Ахтопол

Ахтопол (болг. Ахтопол) — місто в Болгарії. Розташоване на узбережжі Чорного моря. Входить до складу Бургаської області, а також до складу громади Царево. Населення становить 1425 осіб. Ахтопол — найпівденніше болгарське місто на Чорноморському узбережжі.

Місто
Ахтопол
Ахтопол
Країна  Болгарія
Область Бургаська область
Община Царево
 Кмет Петко Арнаудов (БСП)
 Кмет Бісер Колєв
Код ЕКАТТЕ 878
Поштовий індекс 8280
Телефонний код (+359) 590
42°06′ пн. ш. 27°57′ сх. д.
Висота 20
Площа 28,704 км²
Населення 1425 (2010)
Водойма Чорне море
Телефонний код +421-0590
Розташування
Ахтопол
Ахтопол (Болгарія)
Мапа
 Ахтопол у Вікісховищі

Географія

Пляж Ахтополя

Розташування

Місто Ахтопол розташоване на скелястому півострові на узбережжі Чорного моря і біля підніжжя гори Странджа. Розташований за 14 км на південь від Царево і за 5 км на північ від гирла річки Велека. Місто є частиною території природного парку «Странджа».

Клімат

Клімат напів-середземноморський з м'якою зимою і прохолодним літом.

Історія

На місці нинішнього міста Ахтопол існували поселення ще з нового кам'яного віку, а в часи залізного часу ця територія була заселена фракійським племенем тинів. Як місто Ахтопол було засноване близько 430 р. до. н.е. грецькими колоністами з Афін та з Аполлонії (нині місто Созопол), яка розташовувалась за 58 км на північ, під назвою Авлеон Тіхос (грец. Αυλαιον Τειχος). Припускають, що його заснування пов'язане з діями Перикла в чорноморських районах. Місто стає торговим центром, де карбують монети. Після варварських набігів 5 - 7 століть місто було відновлено візантійським воєводою Агатоном, який назвав його Агатополісом (грец. Αγαθουπολις).[2]

Одне з небагатьох міст, що залишалось в руках останнього імператора Візантії Костянтина Палеолога. Перейшло до турків перед облогою й падінням Константинополя 1453 року. Нинішнє його ім'я походить від грецького Актополі — прибережне місто.

У середні віки Агатополь кілька разів включався у територію Болгарії. Підпис Хана Крума від 812 року повідомлене про його захоплення, які пізніше були завойовані царем Тодором Святославом в 1304 році. Близько 1389 р., через двадцять років після взяття Адріанополя османами, одрінське єпископство перенесло свою штаб - квартиру в Агатополь. Трохи пізніше місто також було завойовано османами. У 17 столітті згадувалося як єпископська резиденція.[2]

Під час російсько-турецької війни 1828-29 років 24 липня 1829 року Агатополь був узятий загоном з 2 фрегатів, брига, пароплава й 8 гребних суден під загальним командуванням капітан-лейтенанта Баскакова.

На честь взяття міста отримав назву російський фрегат «Агатополь». Він увійшов до складу Чорноморського флоту в листопаді 1834 року, брав участь у Кавказькій кампанії та був розібраний 1853 року.

На початку ХХ століття громадяни Ахтополя володіють 45 судами, три з яких мають водотоннажність від 1000 до 3000 тонн. На початку Балканської війни 1912 року двоє з Ахтополя були добровольцями в Македонсько-адріанопольському корпусі.[3] Після балканських воєн (1912 - 1913) місто приєдналося до Болгарії. Його грецьке населення було виселене, а болгарські біженці зі Східної Фракії оселилися на його місці. У 1918 році Ахтополь був майже повністю зруйнований пожежею, старий собор «Успіння Богородичне» також сгорів. Сучасне місто було побудовано повністю знову після пожежі. У 1926 році проживає 1095 жителів.[2] Біженці з Ахтополя заснували село Неа Агатуполі Новий Ахтопол) в номі Пієрія, Греція.

Політична ситуація

В місцевому кметстві Ахтопол, до складу якого входить Ахтопол, посаду кмета (старости) виконує Бісер Спасов Колєв (ОБП) за результатами виборів.

Кмет (мер) громади Царево — Петко Янков Арнаудов (БСП) за результатами виборів.

Транспорт

Автобусний транспорт

Різними компаніями здійснюється транспорт до Велико-Тирново, Бургаса, Резово, Синеморця, Варвари, Царево, Кітена, Приморсько, Созополя, Старої Загори, Пловдива і Софії.

Залізничний транспорт

У Ахтополі немає залізничного транспорту.

Повітряний транспорт

У Ахтополі немає повітряного транспорту. Найближчий аеропорт - Бургас.

Пляжі

У місті є три пляжі - "Центральний", "Дельфін" і "Бабешки".

Населення

Кількість населення

Місто Ахтопол - 1307 (загальна кількість постійних адрес)

Релігії

Новобудована церква Святого Царя Тервела в центрі міста

Православ'я.

Будівля мерії

Економіка

Основними засобами існування міста Ахтопол є туризм і рибальство.

Визначні пам'ятки

Будівля грецької школи
Громадський центр "Христо Ботев", Ахтопол

До сьогоднішнього дня збереглася церква Вознесіння Господнього, побудована в 1776 році, залишки монастиря св. Іоанна (Св. Яни) XII століття, частини фортечної стіни (місцями досягають 8 м висоти і шириною 3,5 м). Недалеко від півострова є залишки фракійської стіни. У місті є Музей історії.[2]

У 1940-х і 50-х роках місто було кінцевою станцією вузькоколійки Ахтопол - Бродилово - Кости, розібраної в 1950-х роках через неефективність.

Спорт

Єдиною спортивною компанією в місті є футбольний клуб «Ахтопол». Команда була заснована в 1992 році під назвою "Чорне море" (Ахтопол) і три роки конкурувала в Південній "Б" обласній групі. Після цього з'являлися спорадичні прояви, але в 2006 році він знову був залучений до регіональної групи Південного "Б". У сезоні 2008/2009 він посів 9 місце з десяти команд.

Стадіон в Ахтополі ще не відремонтований, матчі грають у сусідньому місті Царево.

Особи

  • Коста Пергелов (1921 - 2007), болгарський економіст

Джерела

  1. Ця сторінка має Властивість Вікіданих P910: категорія за темою сторінки із значенням "Category:Ahtopol", але не має назви українською мовою, яку треба додати за посиланням d:Special:SetLabelDescriptionAliases/Q9756708/uk. Докладніше: Вікіпедія:Проєкт:Вікідані; Вікіпедія:Категоризація.
  2. Селища в Природен парк „Странджа“. Малко Търново: Дирекция на Природен парк „Странджа“.
  3. "Македонсько-Адріанопольський корпус 1912 - 1913", Головне управління архівів, 2006 р., Стор 827.

Зовнішні посилання

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.