Адміністративний поділ Індії

Індія є федеративною республікою, яка складається з 29 штатів та 7 територій (національна столична територія Делі та 6 союзних територій). І штати, і території є адміністративними одиницями першого рівня, що, у свою чергу, поділяються на округи (дистрикти), яких всього в Індії є понад 600.[1]

Штати мають власні законодавчу та виконавчу владу. Губернатор штату призначається президентом Індії на 5-річний термін. Уряд штату, на чолі з прем'єр-міністром, формується губернатором з членів партії, що виграла вибори. Парламент, в залежності від штату, має одну або 2 палати. Нижня палата (vidhan sabha), згідно з індійськими законами, може складатися з від 60 до 500 депутатів, які обираються на загальних виборах на 5 років. Депутати верхньої палати (vidhan parishad) обираються на 6 років, причому, що 2 роки змінюється третина складу палати. Парламентам штатів підлягають всі питання, окрім зовнішньої політики, оборони, зовнішньої торгівлі та громадянства — ці питання є юрисдикцією федерального парламенту Індії.

Федеральними територіями керують представники центрального уряду Індії — комісари або адміністратори. В територіях діють федеральні закони, хоча деякі території мають парламент та уряд з обмеженими правами.

Окрім загальнодержавних офіційних англійської мови та гінді, в деяких штатах офіційними є також місцеві мови, наприклад гуджараті, каннада, пенджабська, тамільська.

Штати та союзні території

Штати Індії (англ. state, гінді प्रांत — pramt) помітно розрізняються між собою. Найбільші з них за чисельністю населення є найбільшими адміністративними одиницями світу — з десяти найгустонаселеніших адміністративних одиниць світу п'ять — штати Індії (Уттар-Прадеш з населенням, що налічує більше 180 млн осіб, знаходиться на першому місці цього списку, Махараштра займає друге місце, Біхар — шосте, Західна Бенгалія на восьмому місці, а Андхра-Прадеш замикає десятку).

За розмірами території найбільші з індійських штатів не поступаються деяким європейським країнам (наприклад, штат Раджастхан перевершує за площею Польщу). Площа невеликих штатів, навпаки, не перевищує відмітку в декілька тисяч км².

Території (англ. territory, гінді केन्द्रीय सरकार — kendrija sarkar) однорідніші, ніж штати — за площею вони не більше декількох тисяч км², а за чисельністю населення не перевищують 1,1 млн жителів (виняток — столичний округ Делі, що налічує понад 16 млн осіб).

Штати
Номер Штат Код Столиця
1 Андхра-Прадеш AP Гайдарабад
2 Аруначал-Прадеш AR Ітанагар
3 Ассам AS Діспур
4 Біхар BR Патна
5 Чхаттісгарх CG Райпур
6 Гоа GA Панаджи
7 Гуджарат GJ Гандінагар
8 Хар'яна HR Чандігарх
9 Хімачал-Прадеш HP Шимла
10 Джаркханд JH Ранчі
11 Карнатака KA Бангалор
12 Керала KL Тіруванантапурам
13 Мадх'я-Прадеш MP Бхопал
14 Махараштра MH Мумбаї
15 Маніпур MN Імпхал
16 Мегхалая ML Шиллонг
17 Мізорам MZ Аїджал
18 Нагаленд NL Кохіма
19 Орісса OD Бхубанешвар
20 Пенджаб PB Чандігарх
21 Раджастхан RJ Джайпур
22 Сіккім SK Гангток
23 Тамілнад TN Ченнаї
24 Телангана TS Хайдарабад
25 Трипура TR Агартала
26 Уттар-Прадеш UP Лакхнау
27 Уттаракханд UK Дехрадун
28 Західний Бенгал WB Колката

2 червня 2014 року створений штат Телангана (з частини Андхра-Прадешу) зі столицею в Хайдарабаді (тимчасово спільна столиця для двох штатів).

Союзні території
Номер Союзна територія Код Столиця
A Андаманські і Нікобарські острови AN Порт-Блер
B Чандігарх CH Чандігарх
C Дадра і Нагар-Хавелі + Даман і Діу TBA Даман
D Джамму й Кашмір JK Срінагар
E Ладакх LA Лех
F Лакшадвіп LD Каваратті
G Національний столичний округ ND Нью-Делі
H Пудучеррі PY Пудучеррі

Округи

Адміністративними одиницями другого рівня в Індії є округи (дистрикти, англ. district). Кожен штат і територія Індії складається з округів, число яких розрізняється. Всього з одного округу складаються союзні території Чандігарх, Дадра і Нагар-Хавелі, Лакшадвіп і столичний округ Делі. Найбільша кількість округів (70) входить до складу штату Уттар-Прадеш.

Округи різняться за розмірами території та чисельністю населення. Більше всього мешканців в окрузі Делі (16 862 735 осіб, за даними на 2007 рік), а менше всього — в окрузі Янам в території Пондішері (31 362 особи, за даними на 2001 рік). Найбільшу площу займає округ Лех в штаті Джамму й Кашмір (82 665 км²), а найменшим округом є Махе, розташований в Пондішері (всього 9 км²). Округ Лех одночасно є найменш заселеним округом (1,4 особи/км²), найбільша щільність населення сьогодні спостерігається в окрузі Мумбаї Сіті, штат Махараштра (48 215 осіб/км²).

Адміністративні одиниці 3-го рівня

Адміністративні одиниці третього рівня Індії у різних штатах називаються по різному: техсіли (tehsil, tahsil, tahasil), Талука (taluk, taluka) або мандали (mandal).

У деяких штатах техсіли певного округу можуть додатково об'єднуватися у кілька підокруг (англ. Sub-Division, pargana, anuvibhag, mahakuma).

Між штатом та округом розташований ще один рівень. По-англійськи він називається Division.

Історія

До набуття незалежності

Британська Індія в період колоніального володарювання охоплювала території сучасних Індії, Пакистану, Бангладеш, Бутана і М'янми (раніше — Бірми, адміністративно відокремилася від Індії в 1937 році). За межами Британської Індії знаходилася територія Французької Індії (5 невеликих анклавів: Пондішері, Чандернагор, Янам, Карікал і Мае) і Португальської Індії (Гоа і чотири анклави: Діу, Даман, Дадра і Нагархавелі).

У новий час Індія була поділена на провінції, якими керували безпосередньо британська влада і князівства, де володарювали місцеві правителі, що знаходяться під британським протекторатом. Князівств було більше 500 — найбільшим з них був Хайдарабад, в якому проживало більше 10 млн осіб, а найменші князівства займали тільки декілька десятків км². Управління в провінціях здійснювали безпосередньо британські чиновники — губернатор, головний комісар або адміністратор, що призначалися віце-королем. Існувало 11 таких провінцій Ассам, Бенгал, Біхар, Бомбей, Центральні провінції і Берар, Мадрас, Орісса, Північно-західна прикордонна провінція, Пенджаб, Сінд і Об'єднані провінції. Перед отриманням незалежності в 1947 році кількість провінцій зросла до 17.

Незалежна Індія

У 1947 Індія здобула незалежність, і колишня колонія була розділена на індійську і пакистанську частини за конфесійною ознакою. Колишні адміністративні одиниці були поділені між двома новими державами.

У 1950, коли була створена Республіка Індія і прийнята нова конституція, було утворено 29 штатів, розділених на три типи: A, B, C. Штати різних типів розрізнялися за способом устрою державної влади.

У 1953 утворений новий штат типу A Андхра (що виділився з Мадрасу), у 1954 штат Біласпур включений до складу штату Хімачал-Прадеш, а в 1956 до Індії приєднані землі Французької Індії як особлива територія, що отримала назву Пондішеррі (одна з французьких колоній, Чандернагор, увійшла до складу Індії ще в 1950, пізніше, в 1954, вона включена до складу Західного Бенгалу).

Адміністративна реформа 1956

1 листопада 1956 в Республіці Індія був ухвалений «Закон про реорганізацію штатів», що реформував адміністративний устрій країни. Система штатів різних типів була ліквідована, а замість них були утворені штати і союзні території. Кордони штатів були змінені так, щоб максимально збігатися з існуючими етнічно-мовними кордонами. Було створено 12 штатів (Ассам, Західний Бенгал, Біхар, Бомбей, Керала, Мадх'я-Прадеш, Мадрас, Майсур, Орісса, Пенджаб, Раджастхан і Уттар-Прадеш) і 6 союзних територій (Делі, Хімачал-Прадеш, Маніпур, Трипура, Андаманські і Нікобарські острови а також Лаккаддівські, Аміндівські острова і Мінікой).

Зміни після 1956

Після реформи 1956 кількість штатів і територій продовжувала змінюватися:

Адміністративний поділ Індії в 1961
  • В 1960 штат Бомбей був розділений на штати Гуджарат і Махараштра[2].
  • В 1961 анексована Португальська Індія, на її землях утворилися дві нові союзні території: Дадра і Нагархавелі, а також Гоа, Даман і Діу.
  • В 1963 територія Нагаленд перетворена на штат Нагаленд[3].
  • В 1966 зі складу штату Пенджаб був виділений штат Хар'яна, заселений переважно індуїстами, а місто Чандігарх, відокремлене в окрему союзну територію, стало спільною столицею Пенджабу і Хар'яни. Частина штату була приєднана до Хімачал-Прадешу[4].
  • В 1968 штат Мадрас перейменований на Тамілнад.
  • В 1971 статус штату отримала союзна територія Хімачал-Прадеш[5].
  • В 1972 зі штату Ассам виділені новий штат Мегхалая, союзні території Мізорам і Аруначал-Прадеш; статус двох союзних територій (Маніпур і Трипура) був змінений на статус штату[6].
  • В 1973 штат Майсур змінив назву на Карнатака, а союзна територія Лаккадівські, Аміндівські острови і Мінікой стала називатися Лакшадвіп.
  • В 1975 до Індії на правах штату був приєднаний Сіккім[7].
  • В 1986 статус штату отримала союзна територія Мізорам.
  • В 1987 статус штату отримала союзна територія Аруначал-Прадеш, а Гоа, Даман і Діу була розділена на штат Гоа та союзну територію Даман і Діу[8].
  • В 1991 Делі отримала новий статус Національного столичного округу.
  • У 2000 утворені три нові штати: Джаркханд (відокремлений зі складу Біхару), Чхаттісгарх (відокремлений зі штату Мадх'я-Прадеш) і Уттаранчал (відокремлений зі штату Уттар-Прадеш).
  • У 2006 французька назва союзної території Пондішері була змінена на Пудучеррі.
  • У 2007 назва штату Уттаранчал була змінена на Уттаракханд.
  • У 2014 створено штат Телангана (виокремлений з Андхра-Прадешу).

Майбутні зміни

В Індії продовжують діяти сепаратистські налагоджені рухи, що борються за створення нових штатів. Найактивніше виявляється прагнення до виділення з нинішнього штату Ассам штату Бодоланд. Сепаратисти з народу бодо ведуть власну партизанську боротьбу, що, можливо, є єдиним прикладом, коли єдиною метою сепаратистського руху є не прагнення до незалежності, а тільки бажання створити нову адміністративну одиницю.

Інші регіони, що прагнуть створення нових штатів:

  • Харліт-Прадеш — зі штату Уттар-Прадеш
  • Віндх'янчал — зі штату Мадх'я-Прадеш
  • Відарбха — зі штату Махараштра
  • Кодагу — зі штату Карнатака
  • Горкхаланд — зі штату Західний Бенгал
  • Бунделкханд — зі штатів Уттар-Прадеш і Мадх'я-Прадеш
  • Делі — ведуться дискусії про можливість розділення нинішнього столичного округу на штат Делі і Національний столичний округ Нью-Делі площею близько 43 км².

Посилання

Примітки

  1. States and Union Territories of India — Source — Government of India Official Website
  2. J.C. Aggarwal and S.P. Agrawal, editors, Uttarakhand: Past, Present, and Future (New Delhi: Concept Publishing, 1995), p89-90(англ.)
  3. Nagaland History & Geography-Source india.gov.in(англ.)
  4. The Punjab Reorganization Act of 1966(англ.)
  5. Statehood Himachal Pradesh(англ.)
  6. Архівовано 22 грудня 2009 у Wayback Machine. Snapshot of North Eastern States(англ.)
  7. Sikkim joins Indian Inion(англ.)
  8. Архівовано 21 липня 2011 у Wayback Machine. Goa Chronology(англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.