Архітектура Індії

Індійська архітектура охоплює безліч образів простору і часу, постійно зберігаючи в собі нові ідеї. Результатом цього стала розвинена архітектура, яка зберігає спадкоємність впродовж всієї історії. Деякі ранні архітектурні зразки походять ще з Індської цивілізації (2600—1900 роки до н. е.), яка характеризується чудовим плануванням міст та будинків.

Індо-буддійська архітектура

За часів двох імперій — Маур'їв та Гуптів, а також їхніх наступників, було побудовано кілька буддистських архітектурних комплексів, таких як в Ajantha і Еллора, монументальна Велика ступа в Санчі. Пізніше в Південній Індії були зведені храми: Ченнакесава (Chennakesava) в Белурі і Саманатхапура (Somanathapura), Хойсалесвара (Hoysaleswara) в Халебіді, Брахідеешварар (Brihadeeswarar) в Танджавурі, Храм сонця в Конарку, Храм Ранганатхасвамі в Шрірангамі, буддистська ступа (Chinna Lanja dibba і Vikramarka kota dibba) в Бхаттіпролу (Bhattiprolu). Ангкор-Ват, Боробудур й інші буддистські та індуїстські храми вказують на сильний індійський вплив на архітектуру Південно-Східної Азії, оскільки вони були побудовані в стилі, який є майже ідентичним традиційному індійському стилю архітектури релігійних споруд.

Традиційна система Васту-шастра аналогічна індійській версії Феншую, що впливає на міське планування, архітектуру та ергономіку. Поки незрозуміло, яка система давніша, але вони обидві містять певні схожі ознаки. Феншуй найбільш часто використовують у всьому світі. Хоча Васту-шастра концептуально подібна Феншую: також намагається гармонізувати потік енергії (також знаний як «життєва сила» або Прана на санскриті й Ці китайською та японською мовами), але має відмінності в побудові й облаштуванню будинку, наприклад, не враховує необхідність правильного розташування предметів в жилому приміщенні.

Індо-ісламська архітектура

З появою ісламського впливу зі Заходу, індійська архітектура адаптувалася під нові релігійні традиції. Фатехпур-Сікрі, Тадж-Махал, Гол-Гумбаз (Gol Gumbaz), Кутб-Мінар (Qutb Minar), Червоний форт — творіння цієї епохи, які сприймаються туристами як символи Індії. В період британського колоніального панування в Індії з'явилися такі архітектурні стилі, як індо-сарацинський і неоготичний. Меморіал Вікторії і вокзал Чхатрапаті-Шіваджі — найбільш яскраві приклади.

Індійська архітектура вплинула на Східну і Південно-Східну Азію завдяки поширенню буддизму. Численні індійські архітектурні особливості, такі як храмові насипи, іншими словами ступи, храмові вершини або шікхари, храмові вежі, інакше пагоди, храмові ворота або Торани (torana), стали видатними символами азіатської культури, найбільш поширеними в Східній та Південно-Східній Азії. Центральний шпиль або вершина мають назву гопурам. Південні храмові ворота або гопурам — зазвичай дуже складні і величні.

Сучасна індійська архітектура

Сучасна індійська архітектура більш космополітична. Міста дуже компактні і мають велику щільність населення. Наріман Пойнт (Nariman Point) в Мумбаї відомий своїми видатними будівлями в стилі ар деко. Один із останніх архітектурних шедеврів Індії, таких як храм Лотоса, вражає своєю архітектурою.

Галерея

Див. також

Примітки

  1. Bindloss, Joe (2007). India. Lonely Planet. ISBN 1-74104-308-5.

Література

  • Тюляєв С. І. Архітектура Індії. — М. : Вид-во Всесоюзної Академії архітектури, 1939. — 100 с. — 4000 прим.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.