Анонімус (угруповання)

«Анонімус» (англ. Anonymous, букв. «анонімний», «анонім», «безосібний», також Анонімоус, Анон) — угрупування активістів та хактивістів, члени якої, як вважається, у переважній більшості не знайомі навіть один з одним; походять з різних країн і не мають чіткої внутрішньої структури. Anonymous брали на себе відповідальність за низку масштабних мережевих атак.

Анонімус
Тип кібершпигунське угрупуванняd
соціальний рух
Засновник Обрі Коттлd[1][2]
Засновано 2003 і 2004
Вебсайт anonymoushackers.net

 Анонімус у Вікісховищі

Діяльність

Початково термін з'явився на початку 2000-их на імейджборді 4chan як концепція численних спільнот інтернет-користувачів, що складають один анархічний цифровий глобальний мозок[3].

Anonymous як угрупування було засноване у 2003-му, однак стало всесвітньо відомим лише у 2008-му після виступу проти Церкви Саєнтології. Активісти атакували ресурси церкви та водночас здійснювали фізичні протести у масках персонажа V із коміксу «V означає Вендетта»[4]. Образ та зокрема маска Гая Фокса з коміксу «V означає Вендетта» та його кіноадаптації став символом хакерської групи.

Однією з ключових акцій групи стала «Помста за Ассанжа» — атака на платіжні системи Visa та MasterCard після блокування ними пожертвування для сайту WikiLeaks. Далі була й інші політичні акції, зокрема, під час «арабської весни» хакери протестувальників, атакуючи ресурсі урядів Тунісу, Єгипту та Сирії[4].

У відповідь на вторгнення Росії до України, угруповання Anonymous оголосило кібервійну російському уряду. Повідомлення про це було опубліковане в Twitter у ніч на п'ятницю, 25 лютого, Пізніше вони заявили про DDoS-атаки на сайт російського державного пропагандистського телеканалу RT News[5][6]. 27 лютого хакери заявили, що «поклали» сайт уряду Чечні[7]. 28 лютого були атаковані сайти інших ЗМІ, також сайти банків, на російському телебаченні транслювали українські пісні та гімн України[8][9].

Філософія

Вебсайт угрупування описує його як «інтернет-зібрання» з «дуже вільною та децентралізованою командною структурою, яка працює на основі ідей, а не директив»[10]. Загалом, «Анонімус» виступають проти цензури та контролю в Інтернеті, і більшість їхніх дій спрямовані на уряди, організації та корпорації, які вони звинувачують у цензурі. «Анонімус» були ранніми прихильниками глобального руху «Occupy» та арабської весни[11]. Деякі його члени протестують, використовуючи законні засоби, тоді як інші застосовують DDoS-атаки та хакерство[12].

Американська антрополог Габріелла Коулман писала про угрупування: «У певному сенсі, мабуть, неможливо оцінити наміри та мотиви тисяч учасників, багато з яких навіть не намагаються залишити сліди своїх думок, мотивації та реакції. Серед тих, що лишають, думки суттєво різняться»[13].

Оскільки «Анонімус» не має керівництва, жодну дію угрупування не можна віднести до неї в цілому. Журналістка «The Wall Street Journal» Пармі Олсон та інші критикували висвітлення «Анонімус» у ЗМІ, як добре організованого або однорідного угрупування; Олсон пише: «Не було єдиного лідера, який тягнув за важелі, натомість кілька організаційних розумів, які іноді об’єднувалися, щоб почати планувати трюк»[14]. Вона характеризує «Анонімус» радше як рух, аніж угрупування[15].

Див. також

Посилання

 1. https://www.theatlantic.com/technology/archive/2020/08/hacker-group-anonymous-returns/615058/
 2. https://www.washingtonpost.com/technology/2020/11/23/parler-conservatives-still-on-twitter/
 3. Landers, Chris (квітень 2, 2008). Serious Business: Anonymous Takes On Scientology (and Doesn't Afraid of Anything). Baltimore City Paper. Архів оригіналу за 13 липня 2013. Процитовано липень 3, 2008.
 4. Як хактивісти змінюють природу соціальних протестів. tyzhden.ua. Процитовано 1 березня 2022.
 5. Welle (www.dw.com), Deutsche. Хакери Anonymous оголосили кібервійну Росії через її напад на Україну | DW | 25.02.2022. DW.COM (uk-UA). Процитовано 1 березня 2022.
 6. Яворович, Тетяна (25 лютого 2022). Група Anonymous оголосила "кібервійну" Росії. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 1 березня 2022.
 7. Кібервійна триває: ліг урядовий сайт Чечні. Українська правда (укр.). Процитовано 1 березня 2022.
 8. Комісарова, Олександра (28 лютого 2022). Хакери Anonymous зламали сайти "Сбербанка" та низки російських ЗМІ. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 1 березня 2022.
 9. На боці України виступили хакери з різних країн світу: перші результати кібервійни. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Процитовано 1 березня 2022.
 10. B. Kelly, Brian. Investing in a centralized cybersecurity infrastructure: Why "hacktivism" can and should influence cybersecurity reform. с. 1678.
 11. B. Kelly, Brian. Investing in a centralized cybersecurity infrastructure: Why "hacktivism" can and should influence cybersecurity reform. с. 1682.
 12. Olson, Parmy (5 червня 2012). We Are Anonymous: Inside the Hacker World of LulzSec, Anonymous, and the Global Cyber Insurgency (англ.). Little, Brown. ISBN 978-0-316-21353-0.
 13. Coleman, Gabriella (10 грудня 2010). What It's Like to Participate in Anonymous' Actions. The Atlantic (англ.). Процитовано 1 березня 2022.
 14. Olson, Parmy (5 червня 2012). We Are Anonymous: Inside the Hacker World of LulzSec, Anonymous, and the Global Cyber Insurgency (англ.). Little, Brown. с. 58–59. ISBN 978-0-316-21353-0.
 15. Parmy Olson On Anonymous: 'A Growing Phenomenon That We Don’t Yet Understand'. RadioFreeEurope/RadioLiberty (англ.). Процитовано 1 березня 2022.
  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.