Битва біля Козмінського лісу

Битва біля Козмінського лісу — подія 26 жовтня 1497 року біля Козмінського лісу на Буковині (біля села Валя Кузьмина на території сучасної Чернівецької області України), битва армій молдавського господаря Штефана III і польського короля Яна I Ольбрахта. Молдавський господар вийшов переможцем.

Тронна фортеця, яку безуспішно тримав в облозі польський король

Хід битви

Наприкінці XV століття наступ турків на північ створив умови до оборонного союзу Молдавії і Польщі. За попередньою угодою монархів польська армія вступила на територію Молдавії з наміром пройти на південь і взяти в облогу турецьку Кілію, проте несподівано відхилилася від цього маршруту і попрямувала до столиці Штефана ІІІ Сучави, щоб осадити її. У Польщі цей маневр пояснювався наміром покарати молдавського государя за його хижацькі набіги на польські землі, в Молдавії — прагненням польського короля посадити на молдавський престол свого молодшого брата Сигізмунда.

У сучасній польській історичній науці головну причину зміни маршруту просування королівського війська пояснюють непевною поведінкою воєводи Молдови, який, начебто, всупереч обіцянкам відкрито не підтримав ідею війни проти Оттоманської Порти[1].

За сучасними оцінками, польське військо Яна Ольбрахта нараховувало близько 80 тис. осіб, включаючи значну частину слуг, в той час як молдавське військо Штефана, враховуючи допоміжні валаські, турецькі і татарські загони, близько 40 тис. вояків[2].

Облога Сучави виявилася вкрай невдалою. Зневірившись взяти добре укріплене місто і на вимогу угорського посольства, яке погрожувало розривом відносин між Угорщиною і Польщею в разі відмови покинути територію Молдови[3], король Ян I Ольбрахт домовився з воєводою Штефаном, що його воїнам буде дозволено безперешкодно повернутися в Польщу. Замість розореної ним раніше дороги через Хотин він пішов назад обхідним шляхом в напрямку Чернівці - Снятин.

26 жовтня 1497 року Штефан III підстеріг польські війська у Козмінському лісі, що на півдні від Чернівців, і за три дні розсіяв їх. Перемозі сприяло те, що в лісистій місцевості поляки не могли використовувати свою головну силу — важку кавалерію.

Поразка ослабила сили Польщі, що, в свою чергу, незабаром спричинило спустошення країни, особливо Червоної Русі і Поділля, татарами, турками і молдавськими загонами воєводи Штефана. Разом з турками молдавани забрали близько 100 тис. полонених, які потім були поселені частково в Молдові, а частково в Туреччині[4].

Примітки

  1. Федорук А. «Козмин»: історична розвідка Е.Фішера… — С. 73
  2. Федорук А. «Козмин»: історична розвідка Е.Фішера… — С. 74-75
  3. Fischer E. = Фішер Е. Kozmin. Zur Geschichte des polnisch-moldauischen Krieges… — S. 34
  4. Fischer E. = Фішер Е. Kozmin. Zur Geschichte des polnisch-moldauischen Krieges… — S. 54

Література

  • Чучко М.К. Козмин (1497): буковинська перемога Штефана Великого. — Чернівці : «Місто», 2019. — 96 с. (link)
  • Федорук А. «Козмин»: історична розвідка Е.Фішера про польсько-молдавську війну 1497 року / Андрій Федорук, Михайло Чучко // Зелена Буковина. — 2003. — № 1–2. — С. 69–78.
  • Fischer E. = Фішер Е. Kozmin. Zur Geschichte des polnisch-moldauischen Krieges im Jahre 1497 = Козмин. До питання про історію польсько-молдавської війни 1497 року / пер. з нім. В. Іванюка // Зелена Буковина. — 2003. — № 1–2. — С. 2–77.
  • Jonathan Eagles, Stephen the Great and Balkan Nationalism: Moldova and Eastern European History, (I.B. Tauris, 2014), 58. (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.