Баба (родина)
Баба (пестл. бабуся, англ. Grandmother) — мати батька або матері, дружина діда. Бабусі, як і дідусі, є важливою складовою частиною розширеної (складної) сім'ї. У традиційній культурі бабусі та дідусі мають чітко визначену соціальну роль, що виражається в догляді за молодшими дітьми в сім'ї. Роль бабусь і дідусів, як правило, зникає в ході розвитку нуклеарної сім'ї. Слово баба також вживається для позначення літньої жінки (та в інших значеннях)[1].
Також це слово вживається для позначення заміжньої жінки. У традиційному українському суспільстві для позначення жінки застосовувалось дві назви: дівка (до заміжжя) та, власне, баба (після весілля). Вдів та старих дів бабами не називали[джерело?].
- Прапрабаба — мати прабаби.
- Прабаба — мати батькової або материної мами.
- Ба, нана тощо — синонімічні назви бабусі, які вживаються у розмовній мові залежно від контексту.
- У тих випадках, коли батьки не можуть забезпечити належний догляд за своїми дітьми, бабусі і дідусі можуть взяти на себе роль опікунів або супроводжуючих.
В Іспанії щорічно, починаючи з 1998 року, 26 липня відзначається День бабусі і дідуся.
Див. також
Примітки
- Баба // Словник української мови : у 20 т. — К. : Наукова думка, 2010—2020.
Посилання
- Терміни генеалогії.
- Баба (бабуся) // Енциклопедичний словник символів культури України / За заг. ред. В. П. Коцура, О. І. Потапенка, В. В. Куйбіди. — 5-е вид. — Корсунь-Шевченківський: ФОП Гавришенко В. М., 2015. — С. 28. — 912 с.
- Ступені спорідненості і ступеня властивості[недоступне посилання з лютого 2019]