Хакер

Ха́кер[1][2][3][4] або га́кер[5][6][1][2] (англ. Hacker, від to hack — рубати) — особа, що намагається отримати несанкціонований доступ до комп'ютерних систем, як правило з метою отримання секретної інформації. Також на слензі вживається у значенні — досвідчений комп'ютерний програміст або користувач.[7][8][9]

Глайдер з гри життя — емблема хакерів, запропонована Еріком Реймондом

Значення

З моменту появи цього слова в формі комп'ютерного терміну (започаткованого в 1960-ті роки) в нього з'явилися достатньо різноманітні значення.

 1. Обдарований програміст, ентузіаст своєї справи, прихильник свободи та відкритості інформації.
 2. Крекер — спеціаліст в області комп'ютерних технологій, діяльність якого пов'язана з намаганням отримати несанкціонований доступ до систем із секретною (конфіденційною) інформацією, комп'ютерний злочинець.
 3. Фахівець з комп'ютерної безпеки.

«Звичайні програмісти пишуть програми за гроші, а хакери — заради задоволення.» Пол Грем — «Великі хакери»[10]

Історичні причини існування відмінностей у значеннях слова «хакер» 

Значення слова «хакер» в первісному його розумінні, ймовірно, виникло в стінах MIT в 1960-х задовго до широкого розповсюдження комп'ютерів.

Спочатку з'явилося жаргонне слово «to hack» (рубати, шматувати). Воно означало процес внесення змін «на льоту» у свою або чужу програму (передбачалося, що є початкові тексти програми). Віддієслівний іменник «hack» означав результати такої зміни. Вельми корисною і гідною справою вважалося не просто повідомити автору програми про помилку, а відразу запропонувати йому такий хак, який її виправляє. Слово «хакер» спочатку відбулося саме звідси.

Хак, однак, не завжди мав на меті виправлення помилок — він міг змінювати поведінку програми всупереч волі її автора. Саме подібні скандальні інциденти, в основному, і ставали надбанням гласності, а розуміння хакерства як активного зворотного зв'язку між авторами та користувачами програм ніколи журналістів не цікавило. Потім настала епоха закритого програмного коду, вихідні тексти багатьох програм стали недоступними, і позитивна роль хакерства почала сходити нанівець — величезні витрати часу на хак закритого вихідного коду могли бути виправдані тільки дуже сильною мотивацією — такою, як бажання заробити гроші або скандальну популярність.

У результаті з'явилося нове, «спотворене» розуміння слова «хакер»: воно означає зловмисника, котрий використовує комп'ютерні знання для здійснення несанкціонованих, іноді шкідливих дій в комп'ютері — злом комп'ютерів, написання та поширення комп'ютерних вірусів. Вперше в цьому значенні слово «хакер» було вжито Кліффордом Столлом в його книзі «Яйце зозулі», а його популяризації чимало сприяв голлівудський кінофільм «Хакери». У подібному комп'ютерному сленгу слова «хак», «хакати» зазвичай стосуються злому захисту комп'ютерних мереж, вебсерверів тощо.

Відлунням негативного сприйняття поняття «хакер» є слово «кулхацкер» (від англ. cool hacker), яка набула поширення у російськомовному комп'ютерному середовищі практично з ростом популярності вихідного слова. Цим терміном зазвичай називають дилетанта, який намагається бути схожим на професіонала хоча б зовні — за допомогою вживання нібито «професійних» хакерських термінів та жаргону, використання «типу хакерських» програм без спроб розібратися в їх роботі тощо. Назва «кулхацкер» іронізує над тим, що така людина, вважаючи себе крутим хакером (англ. cool hacker), настільки безграмотний, що навіть не може правильно прочитати по-англійськи те, як він себе називає. В англомовному середовищі такі люди отримали найменування «скрипткіді».

Дехто з відомих прихильників вільного і відкритого програмного забезпечення — наприклад, Річард Столмен — закликають до використання слова «хакер» тільки в первісному сенсі.

Вельми докладні пояснення терміна в його первісному значенні наведені в статті Еріка Реймонда «Як стати хакером». Також Ерік Реймонд запропонував у жовтні 2003 емблему для хакерської спільноти символ «глайдера» (англ. glider) з гри «Життя». Оскільки спільнота хакерів не має єдиного центру або офіційної структури, запропонований символ не можна вважати офіційним символом хакерського руху. 

Відомі хакери

 • Роберт Морріс — автор хробака Морріса 1988 (насправді хробак Морріса був лабораторним дослідом, тому хакером його можна вважати умовно).
 • Адріан Ламо — відомий зламом Yahoo, Citigroup, Bank of America і Cingular.
 • Джонатан Джеймс — американський хакер, став першим неповнолітнім, засудженим за хакерство.
 • Джон Дрейпер — один з перших хакерів в історії комп'ютерного світу.
 • Кевін Поулсен — зламав базу даних ФБР і отримав доступ до засекреченої інформації, що стосується прослуховування телефонних розмов. Поулсен довго переховувався, змінюючи адреси й навіть зовнішність, але врешті-решт він був спійманий і засуджений на 5 років. Після виходу з в'язниці працював журналістом, потім став головним редактором Wired News. Його найпопулярніша стаття описує процес ідентифікації 744 сексуальних маніяків за їх профілями в MySpace.
 • Гері Маккіннон — звинувачується у зламі 53-х комп'ютерів Пентагону і НАСА у 2001—2002 роках в пошуках інформації про НЛО.
 • Борис Флоричич — німецький хакер і фрікер. Займався зламом різноманітних систем комп'ютерної безпеки.

Відомі хакери-письменники 

 • Джуліан Ассанж — в 1997 році в співавторстві зі Сьюлетт Дрейфус написав книгу про хакерів «Underground».
 • Кріс Касперски — автор популярних книг і статей на комп'ютерну тематику.
 • Кевін Митник — найвідоміший комп'ютерний зломник, нині[коли?] письменник і фахівець в області інформаційної безпеки.
 • Брюс Шнайер  — американський криптограф, письменник і фахівець з комп'ютерної безпеки.

Ідеологи хакерської етики 

Див. також

Примітки

 1. Витяг iз протоколу № 5 засідання погоджувальної комісії з проблемних питань українського слововживання, словотворення та написання слів вiд 25.01.11 р. // Українська мова. — 2011. — № 1. — С. 139.
 2. Витяг із протоколу № 6 засідання погоджувальної комісії з проблемних питань українського слововживання, словотворення та написання слів від 23.03.11 р. // Українська мова. — 2011. — № 2. — С. 141.
 3. Український мовно-інформаційний фонд НАН України, Словники України on-line
 4. Єрмоленко C. Я. Критерії літературної норми і практика її кодифікації / C. Я. Єрмоленко // Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія: Філологічна. — 2013. — Вип. 40. — С. 6-9.
 5. Урок 182. Хакер чи гакер? (блог Олександра Авраменка)
 6. Блог проф. Пономарева: хакер чи гакер, обліковка чи обліківка?
 7. hacker — definition of hacker in English from the Oxford dictionary
 8. Definition of «hacker» | Collins English Dictionary
 9. Значення та тлумачення «Хакер» // © Видавництво «Перун», 2005. 250 тис. слів та словосполучень
 10. Аудіо: Великі хакери

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.