Бельгійська антарктична експедиція
Бельгійська антарктична експедиція (фр. L’expédition antarctique belge, також «Експедиція „Бельжики“», фр. expédition Belgica) — проходила 1897—1899 років у Південному океані. Керівник — Адрієн де Жерлаш, в інтернаціональній команді взяли участь майбутні відомі полярні дослідники Фредерик Кук (США) і Руаль Амундсен (Норвегія). В ході плавання стався незапланований 386-денний дрейф у Морі Беллінсгаузена, попри це, були зроблені річні цикли астрономічних, метеорологічних і магнітних спостережень в Антарктиді.
Бельгійська антарктична експедиція | |
---|---|
«Бельжика» біля узбережжя Антарктиди | |
Країна | Бельгія |
Дата початку | 16 серпня 1897 |
Дата закінчення | 5 листопада 1899 |
Керівник | Адрієн де Жерлаш |
Маршрут | |
Досягнення | |
Перша експедиція, що зазимувала в межах Південного полярного кола, під час вимушеного дрейфу в Морі Беллінсгаузена. | |
Відкриття | |
| |
Втрати | |
22 січня 1898 року впав за борт матрос К.-А. Вінке 5 червня 1898 року помер від сердечного нападу геофізик Е. Данко. |
Історія
Цілі. Команда
План антарктичної експедиції барон А. де Жерлаш оголосив 1894 року на засіданні Географічного товариства Бельгії, і отримав помірну громадську підтримку. З 1896 року він отримав урядову субсидію і можливість збирати кошти за передплатою. Глава експедиції отримав можливість відвідати Норвегію, де його головним консультантом став провідний полярник того часу Фрітьйоф Нансен, він же порекомендував в команду молодого штурмана Р. Амундсена. За його порадою було придбано 260-тонне китобійне судно Патрія, перейменоване в «Бельжику». Метою походу було досягнення Південного магнітного полюса, в максимальному наближенні до нього належало висадити чотирьох зимівників з магнітометричним обладнанням, після чого судно постачання повинно було відбути в Ріо-де-Жанейро і забрати берегову команду наступного антарктичного літа[1].
Інтернаціональний склад експедиції включав:
- Адрієн де Жерлаш, бельгієць — начальник експедиції.
- Жорж Леконт (Georges Lecointe), бельгієць — геофізик, перший помічник командира.
- Жуль Мелер (Jules Melaerts), бельгієць — другий помічник командира, лейтенант ВМФ.
- Руаль Амундсен, норвежець — штурман «Бельжики».
- Генрик Арцтовський, поляк — геолог, океанограф і метеоролог.
- Еміль Данко, бельгієць — геофізик.
- Еміль Раковіце, румунів — біолог, зоолог, ботанік і спелеолог.
- Фредерик Кук, США — судновий лікар і фотограф (він же 1909 року заявив, що досяг Північного полюса 21 квітня 1908 року).
- Антон Добровольський, поляк — метеоролог.
- Анрі Сомерс, бельгієць — старший машиніст.
- Макс ван Ріссельберг, бельгієць — другий машиніст.
- Луї Мішотт, бельгієць — кок.
- Адам Толлефсен, норвежець — матрос.
- Людвіг Яльмар Йохансен, норвежець — матрос.
- Енгельбрет Кнудсен, норвежець — матрос.
- Карл-Август Вінке, норвежець — матрос. Загинув 22 січня 1898, зірвавшись за борт.
- Йохан Корен, норвежець — матрос, виконував обов'язки асистента біолога.
- Ґустав-Ґастон Дюфур, бельгієць — матрос.
- Жан ван Мирло, бельгієць — матрос.
За спогадами Кука, в кают-компанії офіцери спілкувалися між собою французькою, вчені в лабораторії — німецькою, а матросам, набраним з усієї Європи, віддавалися накази сумішшю англійської, німецької, французької та норвезької мов[2].
Хід експедиції
Відпливши з Антверпена, «Бельжика» 30 січня 1898 р досягла узбережжя Землі Ґреяма, пройшовши довгим шляхом через Магелланову протоку і протокою, названою на честь судна. Першого ж дня висадки Амундсен здійснив лижний похід по узбережжю острова Ту Гаммок , на думку В. С. Корякіна, — вперше в історії антарктичних досліджень[3]. Південне полярне коло перетнули 15 лютого. 8 березня судно, просуваючись далі на південь, було зупинене льодами, попереду була незапланована зимівля. Дрейф тривав 13 місяців і проходив у районах моря Беллінсгаузена, які до того не відвідувалися людьми через вкрай важку льодову обстановку. Глибини в цих місцях перевищували 1500 м, так що лот не досягав дна[4]. Суднова команда не повинна була зимувати в Антарктиці, тому на борту було лише чотири комплекти полярного одягу, призначених для зимівельної партії. Амундсен запропонував пошити теплий одяг з вовняних ковдр червоного кольору, що були в надлишку на борту. Роботи були розпочаті негайно[5]. З 17 травня по 23 липня тривала полярна ніч, в ході якої збожеволіли двоє матросів (один з них пішов пішки до Норвегії). У житлових приміщеннях «Бельжики» підтримувалася температура нижче точки замерзання води. Виявилося, що було взято мізерну кількість освітлювального гасу, і люди сиділи у темряві. Втім, обстановка на борту не була зовсім безпросвітною: старший помічник Лекуан провів «Великий конкурс жіночої краси»[6] і видавав непристойний рукописний журнал[7].
В умовах розкладення і деморалізації команди спалахнув конфлікт між Жерлашем і Амундсеном. Жерлаш категорично відкидав всі рекомендації норвежця і до червня вже не вставав. Однак існувала угода Жерлаша з Географічним товариством Бельгії, за якою експедиція, незважаючи на всі обставини, повинна залишатися під керівництвом будь-кого з офіцерів-бельгійців. Як наслідок, Амундсен, що став на той час старшим помічником командира, рішуче заявив Жерлашу, що «ніякої бельгійської експедиції для нього більше не існує». Однак він обмовився, що тепер розглядає «Бельжику» не як місце служби, а як звичайнісіньке судно, тому його обов'язком є вивести її з льодів[8]. В автобіографії, опублікованій чверть століття по тому, Амундсен коротко писав, що керівництво експедицією перейшло до нього[9]. Тільки 14 березня 1899 року «Бельжика» вийшла із зони пакових льодів, повернувшись в Антверпен 5 листопада того ж року.
Хід експедиції був описаний Жерлашем у книзі Quinze Mois dans l'Antarctique (1901), яка була відзначена 1902 року премією Французької академії.
- «Бельжика» під час полярної ночі
- Ф. Кук займається географічними вимірюваннями
- Р. Амундсен і Е. Кнудсен
- Команда прорубує канал в льодах
Примітки
- Яковлев, 1957, с. 70.
- Cook, Frederick A. Through the first Antarctic night, 1898—1899: A narrative of the voyage of the «Belgica» among newly discovered lands and over an unknown sea about the South pole. — New York: Doubleday, Page & company, 1909. — Р. 4—5.
- Корякин, 2002, с. 45.
- Корякин, 2002, с. 48.
- Яковлев, 1957, с. 93.
- Корякин, 2002, с. 50.
- Huntford, 1999, с. 87.
- Буманн-Ларсен, 2005, с. 45.
- Амундсен5, 1937, с. 25—26.
Література
- Амундсен Р. Собрание сочинений. — Л. : Изд-во Главсевморпути, 1937. — Т. 5.
- Буманн-Ларсен Т. Амундсен (ЖЗЛ). — М. : Молодая гвардия, 2005.
- Корякин В. С. Фредерик Альберт Кук. — М. : Наука, 2002.
- Яковлев А. Руал Амундсен. 1872—1928. — М. : Издательство ЦК ВЛКСМ «Молодая гвардия», 1957.
- Huntford R. The Last Place on Earth. Scott and Amundsen's Race to the South Pole. — N. Y. : The Modern Library, 1999.
Посилання
- Antarctic Explorers - Adrien de Gerlache. South-pole.com. Архів оригіналу за 10 травня 2012. Процитовано 22 вересня 2008.
- Adrien de Gerlache, Belgica: Belgian Antarctic Expedition 1897–99. Cool Antarctica. Архів оригіналу за 22 травня 2012. Процитовано 19 листопада 2008.