Барбара Космовська

Барбара Космовська (пол. Barbara Kosmowska; 24 січня 1958(19580124), Битів, Поморське воєводство) — відома польська письменниця, поетеса, літературознавець, пише твори та створює радіопередачі для дітей та підлітків, авторка роману «Українка» (2013).

Барбара Космовська
Народилася 24 січня 1958(1958-01-24) (63 роки)
Битів, Ґміна Битів, Битівський повіт, Поморське воєводство, Польща
Країна  Польща
Діяльність письменниця
Alma mater Гданський університет
Мова творів польська

 Барбара Космовська у Вікісховищі

Біографія

Барбара Космовська народилась 24 січня 1958 року в Поморському воєводстві в родині музикантів. Після закінчення школи, деякий час працювала на заводі в Битові. Закінчила Гданський університет. Працювала вчителькою польської мови. У 1999 — захистила кандидатську дисертацію на тему «Між дитинством і дорослим життям. Про романи Зофії Урбановської». Дисертаційна робота стосувалася польської літератури періоду позитивізму й була відзначена дипломом Summa cum laude («За найкращу роботу»).

Працює на кафедрі історії літератури романтизму й позитивізму в Поморській академії (Слупськ). Її наукові зацікавлення — передусім література позитивізму та дитяча й молодіжна література (співпрацює із журналом «Гуллівер» (пол. Guliwer), присвячений цій проблематиці).

Депутат міської ради в Битові.

Творчість

Літературний дебют припав на роки навчання в ліцеї (1970-ті роки). Перші спроби опубліковані в журналі «Навпростець» (пол. Na Przełaj). У 1980-ті здобула численні премії на поетичних конкурсах.

Дебютний роман — «Голодна кицька» (пол. «Głodna kotka») (2000). Наступні романи: «Приватна територія» (2001), «Провінція», «Гобелен» та «Буба» (всі 2002), «Угору річкою» (2003), «Блакитний автобус» (2004). Авторка книжки «Думчики» (2005), романів «Бляшанка» та «Буба — мертвий сезон», «Samotni. com» (пол. «Samotni. pl»). Взірцями у творчості для Космовської є Марк Твен, який має велетенське почуття гумору, польський письменник Корнель Макушинський і «Оскар і рожева пані» Емануеля Шмітта.

У 2007 році Барбара Космовська написала роман «Буба» про дівчину, яка не слідує за новомодними тенденціями. Вона нагадує дівчину із сусідньої вулиці чи однокласницю. У Буби немає вибору, через інфантильність дорослих героїв їй доводиться робити для своєї родини все можливе, при цьому часто переймаючи на себе роль власних батьків. В образі героїні зібрані докупи дівчачі риси, багато в чому вона нагадує авторку.

Роман «Позолочена рибка» Космовська писала на літературний конкурс, організований Фондом «Уся Польща читає дітям». За задумом авторки це мала бути незвичайна історія, проблема, яка хвилює не лише молодь, а й усіх людей. Книжка розповідає про ситуацію, коли в житті героїні дрібні негаразди перестають важити більше, ніж те, що насправді є важливим і болісним. Дорослішання Аліції, складний вибір, намагання протистояти проблемам — головні теми «Позолоченої рибки». Створюючи роман, Барбара Космовська читала багато психологічних статей про жаль при ???

Письменниця у творах намагається бути щирою, не боїться на сторінках своїх книжок говорити про складні та болючі речі — розлучення батьків, смерть близької людини, анорексію, першу закоханість, проблеми з алкоголем, бідність і т. ін.. Авторка впевнена, що розуміння світу підлітків, пам'ять про власну молодість і особисті помилки — той спільний «простір», що зближує письменника та юних читачів. Барбара Космовська пише про стосунки та кризу в родині з погляду дитини, підлітка, про перше кохання і розчарування, про комплекси і дружбу, про переживання через хворобу близької людини і втрату. Вона змальовує героїв з симпатією і розумінням, часто — з гумором.

Барбара Космовська також є авторкою радіоспектаклів для дітей і юнацтва.

Повість «Українка»

«Українка» — повість для дорослого читача. У ній подано кілька жіночих історій. Космовська розповідає про жінок, які живуть у Львові, в Дрогобичі. Історії поєднує в одну канву доля головної героїні Іванки. Іванка їде у Польщу працювати, але там їй не дуже щастить. Іванка стає жертвою непорозумінь, браку комунікації. Її не розуміють в Польщі, і вона мусить давати собі раду.

Твори Космовської в Україні

Три книжки письменниці в українському перекладі Божени Антоняк побачили світ у львівському видавництві «Урбіно». Це романи «Буба», «Буба: мертвий сезон» і «Позолочена рибка».

Барбара Космовська не раз зустрічалася з українськими читачами. У 2011 році письменниця була почесним гостем Львівського міжнародного дитячого фестивалю, а в 2012 році — спеціальним гостем цього ж фестивалю. У Львові письменниця презентувала український переклад «Позолоченої рибки» — роману для підлітків, у якому авторка делікатно розкриває тему втрати близької людини.

Премії та відзнаки

Декілька книжок здобули престижні нагороди: книгу «Приватна територія» названо найжіночнішим романом Б.Космовської

  • 2001  — перемогла в літературному конкурсі «Щоденник польської Бриджит Джонс», організованому видавництвом Zysk i S-ka, приносячи авторці популярність. Роман опинився у Списку бестселерів А.Ростоцького, який публікує газета Rzeczpospolita.
  • 2002 — роман про шістнадцятирічну дівчинку Бубу, яка носить джинси і мартенси, любить слухати класичну музику та грати у бридж, посів перше місце у загальнопольському конкурсі романів для дітей та юнацтва «Повір у силу фантазії», організованому видавництвами «Муза» та «Медіа Родина».
  • 2007 — книжка «Позолочена рибка» здобула літературну премію Книга Року, засновану польською філією (International Board on Books for Young People) та отримала першу премію на Літературному конкурсі ім. Астрід Ліндгрен, організованому Фондом  — «Уся Польща читає дітям» під патронатом Міністра культури та національної спадщини.

Бібліографія

  • 2000 Głodna kotka (Голодна кицька)
  • 2001 Teren prywatny (Приватна територія)
  • 2002 Prowincja (Провінція)
  • 2002 Gobelin (Гобелен)
  • 2002 Buba (Буба), укр. пер. 2010
  • 2003 W górę rzeki (У верхів'я річки)
  • 2004 Niebieski autobus (Блакитний автобус)
  • 2005 Myślinki (Думчики)
  • 2007 Buba: Sezon ogórkowy (Буба: мертвий сезон), укр. пер. 2011
  • 2007 Pozłacana rybka (Позолочена рибка), укр. пер. 2012
  • 2008 Hermańce (Германьці)
  • 2008 Puszka (Бляшанка)
  • 2011 Samotni.pl (Самотні.pl)
  • 2011 — «Українка» (Ukrainka)

Рецензії

«Українка»

Романи про Бубу

Див. також

Інтерв'ю

Посилання

Джерела

  • Барбара Космовська: «Сучасні підлітки потребують чесності». http://litakcent.com/2012/06/15/barbara-kosmovska-suchasni-pidlitky-potrebujut-chesnosti/
  • Волкова Ю. Система уроків за твором Барбари Космовської// Зарубіжна література в школах України, 2016 р., № 7,8
  • Дуняшенко Н. Хто допоможе дівчинці-підлітку пережити непрості життєві моменти? (За романом Барбари Космовської)// Зарубіжна література в школах України, 2016 р., № 7,8
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.