Анонімус (угруповання)
«Анонімус» (англ. Anonymous, букв. «анонімний», «анонім», «безосібний», також Анонімоус, Анон) — угрупування активістів та хактивістів, члени якої, як вважається, у переважній більшості не знайомі навіть один з одним; походять з різних країн і не мають чіткої внутрішньої структури. Anonymous брали на себе відповідальність за низку масштабних мережевих атак.
Анонімус | |
---|---|
Тип |
кібершпигунське угрупуванняd соціальний рух |
Засновник | Обрі Коттлd[1][2] |
Засновано | 2003 і 2004 |
Вебсайт | anonymoushackers.net |
Анонімус у Вікісховищі | |
Діяльність
Початково термін з'явився на початку 2000-их на імейджборді 4chan як концепція численних спільнот інтернет-користувачів, що складають один анархічний цифровий глобальний мозок[3].
Anonymous як угрупування було засноване у 2003-му, однак стало всесвітньо відомим лише у 2008-му після виступу проти Церкви Саєнтології. Активісти атакували ресурси церкви та водночас здійснювали фізичні протести у масках персонажа V із коміксу «V означає Вендетта»[4]. Образ та зокрема маска Гая Фокса з коміксу «V означає Вендетта» та його кіноадаптації став символом хакерської групи.
Однією з ключових акцій групи стала «Помста за Ассанжа» — атака на платіжні системи Visa та MasterCard після блокування ними пожертвування для сайту WikiLeaks. Далі була й інші політичні акції, зокрема, під час «арабської весни» хакери протестувальників, атакуючи ресурсі урядів Тунісу, Єгипту та Сирії[4].
У відповідь на вторгнення Росії до України, угруповання Anonymous оголосило кібервійну російському уряду. Повідомлення про це було опубліковане в Twitter у ніч на п'ятницю, 25 лютого, Пізніше вони заявили про DDoS-атаки на сайт російського державного пропагандистського телеканалу RT News[5][6]. 27 лютого хакери заявили, що «поклали» сайт уряду Чечні[7]. 28 лютого були атаковані сайти інших ЗМІ, також сайти банків, на російському телебаченні транслювали українські пісні та гімн України[8][9].
Філософія
Вебсайт угрупування описує його як «інтернет-зібрання» з «дуже вільною та децентралізованою командною структурою, яка працює на основі ідей, а не директив»[10]. Загалом, «Анонімус» виступають проти цензури та контролю в Інтернеті, і більшість їхніх дій спрямовані на уряди, організації та корпорації, які вони звинувачують у цензурі. «Анонімус» були ранніми прихильниками глобального руху «Occupy» та арабської весни[11]. Деякі його члени протестують, використовуючи законні засоби, тоді як інші застосовують DDoS-атаки та хакерство[12].
Американська антрополог Габріелла Коулман писала про угрупування: «У певному сенсі, мабуть, неможливо оцінити наміри та мотиви тисяч учасників, багато з яких навіть не намагаються залишити сліди своїх думок, мотивації та реакції. Серед тих, що лишають, думки суттєво різняться»[13].
Оскільки «Анонімус» не має керівництва, жодну дію угрупування не можна віднести до неї в цілому. Журналістка «The Wall Street Journal» Пармі Олсон та інші критикували висвітлення «Анонімус» у ЗМІ, як добре організованого або однорідного угрупування; Олсон пише: «Не було єдиного лідера, який тягнув за важелі, натомість кілька організаційних розумів, які іноді об’єднувалися, щоб почати планувати трюк»[14]. Вона характеризує «Анонімус» радше як рух, аніж угрупування[15].
Посилання
- https://www.theatlantic.com/technology/archive/2020/08/hacker-group-anonymous-returns/615058/
- https://www.washingtonpost.com/technology/2020/11/23/parler-conservatives-still-on-twitter/
- Landers, Chris (квітень 2, 2008). Serious Business: Anonymous Takes On Scientology (and Doesn't Afraid of Anything). Baltimore City Paper. Архів оригіналу за 13 липня 2013. Процитовано липень 3, 2008.
- Як хактивісти змінюють природу соціальних протестів. tyzhden.ua. Процитовано 1 березня 2022.
- Welle (www.dw.com), Deutsche. Хакери Anonymous оголосили кібервійну Росії через її напад на Україну | DW | 25.02.2022. DW.COM (uk-UA). Процитовано 1 березня 2022.
- Яворович, Тетяна (25 лютого 2022). Група Anonymous оголосила "кібервійну" Росії. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 1 березня 2022.
- Кібервійна триває: ліг урядовий сайт Чечні. Українська правда (укр.). Процитовано 1 березня 2022.
- Комісарова, Олександра (28 лютого 2022). Хакери Anonymous зламали сайти "Сбербанка" та низки російських ЗМІ. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 1 березня 2022.
- На боці України виступили хакери з різних країн світу: перші результати кібервійни. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Процитовано 1 березня 2022.
- B. Kelly, Brian. Investing in a centralized cybersecurity infrastructure: Why "hacktivism" can and should influence cybersecurity reform. с. 1678.
- B. Kelly, Brian. Investing in a centralized cybersecurity infrastructure: Why "hacktivism" can and should influence cybersecurity reform. с. 1682.
- Olson, Parmy (5 червня 2012). We Are Anonymous: Inside the Hacker World of LulzSec, Anonymous, and the Global Cyber Insurgency (англ.). Little, Brown. ISBN 978-0-316-21353-0.
- Coleman, Gabriella (10 грудня 2010). What It's Like to Participate in Anonymous' Actions. The Atlantic (англ.). Процитовано 1 березня 2022.
- Olson, Parmy (5 червня 2012). We Are Anonymous: Inside the Hacker World of LulzSec, Anonymous, and the Global Cyber Insurgency (англ.). Little, Brown. с. 58–59. ISBN 978-0-316-21353-0.
- Parmy Olson On Anonymous: 'A Growing Phenomenon That We Don’t Yet Understand'. RadioFreeEurope/RadioLiberty (англ.). Процитовано 1 березня 2022.