Альфа (етологія)
Альфа — в дослідженнях соціальних тварин позначення особин найвищого рангу.
Альфи
Альфами можуть бути як самці, так і самки, а також і ті і інші, в залежності від виду[1]. Коли самець і самка виконують цю роль спільно, їх називають альфа-парою. інші тварини у групі зазвичай виявляють стосовно до альф різні ознаки підпорядкування.
Альфи зазвичай отримують переважний доступ до їжі, хоча ступінь цього переваги варіюється в залежності від виду. Альфи чоловічої або жіночої статі можуть отримати переважний доступ до сексу. У деяких видів розмножуються тільки альфи або альфа-пари.
Альфи можуть досягти свого статусу з допомогою фізичної сили і агресії, або з допомогою соціальних зусиль і створення альянсів всередині групи, або, частіше, просто шляхом розмноження, будучи батьком або матір'ю всіх членів своєї зграї[2].
Зміна альфа-статусу іноді відбувається в результаті бійки між домінуючою і підлеглою твариною. Ці бійки іноді ведуть до смерті, в залежності від виду[3].
У людей зміна альф зазвичай відбувається в результаті революції чи повстання[4].
Бети та омеги
У дослідженнях з етології соціальним тваринам в ієрархічному співтоваристві іноді присвоюються й інші градації, такі як бета, гамма і омега.
Бета-особини часто виступають в якості заступника альфи, і, якщо альфа помирає або іншим чином втрачає свій статус, на їх місце стають бети. У деяких видів птахів самці спаровуються по двоє: бета-самець допомагає альфа-самцю. Було встановлено, що соціальний статус тварин робить істотний вплив на поведінку залицяння і загальний репродуктивний успіх [5].
Омега (позначається як ω) служить для позначення нижчої касти ієрархічного суспільства. Омега-особини підкоряються всім іншим в співтоваристві, і інші в групі очікують від них такої поведінки. Омеги можуть також використовуватися в якості козлів відпущення або їм може бути надано найнижчий пріоритет при розподілі їжі[6].
Приклади
Примати
Звичайні шимпанзе для встановлення і підтримки альфа-позиції використовують силу, інтелект і політичні альянси[7]. Альфа-самці, які використовують тільки залякування і агресію, щоб зберегти свою позицію, часто провокують невдоволення. У таких випадках утворюються коаліції, які в якийсь момент повалять альфа-самця[8]. Відомі випадки, коли група вбивала альфа-самця[9][10]. Звичайні шимпанзе демонструють повагу до альфа-спільноти за допомогою ритуальних поз і жестів, таких як демонстрація спини, присідання, поклони або похитування[11] . Шимпанзе нижчого рангу, ніж самець альфа, запропонують свою руку, хрюкнув самцеві альфа в знак підпорядкування[12]. Спільноти бонобо, з іншого боку, управляються альфа-самками. Самці для отримання рангу повинні спілкуватися з самками, тому що останні домінують в соціальному середовищі. Якщо самець-бонобо хоче досягти альфа-статусу, він повинен бути прийнятий альфа-самкою[13]. Для підвищення соціального статусу самки-бонобо використовують гомосексуальний секс. Статусні самки рідко обслуговують сексуально інших самок, але самки з низьким статусом сексуально взаємодіють з усіма самками[14].
Горили для підвищення статусу використовують залякування. Дослідження, проведене щодо репродуктивної поведінки самців гірських горил (Gorilla beringei beringei), виявило додаткові докази того, що домінантні самці мають переваги в розмноженні, навіть у групах великого розміру з великою кількістю самців. Дослідження також дійшло до висновку, що доступ до спаровування знижується у горил менш різко, ніж у інших видів приматів: альфа, бета і гамма демонструють більш схожий успіх у спарюванні, ніж передбачалося раніше[15].
Дослідження капуцинів мавп (Cebus apella nigritus)[16] показало, що альфа-самець капуцин є кращим партнером для дорослих самок. Проте внаслідок ієрархії домінування серед самок доступ до альфа-самців мали тільки альфа-самки.
Дослідник приматів М. Фостер (M. W. Foster) виявив, що лідерами частіше стають не самі фізично сильні особини, а ті, хто робить більше для всього співтовариства[17].
Собачі
У минулому переважаюча точка зору на зграї сірих вовків полягала в тому, що в них відбувається постійна боротьба за домінування, при цьому домінуючі особини згадувалися як «альфа» самець і самка, а підлеглі — як «бета» і «омега». Ця термінологія була вперше використана в 1947 році Рудольфом Шенкелем з Базельського університету, який заснував свої висновки на дослідженні поведінки сірих вовків в неволі[18]. Цей погляд на динаміку зграї сірого вовка був пізніше популяризований дослідником Девідом Мехом (David Mech) в його книзі 1970 року «Вовк». Пізніше він виявив додаткові докази того, що концепція альфа-самця, можливо, була помилковою інтерпретацією неповних даних, і формально дезавуював цю термінологію в 1999 році. Він пояснив, що ця концепція значною мірою була заснована на поведінці в неволі зграй, що складаються з неспоріднених особин. Ця думка відображала колись переважну думку, що формування зграй відбувається взимку з поодиноких вовків. Більш пізні дослідження диких вовків показали, що зграя, як правило, являє собою сім'ю, що складається з пари і їх нащадків попередніх 1-3 років. Девід Мех писав, що в такій зграї використання терміна «альфа» для опису батьківської пари «не більш доречно, ніж називати альфою людину-батька». Далі Мех зазначає, що термінологія помилково передбачає «ієрархію домінування на основі сили». За 13 років спостережень за дикими вовками він жодного разу не спостерігав суперництва між ними[19].
В деяких інших видах собачих альфа-самець може не мати ексклюзивного доступу до альфа-самці[20]. Наприклад, у гієноподібної собаки (Lycaon pictus) члени зграї можуть охороняти лігво альфа-самки і її цуценят[21].
Див. також
Примітки
- Де Вааль, 2020, с. 38,45,49.
- Letzter, Rafi (12 жовтня 2016). There's no such thing as an alpha male. Business Insider. Процитовано 3 червня 2019.
- https://www.britannica.com/science/dominance-hierarchy
- https://link.springer.com/article/10.1007%2FBF00389654
- David R.; Wilson. // Ethology : journal. — 2009. — Vol. 115, no. 10 (10). — P. 996—1004. — DOI: .
- Dutcher, Dutcher & Manfull, 2002
- M; Foster. // American Journal of Primatology : journal. — Wiley-Liss, 2009. — No. 2. — P. 136—144.
- Insights On Leadership From Chimp Alpha Male Behavior. Renaissance Man Journal. 20 березня 2015.
- Greshko, Michael (30 січня 2017). In Rare Killing, Chimpanzees Cannibalize Former Leader. National Geographic.
- Whyte, Chelsea (30 січня 2017). Chimps beat up, murder and then cannibalise their former tyrant. New Scientist.
- ChimpanZoo Homepage. Chimpanzoo.org. Процитовано 25 серпня 2018.
- Noonan, Michael. Inside a Chimpanzee Community. Canisius Ambassadors for Conservation.
- Cawthon Lang, Kristina (1 грудня 2010). Primate Factsheets: Bonobo. Primate Info Net.
- Edwards, Lin (2 березня 2012). Female bonobos use homosexual sex to increase social status. Phys.org.
- T.S.; Stoinski. // Behaviour : journal. — 2009. — No. 9. — P. 1193—1215. Процитовано 2012-04-01.
- Barbara; Tiddi. // American Journal of Primatology : journal. — Wiley-Liss, 2011. — No. 8. — P. 812—820.
- M.W.; Foster. // American Journal of Primatology : journal. — Wiley-Liss, 2009. — Vol. 2009, no. 2. — P. 136—144. — DOI: . — PMID: .
- Schenkel's Classic Wolf Behavior Study Available in English. Davemech.org. Процитовано 25 серпня 2018.
- Mech, L. David. // Canadian Journal of Zoology : journal. — 1999. — Vol. 77, no. 8. — P. 1196—1203. — DOI: .
- Greenberg & Haraway, 1998
- Hogan, C. Michael (2009). Painted Hunting Dog: Lycaon pictus. У N. Stromberg. GlobalTwitcher.com. Архів оригіналу за 9 грудня 2010.
Література
- Франс Де Вааль. Последнее объятие Мамы. Чему нас учат эмоции животных. — М.: Альпина нон-фикшн, 2020. — ISBN 978-5-00139-186-9.