Баха-Каліфорнія

Баха-Каліфорнія, Північна Нижня Каліфорнія, Нижня Каліфорнія (ісп. Baja California) — штат на північному заході Мексики, в північній частині півострова Каліфорнія. Площа 69 921 км². Населення 3,315,766 осіб (2015). Адміністративний центр місто Мехікалі.

Баха-Каліфорнія
  Штат  

Baja California

Герб Прапор
Столиця Мехікалі
Країна  Мексика
Межує з: сусідні адмінодиниці
Баха-Каліфорнія-Сюр, Сонора, Аризона, Каліфорнія, Сан-Дієго ?
Номерний знак 2
Офіційна мова Іспанська
Населення
 - повне 3,315,766 осіб
Площа
 - повна 69 921 км²
Висота
 - максимальна 578 м
 - мінімальна 578 м
Часовий пояс UTC−8
Став штатом 1804
Губернатор José Guadalupe Osuna Millánd і Francisco Vega de Lamadridd
Вебсайт bajacalifornia.gob.mx
Код ISO 3166-2 MX-BCN
Штат Баха-Каліфорнія на мапі Мексики
Штат Баха-Каліфорнія на мапі Мексики
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Баха-Каліфорнія

Географія

На півночі штату проходить державний кордон з США (штат Каліфорнія). На заході штат омивається Тихим океаном, на сході Каліфорнійською затокою, а також примикає до штату Сонора, на півдні межує зі штатом Баха-Каліфорнія-Сюр. Площа штату складає 70 113 км² (3,57 % всієї території Мексики).

Історія

Перші поселенці

Перші люди з'явилися на цій території 11 000 років тому, ймовірно, рухаючись вздовж тихоокеанського узбережжя з боку Аляски. До моменту появи європейців, на півострові проживали дві основні групи корінних жителів. На півдні півострова жили індіанці племені кочимі, монки, гуайкуру і періко, на півночі — племена хоканської мовної групи: кіліві, паїпаї, кумеяй, кокопа та квечани. Ці племена по-різному адаптувалися до даної місцевості. Плем'я кочимі в центральній пустелі півострова часто кочувало і займалося полюванням і збиральництвом, а на острові Седрос на захід від півострова розвинуло непогану економіку, пов'язану з морем. На півночі півострова клімат м'якший, і більш густо населяючі цю територію племена кіліві, паїпаї і кумеяй вели там осілий спосіб життя, також займаючись полюванням і збиранням. Кокопа і квечани займалися землеробством в заплаві річки Колорадо.

Прихід європейців

Перші європейці з'явилися на цій території в 1539 році, коли іспанський мореплавець Франсиско де Улоа справив рекогностування східного узбережжя Каліфорнійської затоки і досліджував західне узбережжя аж до острова Седрос. Інший іспанський мореплавець Ернандо Руїс де Аларкон в 1540 році висадився на східному березі півострова і досяг нижньої течії річки Колорадо, а в 1542 году Хуан Родрігес Кабрільйо закінчив рекогностування західного узбережжя. У 1602 году Себастьян Вісканьйо знову досліджував ці землі, але далі в XVII століттіе європейці цей півострів майже не відвідували.

Єзуїти заснували тут свою першу колонію в 1697 році, на місці нинішнього містечка Лорето. За наступні десятиліття вони значно поширили свій вплив на більшу частину сучасного штату Баха-Каліфорнія-Сюр. У 1751—1753 роках хорватський єзуїт, місіонер Фердинанд Кончак здійснив подорож на північ півострова, на територію нинішнього штату. Місії єзуїтів (редукції) серед кочимі були послідовно засновані в Санта-Гертрудіс, (1752), Сан-Боржа (1762) і Санта-Марія (1767).

Після переслідування єзуїтів з боку іспанської корони в 1768 році недовге францисканське управління (1768—1773) заснувало лише одну редукцію Сан-Фернандо-Велічата (San Fernando Rey de España de Velicatá). У 1769 році експедиція Гаспара де Портола і Хуніперо Серра вперше провела повномасштабне дослідження земель північного заходу штату і заснувало місію Альта-Каліфорнія в районі сучасного Сан-Дієго (США).

Домініканці взяли управління над місіями в 1773 році. Вони також заснували ряд нових місій серед кочимі на півночі і юманс на заході.

XIX і XX століття

Півострів Каліфорнія (бл. 1650-х років
Магоністамі в Мехікалі (1911)

У 1804 році Каліфорнії були розділені на Верхню (Alta) і Нижню (Baja) по межі францисканської і домініканської місій. Після завоювання Мексикою незалежності, Каліфорнії були включені до її складу. У 1850 році Верхня Каліфорнія анексована Сполученими Штатами. У 1853 році солдат удачі Вільям Вокер захоплює місто Ла-Пас і оголошує себе президентом республіки Південна Каліфорнія. Мексиканський уряд змушує його відступити через кілька місяців. У 1884 році Луїс Хюллер і Джордж Х. Сіссон отримують концесію, на розширення території, обіцяючи розвивати їх[1]. У 1905 році на цій території утворено «Революційний робочий союз» під керівництвом Рікардо Флорес Магона, прихильників якого називали магоністамі. У 1911 році міста Мехікалі і Тіхуана захоплені Ліберальною партією Мексики, але незабаром звільнені федеральними військами. У 1930 році Нижня Каліфорнія розділилася на Північну і Південну території. У 1931 Нижня Каліфорнія, північна її частина, стала федеральної територією. 1 вересня 1951 року президент Мігель Алеман у своєму звіті оголосив, що Північна територія Баха Каліфорнія відповідає умовам штату, які передбачені у другій частині 73-ї статті Конституції Мексики. З цього часу виконавча влада почала сприяти створенню нового штату Баха Каліфорнія. 16 січня 1952 Мігель Алеман видав указ (затверджений Конгресом 31 грудня 1951), в якому згідно 43 та 45 статті Конституції Баха-Каліфорнія стає 29-м штатом Мексики. 23 вересня 1952 року до Палати депутатів було направлено ряд додаткових положень для внесення їх до конституції штату. 16 серпня 1953 року була оприлюднена перша Конституція штату[2]. Територія на південь від 28 ° пн. широти залишається під федеральним управлінням. Першим губернатором штату став А. Гарсія Гонсалес (Alfonso García González) від право-соціалістичної Інституційно-революційної партії (PRI). У 1974 році Південна територія стає 31-м мексиканським штатом (Баха-Каліфорнія-Сюр). У 1989 році Ернесто Руффо Аппель стає першим з часів Мексиканської революції губернатором штату, що не належить до правлячої Інституційно-революційної партії, таким чином, до влади прийшла консервативна Партія національної дії (PAN), яка не випускала з тих пір влади зі своїх рук[3].

Населення

Населення штату становить 3 155 070 осіб (дані 2010 року), що набагато більше, ніж в сусідній Нижній Каліфорнії Південній. Понад 75 % населення штату проживає в його столиці, місті Мехікалі, а також найбільш густонаселеному місті штату Тіхуані. Обидва ці міста розташовані близько до території США. Іншими великими населеними пунктами штату є міста Енсенада, Сан-Феліпе, Плайас-де-Розаріто і Текате. Населення штату становлять не тільки метиси іспанського і індіанського населення, але також невеликі групи європейців, вихідців з Східної Азії, Близького Сходу і Африки.

Місцеві жителі називають себе «качанілья» (cachanilla) на честь рослини, з якої перші поселенці будували свої халупи, і яка володіє специфічним запахом.

Міста і населені пункти

Найбільші міста штату Нижня Каліфорнія:

  • Мехікалі (855 962 особи)
  • Росаріто (56 877 осіб)
  • Гуадалупе-Вікторія (14 861 осіб)
  • Лос-Альгодонес (4021 осіб)
  • Ла-Румороса (1615 осіб)
  • Сан-Кінтін (5021 осіб)
  • Сан-Феліпе (14 831 особа)
  • Текате (91 034 осіб)
  • Тіхуана (1 286 187 осіб)
  • Екс-Ехідо-Чапультепек (7055 осіб)
  • Енсенада (460 075 осіб)

Адміністративний поділ

Адміністративна мапа Мексики.
Адміністративна мапа штату Нижня Каліфорнія.

В адміністративному відношенні ділиться на 5 муніципалітетів:

INEGI кодМуніципалітети (рос.)Муніципалітети (ориг.)
001Енсенада(Ensenada)
002Мехікалі(Mexicali)
003Текате(Tecate)
004Тіхуана(Tijuana)
005Плаяс-де-Росаріто(Playas de Rosarito)

Економіка

Основними галузями економіки є експортно-орієнтовані виробництво і збірка, готельний бізнес і туризм, а також сільське господарство, тваринництво і рибальство. Що стосується інфраструктури, то штат має хороші шосейні дороги, залізниці, морські порти і аеропорти. Близькість до американського ринку привела до розвитку численних дрібних складальних виробництв (maquiladoras), які постачають свою продукцію на експорт на американський ринок. Підписання в 1992 угоди про вільну торгівлю з США (NAFTA) привели до зміцнення економічних зв'язків з США і Канадою. Варто відзначити, що третина всіх макіладорас знаходяться саме в Нижній Каліфорнії. Основні галузі промисловості включають: електронна, текстильна, хімічна, деревообробна і автомобільна промисловість.

Герб

Герб штату представляє собою фігурний щит із золотою облямівкою прикрашеною хвилями, які обтяжені двома рибами, що символізують два узбережжя Нижньої Каліфорнії і рибальство. Центральне місце щита займає фігура священика з розпростертими руками, який дивиться на сільськогосподарські і промислові ландшафти. Священик символізує перших місіонерів, які почали селитися на території сучасного штату і поширення Євангелія. У верхніх кутах щита є зображення жінки і чоловіка, які тримають один одного за руки, в яких — пучки світла, як символ народної влади. У жіночих руках хімічні та вимірювальні прилади та інструменти, в руках чоловіка книга — символ культури і освіти. Також в щиті зображені гори, як символ гірничої промисловості, річка Колорадо і піски пустелі Сонора. Вінчає герб золоте сонце, що сходить, на якому написаний девіз Trabajo y Justicia Social, який в перекладі з іспанської означає «Праця і Соціальна Справедливість». Герб був прийнятий 27 вересня 1956 року. Штат Нижня Каліфорнія не має офіційно затвердженого прапора. Часто використовується біле полотнище із зображенням герба в центрі.

Пам'ятки

  • Наскельні малюнки Нижньої Каліфорнії
  • Мексиканська національна астрономічна обсерваторія

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.