 березня 2019 року
  4. Станом на 2017 рік

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.