Аспленій сколопендровий

Аспленій сколопендровий,[1] костянець сколопендровий,[1] листовик сколопендровий,[2] турій язик звичайний[2] (Asplenium scolopendrium, синонім Phyllitis scolopendrium) багаторічна папороть родини аспленієві. Релікт третинного періоду.

Аспленій сколопендровий

Мабуть у безпеці  (NatureServe)
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Відділ: Папоротеподібні (Polypodiophyta)
Клас: Папоротевидні (Polypodiopsida)
Порядок: Багатоніжкові (Polypodiales)
Підпорядок: Aspleniineae
Родина: Селезінникові (Aspleniaceae)
Рід: Селезінник (Asplenium)
Вид:
Аспленій сколопендровий (A. scolopendrium)
Біноміальна назва
Asplenium scolopendrium
L., 1753

Морфологія

Соруси листовика склопендрового

Папороть висотою 30—80 см, має коротке вкрите лусками на верхівці кореневище. Листя темно-зелене, шкірясте, голе, цілісне, що є унікальним серед папоротей, його довжина становить 10—60 см, ширина — 3—6 см. Черешки коротші за листкову пластинку. На нижній поверхні листків вздовж бічних жилок розташовуються паралельно один до одного соруси вкриті двома покривальцями. Їхнє розміщення нагадує ноги багатоніжки, звідки походить видова назва рослини scolopendrium — з латини означає «сороконіжка»[3].

Екологія

Аспленій сколопендровий зростає на вологих карбонатних інколи торф'янистих ґрунтах, на вапнякових скелях. Поширений в лісовому, рідше субальпійському, поясі у букових, яворових та хвойних лісах. Листовик склопендровий — тінелюбна рослина, якщо він росте на сонце, то, як правило, має жовтувате листя і відстає у розвитку. Вид відзначається морозостійкістю.

Поширення

У Європі аспленій сколопендровий поширений від Південно-Східної Швеції до Середземномор'я, також зростає в Азії, північній частині Північної Америки.

В Україні зустрічається в Передкарпатті та Карпатах, зокрема на Чорногорі, Бескидах, Красні, Свидовці, Вулканічних Карпатах, у Криму, на Подільській височині і зрідка на східних відрогах Придніпровської височини (околиці міста Біла Церква Київської області). Всюди дуже рідкісний вид.

Антропогенний вплив і охорона

Рослина дуже чутлива до змін у середовищі зростання, наприклад, на збільшення рівня освітленості внаслідок вирубування лісу.

Листовик склопендровий перебуває під охороною у Польщі та Словаччині, був запропонований до Червоної книги Українських Карпат.

Використання

Asplenium scolopendrium часто вирощується як декоративна рослина, виведені декоративні сорти. В народній медицині листя рослини використовують як потогінний, в'яжучий, кровоспинний, сечогінний і відхаркувальний засіб, для лікування туберкульозу, кашлю, захворювань шлунково-кишкового тракту, печінки, селезінки, нирок та шкіри.

Примітки

  1. О. О. Безсмертна, М. М. Перегрим, О. В. Вашека. Рід Asplenium L. (Aspleniaceae) у природній флорі України // Ukr. Botan. Journ., 2012, vol. 69, No 4. С. 544—558. ISSN 0372-4123
  2. Asplenium scolopendrium // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  3. Flora Europaea: Asplenium scolopendrium

Див. також

Джерела

  • Нестерук Ю. Рослинний світ Українських Крапат: Чорногора. Екологічні мандрівки. — Львів : БаК, 2003. — С. 62. — ISBN 996-7065-25-1.
  • О. О. Безсмертна, М. М. Перегрим, О. В. Вашека. Рід Asplenium L. (Aspleniaceae) у природній флорі України // Ukr. Botan. Journ., 2012, vol. 69, No 4. С. 544—558. ISSN 0372-4123

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.