Битва за Румунію

Битва за Румунію у Другій світовій війні включала кілька операцій в Румунії або навколо неї в 1944 році, як частина Східного фронту, в якій Радянська армія розгромила сили осі (німецькі та румунські) в цьому районі, Румунія перейшла на сторону супротивника, а радянські та румунські війська відтіснили німців назад до Угорщини.

Наступ Червоної Армії в 1943–1944 рр. Битва за Румунію покрита блакитною областю.

Радянські війська вступили на територію Румунії під час Умансько-Ботошанського наступу в березні 1944 р., захопивши кілька міст на півночі Молдавії, включаючи Ботошані.

За словами історика Девіда Гланца, Радянський Союз намагався вдертися до Румунії навесні 1944 року через територію сучасної Молдови. У період із 8 квітня по 6 червня Радянська армія розпочала Першу Яссько-Кишинівську операцію, названу так на честь двох великих міст Ясс (Ясси) та Кишинева (Кишинів). Відбулася низка військових операцій, спрямованих на перерізання життєво важливих оборонних рубежів Осі в Північній Румунії, що сприяло подальшому просуванню Червоної Армії на весь Балканський регіон. Радянським військам не вдалося подолати оборону Німеччини та Румунії в регіоні. За словами Гланца, наступальна операція в кінцевому підсумку зазнала невдачі, головним чином через низькі бойові показники радянських військ та ефективність німецької оборонної підготовки.[1]

Військові дії в Румунії, 23–31 серпня 1944 р.: червоний колір = радянська Червона Армія; жовтий = румунські війська; синій = сили осі, фронти

Найважливішим наступом битви за Румунію була друга Яссько-Кишинівська операція у проміжку з 20 по 29 серпня, у якій переміг СРСР.[2] Шоста німецька армія була оточена початковим натиском радянських військ і була знищена вдруге (вперше в Сталінградській битві).

23 серпня король Румунії Михай зробив державний переворот проти прем'єр-міністра Іона Антонеску; новий уряд здався союзникам і оголосив війну Німеччині. Румунський історик Флорін Константину стверджує, що це скоротило Другу світову війну в Європі на півроку.

Передній фронт Осі обвалився. На півночі восьма армія Німеччини відступила до Угорщини з великими втратами. В інших місцях багато німців були відрізані та захоплені в полон, наприклад великі сили безпеки та зенітні сили, розміщені на нафтовому родовищі Плоєшті. Інші фрагменти німецьких військ якнайшвидше втікали до Угорщини, воюючи з румунами та радянськими силами, які штурмували Карпати (кілька проходів через гори здійснили румунські війська).

Перемога СРСР у Румунії змусила Болгарію вийти з Осі 26 серпня, а 8 вересня дозволила вторгнутись радянським військам.

До 24 вересня майже вся Румунія була під контролем союзників.

Список літератури

  1. Glantz, David M. (2007). Red Storm Over the Balkans: The Failed Soviet Invasion of Romania. University Press of Kansas. с. 371–376. ISBN 978-0-7006-1465-3.
  2. United Center for Research and Training in History. Bulgarian historical review (Publishing House of the Bulgarian Academy of Sciences): 7. 1985.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.