Хакер
Ха́кер[1][2][3][4] або га́кер[5][6][1][2] (англ. Hacker, від to hack — рубати) — особа, що намагається отримати несанкціонований доступ до комп'ютерних систем, як правило з метою отримання секретної інформації. Також на слензі вживається у значенні — досвідчений комп'ютерний програміст або користувач.[7][8][9]
Значення
З моменту появи цього слова в формі комп'ютерного терміну (започаткованого в 1960-ті роки) в нього з'явилися достатньо різноманітні значення.
- Обдарований програміст, ентузіаст своєї справи, прихильник свободи та відкритості інформації.
- Крекер — спеціаліст в області комп'ютерних технологій, діяльність якого пов'язана з намаганням отримати несанкціонований доступ до систем із секретною (конфіденційною) інформацією, комп'ютерний злочинець.
- Фахівець з комп'ютерної безпеки.
«Звичайні програмісти пишуть програми за гроші, а хакери — заради задоволення.» Пол Грем — «Великі хакери»[10]
Історичні причини існування відмінностей у значеннях слова «хакер»
Значення слова «хакер» в первісному його розумінні, ймовірно, виникло в стінах MIT в 1960-х задовго до широкого розповсюдження комп'ютерів.
Спочатку з'явилося жаргонне слово «to hack» (рубати, шматувати). Воно означало процес внесення змін «на льоту» у свою або чужу програму (передбачалося, що є початкові тексти програми). Віддієслівний іменник «hack» означав результати такої зміни. Вельми корисною і гідною справою вважалося не просто повідомити автору програми про помилку, а відразу запропонувати йому такий хак, який її виправляє. Слово «хакер» спочатку відбулося саме звідси.
Хак, однак, не завжди мав на меті виправлення помилок — він міг змінювати поведінку програми всупереч волі її автора. Саме подібні скандальні інциденти, в основному, і ставали надбанням гласності, а розуміння хакерства як активного зворотного зв'язку між авторами та користувачами програм ніколи журналістів не цікавило. Потім настала епоха закритого програмного коду, вихідні тексти багатьох програм стали недоступними, і позитивна роль хакерства почала сходити нанівець — величезні витрати часу на хак закритого вихідного коду могли бути виправдані тільки дуже сильною мотивацією — такою, як бажання заробити гроші або скандальну популярність.
У результаті з'явилося нове, «спотворене» розуміння слова «хакер»: воно означає зловмисника, котрий використовує комп'ютерні знання для здійснення несанкціонованих, іноді шкідливих дій в комп'ютері — злом комп'ютерів, написання та поширення комп'ютерних вірусів. Вперше в цьому значенні слово «хакер» було вжито Кліффордом Столлом в його книзі «Яйце зозулі», а його популяризації чимало сприяв голлівудський кінофільм «Хакери». У подібному комп'ютерному сленгу слова «хак», «хакати» зазвичай стосуються злому захисту комп'ютерних мереж, вебсерверів тощо.
Відлунням негативного сприйняття поняття «хакер» є слово «кулхацкер» (від англ. cool hacker), яка набула поширення у російськомовному комп'ютерному середовищі практично з ростом популярності вихідного слова. Цим терміном зазвичай називають дилетанта, який намагається бути схожим на професіонала хоча б зовні — за допомогою вживання нібито «професійних» хакерських термінів та жаргону, використання «типу хакерських» програм без спроб розібратися в їх роботі тощо. Назва «кулхацкер» іронізує над тим, що така людина, вважаючи себе крутим хакером (англ. cool hacker), настільки безграмотний, що навіть не може правильно прочитати по-англійськи те, як він себе називає. В англомовному середовищі такі люди отримали найменування «скрипткіді».
Дехто з відомих прихильників вільного і відкритого програмного забезпечення — наприклад, Річард Столмен — закликають до використання слова «хакер» тільки в первісному сенсі.
Вельми докладні пояснення терміна в його первісному значенні наведені в статті Еріка Реймонда «Як стати хакером». Також Ерік Реймонд запропонував у жовтні 2003 емблему для хакерської спільноти — символ «глайдера» (англ. glider) з гри «Життя». Оскільки спільнота хакерів не має єдиного центру або офіційної структури, запропонований символ не можна вважати офіційним символом хакерського руху.
Відомі хакери
- Роберт Морріс — автор хробака Морріса 1988 (насправді хробак Морріса був лабораторним дослідом, тому хакером його можна вважати умовно).
- Адріан Ламо — відомий зламом Yahoo, Citigroup, Bank of America і Cingular.
- Джонатан Джеймс — американський хакер, став першим неповнолітнім, засудженим за хакерство.
- Джон Дрейпер — один з перших хакерів в історії комп'ютерного світу.
- Кевін Поулсен — зламав базу даних ФБР і отримав доступ до засекреченої інформації, що стосується прослуховування телефонних розмов. Поулсен довго переховувався, змінюючи адреси й навіть зовнішність, але врешті-решт він був спійманий і засуджений на 5 років. Після виходу з в'язниці працював журналістом, потім став головним редактором Wired News. Його найпопулярніша стаття описує процес ідентифікації 744 сексуальних маніяків за їх профілями в MySpace.
- Гері Маккіннон — звинувачується у зламі 53-х комп'ютерів Пентагону і НАСА у 2001—2002 роках в пошуках інформації про НЛО.
- Борис Флоричич — німецький хакер і фрікер. Займався зламом різноманітних систем комп'ютерної безпеки.
Відомі хакери-письменники
- Джуліан Ассанж — в 1997 році в співавторстві зі Сьюлетт Дрейфус написав книгу про хакерів «Underground».
- Кріс Касперски — автор популярних книг і статей на комп'ютерну тематику.
- Кевін Митник — найвідоміший комп'ютерний зломник, нині[коли?] письменник і фахівець в області інформаційної безпеки.
- Брюс Шнайер — американський криптограф, письменник і фахівець з комп'ютерної безпеки.
Ідеологи хакерської етики
- Річард Столлман — засновник проєкту GNU та фонду FSF.
- Ерік Реймонд — письменник, редактор і хранитель Jargon File — мережевого енциклопедичного словника, присвяченого хакерському сленгу і хакерській культурі.
Див. також
Примітки
- Витяг iз протоколу № 5 засідання погоджувальної комісії з проблемних питань українського слововживання, словотворення та написання слів вiд 25.01.11 р. // Українська мова. — 2011. — № 1. — С. 139.
- Витяг із протоколу № 6 засідання погоджувальної комісії з проблемних питань українського слововживання, словотворення та написання слів від 23.03.11 р. // Українська мова. — 2011. — № 2. — С. 141.
- Український мовно-інформаційний фонд НАН України, Словники України on-line
- Єрмоленко C. Я. Критерії літературної норми і практика її кодифікації / C. Я. Єрмоленко // Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія: Філологічна. — 2013. — Вип. 40. — С. 6-9.
- Урок 182. Хакер чи гакер? (блог Олександра Авраменка)
- Блог проф. Пономарева: хакер чи гакер, обліковка чи обліківка?
- hacker — definition of hacker in English from the Oxford dictionary
- Definition of «hacker» | Collins English Dictionary
- Значення та тлумачення «Хакер» // © Видавництво «Перун», 2005. 250 тис. слів та словосполучень
- Аудіо: Великі хакери
Посилання
- Хакери — хто вони?
- Як стати хакером? Переклад (хоча й недосконалий) українською мовою статті Еріка Реймонда
- Ukrainian Security Community
- Відновлення роботи сайту після хакерської атаки
- Український тиждень: Богдан Буткевич. Криміналізація Матриці // № 48 (109), 27.11.2009 | Богдан Буткевич. МАТРИЦЯ Український рахунок // № 45 (158), 5.11.2010
- The Word «Hacker»
- What is a Hacker?, Brian Harvey
- Анонімний ворог. Хакери проникли у великі компанії, МВФ та на передовиці. Український Тиждень. 20 липня, 2011[недоступне посилання з липня 2019]