Берегелі (Красилівський район)

Береге́лі село в Україні, у Хмельницькому районі Хмельницької області. Населення становить 125 осіб. Орган місцевого самоврядування — Веселівська сільська рада.

село Берегелі
Країна  Україна
Область Хмельницька область
Район/міськрада Хмельницький район
Рада Веселівська сільська рада
Основні дані
Населення 125
Площа 3,906 км²
Густота населення 32 осіб/км²
Поштовий індекс 31075
Телефонний код +380 3855
Географічні дані
Географічні координати 49°34′48″ пн. ш. 27°09′44″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
306 м
Місцева влада
Адреса ради 3107, Хмельницька обл., Красилівський р-н, с.Пашутинці, вул.Молодіжна
Карта
Берегелі
Берегелі
Мапа

Село на крайньому південному сході району. Підпорядковане Веселівській сільраді. За 1 км на схід від села знаходиться велике городище ХІ-ХШ ст. Це рештки давньоруського міста Білобережжя, перша згадка про яке відноситься до 1233 р.

Друге, згадане під 1257 р., — можливо, городище болохівських князів , вал, рів в урочищі Замчисько на лівому березі р. Бужка за 1 км на захід від с. Берегелі Красилівського району Хмельницької обл .Болохівці визначалися своїм опозиційним настроєм супроти своїх зверхників — галицько-волинських князів. Запис 1231 р. (дата коментатора — 1233 р.) розповідає про війну угорсько-галицької коаліції проти Романовичів. Захопивши значну частину Галицько-Волинської Руси,

«двинув рать Андрій II-королевич на Данила і пішов до (города) Білобережжя. А боярин Володислав Юрійович їхав у сторожі од Данила з Києва і стрів він рать у Білобережжі, і билися вони через ріку Случ, однак зазнали поразки і гонили (угорці) їх до ріки Деревної [Нині – р. Деревичка»].

Дізнавшись про поразку військ свого воєводи, Данило, заручившись підтримкою свого брата Василька, вирушив проти угрів. А болохівські князі спочатку були на боці королевича Андрія, а коли королевич починає терпіти поразку, вони переходять у табір Данила Галицького.[24]

Літописець зазначає, що союзниками угрів, крім галицьких бояр, були «князі болохівські». Фактично це перше повідомлення, що свідчить про існування нового територіяльного утворення — Болохівської землі

Під назвою Берегелинці згадується в 1629 р. (11 димів). Входило до острозької ординації.

З середини XVIII ст. належало князям Любомирським, далі Буковецькому та Орачевським (з 1803 р.). В селі народився один з керівників польського таємного товариства «Віра, Надія, Любов» Іван (Ян) Орачевський.

З 20-х рр. XX ст. вживається сучасна назва села — Берегелі.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.