Баштанська республіка

Башта́нська респу́бліка — селянська повстанська республіка на території сучасної Миколаївщини періоду Української революції 19171921 років.

Баштанська республіка

1919

Прапор

Столиця Полтавка
Форма правління Соціалістична республіка
ГоловаМикола Прядко
Історичний період Міжвоєнний період
 - Засновано 16 вересня 1919
 - Ліквідовано 18 листопада 1919

Назва

Назву республіка отримала за балкою, в якій розкинулось село Полтавка[1].

Передісторія

24 серпня 1919 року с. Полтавка Херсонського повіту захопили війська Добровольчої армії. Був утворений селянський повстанський загін з 50 чоловік. Восени 1919 в районі Полтавки розгорнулась активна повстанська боротьба. В ніч на 16 вересня піднялося повстання, сигналом для якого стали церковні дзвони двох церков.

Основні події

16 вересня 1919 року на сільський схід зібралися майже всі жителі села на якому проголосили Баштанську республіку і обрали повстанком у складі 10 осіб. До нього увійшли представники різних політичних поглядів. Баштанці оголосили себе селянською республікою, їх підтримало багато сусідніх сіл Привільне, Христофорівка, Балацьке, Ново-Горожене та інші.

30 вересня 1919 р. був сформований штаб повсталих на чолі з есером-боротьбистом Павлом Туром та його безпартійним братом Іваном. Членами штабу були представники та прихильники різних партій: більшовиків, боротьбистів, анархістів.

Повстанці, зібравши під свої прапори понад 4 тисячі озброєних бійців (і близько 18 тисяч в резерві), пішли в наступ проти денікінців під керівництвом генерала Я. Слащова. Просунувшись на південь у тилу Денікіна більш як на 150 км, вони зайняли села Калинівку, Воскресенське, Водопій і наблизились до Миколаєва.

Відчуваючи загрозу з тилу, денікінці змушені були зняти з фронту дві козачі дивізії і послати їх проти повстанців, які з 9 по 18 листопада вели проти них жорстокі нерівні бої. Баштанська республіка була задушена; білогвардійці тільки в самій Баштанці розстріляли 852 повстанці і спалили 350 дворів. У1925 року за рішенням ВУЦВК до села прибув його голова Г. Петровський і нагородив Полтавку-Баштанку (офіційно перейменування відбулося у 1928 році) Почесним Червоним прапором. Український радянський письменник Юрій Яновський написав п'єсу «Дума про Британку», а також кіностудією імені О. Довженка у 1968 році знято фільм «Сини Баштанської республіки».

Література

Примітки

  1. Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972. — С. 159.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.