Алім

«Алі́м» (рос. Алим) — радянський російський німий чорно-білий фільм про боротьбу кримськотатарського селянина Аліма з багатіями у XIX столітті. Фільм знято у 1926 році на 2-й фабриці Держкіно у Ялті Всеукраїнського кінофотоуправління. Прем'єра фільму відбулася 16 серпня 1926 в Москві та 30 листопада 1926 в Києві.[1]

Алім
Алим
Україномовний постер №2
Жанр драма, вестерн, бойовик
Режисер Георгій Тасін
Сценарист Микола Бажан
Іпчі Умер
У головних
ролях
Хайрі Емір-Заде
Олександр Арбо
Асіє Емір-Заде
Іван Арбенін-Падохін
В. Колпашніков
Оператор Михайло Бельський
Володимир Лемке
Художник Роберт Шарфенберґ
Кінокомпанія ВУФКУ Ялта
Тривалість 2855 хв.
Мова німий (російські інтертитри)
Країна СРСР
Рік 1926
IMDb ID 8785262

Сюжет

Алім — кримськотатарський селянин, який бореться зі свавіллям багатіїв у XIX столітті. Сюжет фільму базується на легенді про «кримськотатарського Робін Гуда» – Аліма Айдамака, перетвореній 1925 року на п’єсу кримськотатарським поетом, режисером і драматургом Іпчі Умером.

На шкіряній фабриці Алі-бая працює селянин Алім. Протестуючи проти нелюдських умов праці, він підбурює працівників до бунту. Для придушення повстання прибуває загін казаків. Алім з товаришами тікає в гори. Його ім’я наводить жах на поміщиків, мурзів та чиновників. Проти кримськотатарського Робіна Гуда влада знов відправляє війська…[2]

Знімальна група

В ролях

  • Хайрі Емір-Заде Алім
  • Олександр Арбо начальник поліції
  • Асіє Емір-Заде Сарра
  • Іван Арбенін-Падохін Ібрагім Мурза
  • В. Колпашніков Алі-бай
  • Г. Маринчак Роджен
  • О. Наровський Петренко
  • Б. Гончаров Мурза Бат

Зйомки

Україномовний постер №1 1926 року зроблений художником Я. Леусом

Зйомки фільму за сценарієм українського поета-авангардиста Миколи Бажана розпочалися восени 1925 року, коли політика коренізації в республіках СРСР спричинила запит на національні сюжети[2].

Стрічка знімалася на Чатир-Дазі та Ай-Петрі до кінця літа 1926 року. Зйомки консультував директор кримського національного музею.

Реліз

Прем'єра фільму відбулася 16 серпня 1926 року у Москві та 30 листопада 1926 в Києві.[1] Один з україномовних плакатів до фільму намалював Я. Леус. Фільм зажив широкої популярності й 1927 року був експортований до Берліна та Парижа.

1935 року фільм було перемонтовано й випущено в прокат в новій редакції.

Заборона та знищення

Таємним розпорядженням «Українфільму» від 21 квітня 1937 року № 700/р стрічку було заборонено до показу, а копії знищено.[2]

Джерела та примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.