Анджей Фредро (руський воєвода)

Анджей Фредро гербу Бонча (Анджей Фредро з Новосільців (Новоселиць), Плешевичів, Любіня, пол. Andrzej Fredro, пом. 1496) шляхтич, військовик, урядник Королівства Польського (Яґеллонів).

Анджей Фредро
Andrzej Fredro
Псевдо Анджей Фредро з Новосільців (Новоселиць), Плешевичів, Любіня
Помер 1496(1496)
Підданство Королівство Польське
Посада Воєводи руські, кам'янецький каштелян і Подільські воєводи
Рід Фредро
Батько Фрідро (Фредро) з Плешевичів[1]
У шлюбі з Катажина з Гербуртів
Герб

Життєпис

За даними К. Несецького, другий син Миколая Фредра.[2] Адам Бонецький стверджував, що він (також брати Ян, Якуб; сестрами або доньками когось з синів батька були Зофія, дружина Пйотра Блюдницького, і Катажина, дружина Якуба Копичинського, які у 1497 році уклали угоду з братом Яном) був сином другої дружини батька Фрідро (Фредро) з Плешевичів) — Дороти Лігензянки, доньки ленчицького воєводи, а старші зведені брати Анджей і Фридруш — дітьми від першого шлюбу батька з N. Бибельською (пом. до 1441).[3]

Власник (дідич) частини маєтностей галицького каштеляна Анджея Фредра з Плешевичів, Чишок, Любіня, Ляцького, в тому числі частини маєтку Бучацьких. Мав би відзначитись у битвах з волохами, татарами, у котрих в 1477 році мав відбити великий ясир, забраний під час нападу на Польщу (ймовірно, фактично на Русь). Перед молдавською виправою (походом) короля Яна I Ольбрахта мав бути послом до молдавського господаря Штефана III. Брав участь у походах-відповідях після нападів татар, волохів. 1493 року став подільським воєводою після Давида Бучацького, пізніше став руським воєводою перед Миколаєм Тенчинським.

Відомості про нього в гербівниках є дуже суперечливі (плутають з Анджеєм Фредром — сином Фредра (Фридра) з Плешевичів).[4] В «Актах земських перемиських» його згадують часто, головно під час процесів з синами Давида Бучацького Міхалом, Станіславом, Яном.

Сім'я

Був одружений із Катажиною[5] з Гербуртів — донькою перемиською хорунжого,[5] удовою з 1463 року (або 1464/1465[6]) року по Янові Кміті з Дубецька (сину Миколая Кміти та доньки Міхала «Мужила» Бучацького Малґожати). Відомі діти:

  • NN, донька, дружина галицького земського судді Пйотра Блудницького (Блюдницького).[7]

Примітки

  1. за К. Несецьким, Миколай Фредро
  2. Niesiecki K. Korona polskа — S. 168.
  3. Boniecki A. Herbarz polski… — Cz. 1. — Т. 5. — S. 313.
  4. Garbacik J. Fredro Andrzej z Nowosielec, Pleszewic i Lubienia (†1496)… — S. 113.
  5. Boniecki A. Herbarz polski… — Cz. 1. — T. 5. — S. 314.
  6. Kmitowie (01) Архівовано 20 жовтня 2013 у Wayback Machine. (пол.)
  7. Михайловський В. Історія одного розмежування біля КРИЛОСА в 1412 році[недоступне посилання з червня 2019]. — С. 530.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.