Бикові

Би́кові (Bovidae Gray, 1821), або порожнисторо́гі (Cavicornia) родина ссавців з ряду оленеподібних, що об'єднує низку родів найвідоміших великорозмірних ссавців, у тому числі: биків, яків, буйволів, буфало, зубрів, вівцебиків, кіз, овець, козиць, антилоп та інших.

?
Бикові
Час існування: 20–0 млн р. т. ранній міоцен — наш час

Шаблеріг чорний (Hippotragus niger)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Інфраклас: Плацентарні (Eutheria)
Ряд: Парнокопитні (Artiodactyla)
Родина: Бикові (Bovidae)
Gray, 1821
Посилання
Вікісховище: Bovidae
Віківиди: Bovidae
EOL: 7687
ITIS: 180704
NCBI: 9895
Fossilworks: 42742

Систематика бикових

Родину поділяють на низку підродин, у тому числі (в обсязі фауни Європи):

Повна схема таксономії родини така (за «Види ссавців світу», 2005; всі таксони розміщено за абеткою):

Підродина Aepycerotinae Імпалові
Alcelaphinae: Імпала (Aepyceros melampus)
Підродина Alcelaphinae Бубалові
Alcelaphinae: Бубал біломордий (Damaliscus pygargus)
Підродина Antilopinae Антилопові
Antilopinae: Канна звичайна (Taurotragus oryx)
підродина Bovinae бикові
Bovinae: буйвіл індійський (Bubalus bubalis)
підродина Caprinae козлові
Caprinae: Безоаровий козел (Capra aegagrus)
підродина Cephalophinae Дуїкерові
Cephalophinae: Дуїкер Максвелла (Cephalophus maxwelli)
підродина Hippotraginae шаблерогові
Hippotraginae: Орикс (Oryx gazella)
підродина Reduncinae редункові
Reduncinae: Коб водяний (Kobus kob)

Біологія бикових

Морфологія та анатомія

Для бикових характерні наявність рогів у багатьох випадках у самок і завжди у самців (виняток становлять шуті форми), відсутність верхніх різців та ікол, 3-камерний шлунок, розвинена сліпа кишка; ремиґання [недоступне посилання з червня 2019]. Безрогих корів часто називають «комолими» (від давньої назви коня «комонь»).

Поведінка, їжа, селекція

Переважна більшість бикових — стадні тварини відкритих просторів; є лісові форми. Живляться трав'янистими рослинами, а також листям і пагонами дерев.

Селекція та свійські форми

Бикові як у минулому, так і тепер, представлені численними формами. З цієї родини ссавців люди вивели найвигідніші з економічного погляду м'ясо-молочні породи свійських тварин. Шляхом приручення і селекції окремих диких видів люди отримали свійських баранів і овець, кіз і цапів, биків і корів, буйволів. Основну увагу прилідяли селекції ознак самиць, від яких отримували приплід, молоко, шерсть, роги.

Полювання на бикових

Давні полювання
Newspaper Rock
Полювання на вепра (XIV век)

Практично всі види цієї родини є головними об'єктами полювання людей з давніх часів. Картини полювань відомі з часів створення наскельних малюнків давніх людей печерної доби розвитку цивілізації. Завдяки цьому представники родини бикових відіграли визначну роль у розвитку цивілізації як джерело білкової їжі.

Сучасні полювання

Надалі перехід людей до осілого життя і землеробства перетворив полювання у окрему галузь розваг (царські полювання), а потім — у захоплення широких верств населення. На сьогодні полювання на бикових є окремою галуззю економіки. В Україні для цього були створені державні заповідно-мисливські господарства (наприклад, ДЗЛМГ «Залісся» та Кримське ДЗЛМГ) і тепер діють численні лісомисливські господарства.

Проблеми перепромислу

Через розвиток транспорту та способів і знарядь здобування звіра стан популяцій багатьох видів бикових суттєво погіршився, а деякі види зникли остаточно. Зокрема, в Україні за останні кілька століть зникли бик первісний (тур), сайгак, бізон європейський (зубр), козиця звичайна[1]. 2009 року в Україні проведено низку акцій щодо охорони найбільшого в Європі виду родини бикових бізона європейського (зубра) — під назвою «2009 рік — рік зубра (Bison bonasus) в Україні»[2].

Проблеми браконьєрства

Однією з головних проблем ведення мисливського господарства є браконьєрство, яке ще називають «незаконне полювання», через що багато претензій природоохоронців та екологістів адресується мисливцям. Між мисливцями і браконьєрами існує величезна різниця. Кожний мисливський колектив і кожне мисливське господарство зацікавлені у збільшенні популяцій мисливських звірів, у тому числі видів родини бикових, та у жорсткому контролі браконьєрства[3].

Родина бикових в Україні

В Україні і суміжних країнах бикові представлені такими родами і видами:

1) підродина бикових (Bovinae)

Бик свійський

2) підродина антилопових (Antilopinae)

3) підродина козлових (Caprinae)

  • рід Козиця Rupicapra (у дикому стані в Україні знищений)
    • вид Козиця звичайна, або гірська Rupicapra rupicapra (у дикому стані в Україні знищений)

Окрім того, велику кількість різних видів цієї родини утримують у зоопарках, зокрема в Асканії-Нова. У дикій природі бикових залишається все менше й менше.

Посилання

  1. Загороднюк І. В. Зміни фауни унгулят України в історичні часи // Вестник зоологии. — Київ, 1999. — Suppl. № 11. — С. 91-97.
  2. 2009 рік — рік зубра (Bison bonasus) в Україні (сайт Українського теріологічного товариства НАН України)
  3. Розділ «Боротьба з браконьєрством» на порталі «Ловецтво України» (www.huntingukraine.com)

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.