Акведук

Акведу́к (лат. aquaeductus водогін) споруда для подачі води до населених пунктів або зрошувальних полів з вищого місця, у вузькому сенсі міст чи естакада з водоводом (трубою чи каналом) для переведення трубопроводів або каналів через балки, річки та дороги. На сьогодні в деяких країнах світу планують проєкти корабельних акведуків.

Історія

Акведуки почали будувати в Римській імперії. Римські канали були грандіозними спорудами, що складалися з кількох ярусів кам'яних аркад.

Давні греки також зводили акведуки, вони побудували водогін завдовжки 1,3 км поруч із Афінами ще 2,5 тисяч років тому.

Один з найвідоміших давньоримських акведуків на території сучасної Франції знаходиться неподалік від Ремулена Пон-Дю-Гар.

Акведуки будували в державах американських індіанців.

У XVIII столітті було споруджено акведуки в Царському Селі (Пушкіно, Росія) та в Німі (Франція).

Початок XX століття — побудовані акведуки на Таїцькому водогоні та в Ростокіному на старому Митищенському водогоні під Москвою.

Призначення

Історично акведуки активно будували культури з розвиненим землеробством та використовували для зрошення земель.

Інша, не менш відома роль акведуків — забезпечення населених пунктів питною водою. Деякі зі знаменитих римських акведуків ще й досі використовуються за цим призначенням.

На сьогодні акведуки застосовуються у зрошувальних системах і споруджуються здебільшого із залізобетону. В Україні невеликі акведуки збудовані в Криму, де відбувається зрошення за їх допомоги сухих степових ділянок, перетворених під орні землі.

Галерея

У геральдиці

Джерела

  • Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
  • Клименюк Т. М., Проскуряков В. І., Ковальчук Х. І. Ілюстрований словник архітектурних термінів. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2010. — С. 66. — 500 прим. — ISBN 978-966-553-985-8.
  • Уайт Э. Робертсон Б. Архитектура: формы, конструкции, детали. Иллюстрирований справочник. — Москва : АСТ Астрель, 2009. — С. 47. — 3000 прим. — ISBN 978-5-17-018511-5.

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Акведук

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.