Баран (рід)

Баран[1] або вівця[2] (Ovis) — рід ссавців ряду оленеподібних (Cerviformes) з підродини козлових (Caprinae) родини бикових (Bovidae). Включає п'ять видів, у тому числі муфлона, дикого предка вівці.

Баран
Товсторіг (Ovis canadensis)
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Парнокопитні (Artiodactyla)
Родина: Бикові (Bovidae)
Підродина: Козлові (Caprinae)
Рід: Ovis
Linnaeus, 1758
Види
Вікісховище: Ovis
Вівці в Патагонії, Аргентина

Зовнішній вигляд

Барани досягають довжини від 1,2 до 1,8 м, хвіст довжиною від 7 до 15 см. Висота в плечах від 65 до 125 см, вага — від 20 до 200 кг, причому самці завжди значно масивніші самок. Забарвлення вовни варіює від білувато до темно-коричневого і навіть чорного кольору, нерідко трапляється зміна вовни. Самці навколо шиї часто носять своєрідну гриву, але на відміну від козлів не мають борідки. Роги є в обох статей, однак у самок вони дрібніші. Роги самців з віком починають закручуватися по спіралі і можуть досягати довжини 1 м.

Поширення

Дикі барани зустрічаються в західній, центральній і північно-східній Азії, а також на заході Північної Америки. У Європі вони мешкали на Балканському півострові, але вимерли близько 3 тисячі років тому. Про походження існуючих на деяких середземноморських островах популяціях муфлонів ведуться суперечки, чи є вони справжніми дикими баранами або ж знову здичавілими домашніми тваринами. Більшість баранів мешкає в гірських місцевостях, однак є й такі, які живуть в пустелях, наприклад деякі популяції товсторогів.

Поведінка

Барани ведуть денний спосіб життя, проте в особливо спекотні дні віддаляються на відпочинок в тінисті місця і переносять пошук їжі на вечірній або нічний час. Самки і молодняк утворюють невеликі стада, які іноді об'єднуються в більш великі. Самці більшість часу живуть окремо від самок, ведучи або одиночний спосіб життя, або будучи частиною виключно чоловічої групи. Всередині такої групи існує сувора ієрархія, яка встановлюється в залежності від величини рогів або в прямих поєдинках. Барани рослиноїдні тварини і харчуються головним чином травами.

Види

Ovis ammonАрхар
Ovis aries aries[3]Вівця
Ovis orientalis orientalis groupМуфлон
Ovis orientalis vigneiУріал
Ovis canadensisТовсторіг
Ovis dalliБаран Далля
Ovis nivicolaБаран сніговий

Варто згадати, що систематика баранів через близьке споріднення порівняно розпливчаста і відрізняється в залежності від джерел. Види баранів розрізняються частково і за кількістю хромосом. У архара в диплоїдних клітинах по 56 хромосом, в той час як у більшості інших видів їх 54.

Різне

Молоді барани називаються ягнятами. Тривалість вагітності становить близько п'яти місяців. У середньому, барани досягають віку від 10 до 12 років.

Примітки

  1. Загороднюк, І. В.; Ємельянов, І. Г. Таксономія і номенклатура ссавців України // Вісник Національного науково-природничого музею.  2012. № 10. С. 5–30.
  2. Маркевич, О. П. Номенклатура // Маркевич О. П., Татарко К. І. Російсько-українсько-латинський зоологічний словник. — Київ : Наук. думка, 1983. — С. 149.
  3. ICZN (International Commission on Zoological Nomenclature) opinion 2027 Архівовано 22 квітня 2008 у Wayback Machine.

Література

  • Ronald M. Nowak: Walker's mammals of the world. 6. Auflage. Johns Hopkins University Press, Baltimore 1999, ISBN 0-8018-5789-9.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.