Арт-рок

Арт-рок — термін, що описує течію рок-музики, що тяжіє до включення «експериментальних або авангардних впливів» та відрізняється «новою звуковою структурою»[1]. Термін арт-рок близький до прогресивного року і нерідко розглядається як синонімічний.

Арт-рок виник наприкінці 1960-х років і продовжує свій розвиток, як сучасний арт-рок.

Характеристика

Журнал «Cosmic Debris» визначає арт-рок як «різновид рок-музики, що звертається до музичного й інтелектуального початку, і відтак, не вкладається у стандарти масового споживання». Наголошується також на тому, що арт-рок містить «…звичайно щось експериментальне», і використовує «довгі структури з кількома темами, характерні класичній музиці» або складаються в «сюїти з індивідуальних пісень». Подібні альбомні структури надають «переваги для створення більш довгих і ємнісних композицій, а також розширених інструментальних рішень»[1].

Також підкреслюється, що арт-рокові композиції є музикою «не стільки для танців, скільки для слухання і звичайно розповідають якусь історію або має філософьску тематику або тексти»[2].

Класифікація

В арт-року виділяються, перш за все, такі найстійкіші і найоднорідншіі підстильові утворення:

  • класичний арт-рок (Classic Art-Rock);
  • кентерберійський рок (Canterbury Rock);
  • авангардний арт-рок (Avantgarde Art-Rock);
  • неопрогресив або нео-арт-рок (Neoprogressive);
  • новий сучасний арт-рок (Modern/Contemporary Art-Rock).

У музичній літературі дуже часто можна зустріти такі терміни, як бароко-рок, техно-рок, флеш-рок, симфо-рок, що також окреслюють творчість арт-рокових виконавців. Дуже часто подібні терміни винаходяться для позначення стилю якогось конкретного виконавця. Їх різноманітність з одного боку, свідчить про багатогранність самого стилю «арт-рок», а з іншого боку, вносить плутанину до стилістичної класифікації.

Арт-рок і прогресивний рок

Терміни «арт-рок» і прогресивний рок часто розглядаються як синоніми, проте серед меломанів вони використовуються у різних випадках. Деякі вважають арт-рок мелодійнішим і менш жорстким (так, до арт-року можна віднести Camel, а до прогресивного Pink Floyd). В інших джерелах «арт-рок» відносять лише до англійських рок-гуртів, тоді як прогресивного року — до американських, де це поняття і з'явилося. Іноді до арт-року відность лише ті групи, які показували на сцені театралізовані подання, широко використали світло у виступах («Roxy Music», «Kayak», «Eternal Wanderers», «Ekklesia»).

Часто рок-групи класифікують як арт-рок за естетичними міркуваннями, пов'язаних зі стилем оформлення обкладинок альбомів або манерою давати назви композиціям. Іноді до арт-року зараховують просто тому, що інші терміни не можуть достатньо і коректно описати певне музичне явище.

Становлення напрямку

Становлення арт-року прослідковують від 1967 року, коли почався розпад психоделічного року на кілька течій, зокрема хард-рок (ознаки якого вже виразно видно на диску «Disraeli Gears» Cream), фолк-рок (Fairport Convention) і «прогресивний рок» в цілому (дебют Pink Floyd , Moody Blues, Nice, Blossom Toes)

1968 року віходять перші альбоми Soft Machine, Caravan і Aphrodite's Child, в яких буде позначений подальший відхід від психоделіки. Вони поклали основу відразу для декількох стилів, убік «чистішого» жанру. Такі композиції, як «Where But For Caravan Would І» з дебютного альбому Caravan або «The End Of The World» (разом з іншими) з однойменного диска Aphrodite's Child, по суті, є вже чистий арт-рок.

Проте багато дослідників схильні вважати роком народження арт-року 1969-й, асоціюючи його з дебютним альбомом King Crimson «In The Court Of The Crimson King», одним з найяскравіших альбомів того часу. У цей рік з'яивлися перші альбоми майбутніх титанів арт-року: Genesis, Van der Graaf Generator, Yes, King Crimson, Renaissance. Ці альбоми свідчать вже про новосформований підхід до створення творів в новому стилі.

Музичні риси

Музична форма

Арт-роковим композиціям характерний відхід від стандартної пісенної структури з куплет-приспів-куплет-приспів-соло-приспів. Тут розвивалися сюїтна і сонатна форми. Остання характерніша для творчості Yes і Pink Floyd, тоді як Genesis, Caravan, VDGG, Jethro Tull схильні до сюїтності. Типовим для арт-року є композиції, що займають всю сторону платівки (т.зв. sidelong). Дехто пішов і далі, займаючи однією п'єсою обидві сторони платівки (Jethro Tull, Nektar), а з появою компакт-дисків — цілий компакт-диск («Garden Of Dreams» від Flower Kings).

Найвагомішими роботами в крупних формах є: Echoes (Pink Floyd, «Meddle», 1971), Shine On Your Crazy Diamond (Pink Floyd, «Wish You Were Here», 1975), Close To The Edge (Yes, «Close To the Edge», 1972) Thick As A Brick (Jethro Tull, «Tick As A Brick», 1972), Supper's Ready («Genesis», «Foxtrot», 1972). A Plague Of Lighthouse Keeper (Van Der Graaf Generator, «Pawn Hearts», 1971), Tarkus (ELP. «Tarkus», 1971), всі сюїти з альбому «Third» Soft Machine (1970), «In Held Twas In I» (Procol Harum, «Shine On Brightly», 1968).

Інструментарій

На відміну від хард-рока, в арт-році менша роль гітар і більша роль клавішних інструментів. Наприкінці 1960-х особливо популярними в арт-року стали мелотрон і орган Хаммонда. Найкращі зразки використання мелотрона можна знайти в альбомах Genesis 1971-1976 pp., Barclay James Harvest (особливо на диску «Live», 1974, а також студійних альбомах 1970-1977 pp.), Yes (1972-1974 pp., особливо на Tales From Topographic Oceans), King Crimson (дебют), Beggar's Opera (Waters Of Change, 1971). He дивлячись на тотальний перехід музикантів на цифрову техніку і можливість використання семплів із звуками Меллотрона, цей інструмент досі активно використовується в творчості сучасних груп, зокрема, Arena і The Mars Volta.

Нерідки багаті симфонічні аранжировки з використанням Мелотрона, органу Хаммонда, композиціям гуртів Yes, Genesis, King Crimson (1969–1971) ELP, VDGG 1970-1971 рр., Caravan 1971-1976 рр., PFM, Cressida та інші.

Серед перших музикантів, що почали використовувати цей інструмент стали Бітлз (у Magical Mystery Tour), Simon Dupree (група-попередник Gentle Giant), Moody Blues, Barclay James Harvest (починаючи з найперших сиглів 1968-го року), Pink Floyd (на А Saucerful Of Secrets). Трохи пізніше Меллотрон прозвучав у King Crimson (перші альбоми), другий альбом Genesis (1970), дебют Affinity і на деяких інших. Після чого Меллотрон стає вже фактично «візитною карткою» арт-року.

Від психоделічної ери арт-рок успадкував довгі колективні імпровізації, і просторі соло, зокрема це стосується творчості «Pink Floyd», «King Crimson», «Soft Machine», «Caravan», «Egg», «ELP» і ін.

Інші риси

Також слід відмітити, властиві арт-року, нестандарні ритми, розмір може неодноразово змінюватися в межах однієї композиції, як наприклад у наступних: «Lark's Tongue Part 1» (King Crimson), «Dancing With A Monnlight» (Genesis), «Where But For Caravan Would I» (Caravan), «Too Close To the Sun» (Pallas) і ін. Прямолінійніші ритми 4/4 і 8/8 також не рідкість в арт-році, але не домінують. Важливо тут те, що арт-рок як жанр не обмежує себе в ритмічній структурі.

Нарешті, для арт-рок нерідко звертається до класичної спадщини, яка цитувається або вплітається в музичну тканину рок-композицій. Найяскравіші приклади представлені у творчості гурту «ELP», що має зокрема в своєму доробку «ремікси» «Картинок з виставки» Мусоргського, «Танку лицарів» С. Прокоф'єва. Інші гурти, що зверталися до класичної спадщини Renaissance, Nice, Exception, Electric Light Orchestra, Procol Harum тощо

Посилання

  1. Art Rock на сайті Allmusic. (англ.)
  2. The Golden Age Of Art Rock: Part One: Making It Last 2. Cosmik Debris Magazine Presents The Golden Age of Rock, January 2002 www.cosmik.com/aa-january02/go http://www.zoominfo.com/people/Rock_Art_96958714.aspx

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.