Аурикулярія вухоподібна

Аурикулярія вухоподібна, також іудине вухо (Auricularia auricula-judae) гриб родини аурикулярієві, плодове тіло нагадує вухо. Поширений у Євразії.

?
Аурикулярія вухоподібна

Біологічна класифікація
Царство: Гриби (Fungi)
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Homobasidiomycetae
Підклас: Agaricomycetes
Порядок: Аурикулальні (Auriculariales)
Родина: Аурикулярієві (Auriculariaceae)
Рід: Аурикулярія (Auricularia)
Вид: Аурикулярія вухоподібна
Auricularia auricula-judae
(Bull.) Quel. 1789
Посилання
Вікісховище: Category:Auricularia auricula-judae
Віківиди: Auricularia auricula-judae
EOL: 152249

Походження назви

Родова назва походить від лат. auricula — «вушко», «вушна раковина». Видовий епітет перекладається дослівно як «вухо Юди». Цей гриб часто оселяється на старих деревах бузини, на якій згідно з переказами повісився біблійний Юда.

Плодове тіло

Гриб вухоподібний або черепашкоподібний, молоде тіло схоже на чашечку. Розмір гриба від 1 до 8 сантиметрів у діаметрі, колір сірувато-коричневий, із короткими волосинками, без концентричних смужок. Молодий і свіжий гриб драглистий і гладенький, згодом твердіє та зморшується. Виразної ніжки нема, до місця прикріплення приєднується звуженою основою.

Спороносна частина сірувато-фіолетова чи темно-сіра. Спори циліндричні, зігнуті, спорова маса білого кольору.

Схожі види

  • Аурикулярія звивиста (Auricularia mesenterica) має верхній бік із кільцями та вкритий зеленуватими водоростями, також на поверхні з бархатистими волосками. М'якуш червонуватий, драглистий. Може паразитувати, послаблюючи фруктові дерева. Їстівна.

Екологія

Оселяється на мертвих або ослаблених гілках, стовбурах, пнях листяних порід дерев. Часто на бузині. Плодові тіла в Україні зустрічаються з березня до листопаду.

Використання людиною

В їжу

Їстівний гриб. М'якуш багатий на залізо і кальцій. Використовують у їжу сирим у салатах, також варять, тушкують, додають у супи. У Китаї і Японії є дуже популярним, вирощується штучно приблизно з 600 року н. е., обсяги виробництва досягають 300 тисяч тон.

У медицині

Протягом століть використовувався у китайській народній медицині як укріплюючий та протитоксичний засіб. У сучасній медицині встановлено, що гриб має тромболітичну дію, при вживанні у їжу знижує рівень холестеролу і тригліцеридів.

Галерея

Джерела

  • Сухомлин М. М., Джаган В. В. (2013). Гриби України: Атлас-довідник (укр.). К.: Країна Мрій. с. 224. ISBN 978-617-538-231-8.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.