Болотниця (Коростенський район)

Болотниця село в Україні, в Народицькій селищній територіальній громаді Коростенського району Житомирської області. Населення становить 313 осіб (станом на 2001 рік).

село Болотниця
Країна  Україна
Область Житомирська область
Район/міськрада Коростенський район
Громада Народицька селищна громада
Код КАТОТТГ UA18060150050018815
Основні дані
Засноване 1618
Населення 313
Площа 1,301 км²
Густота населення 240,58 осіб/км²
Поштовий індекс 11430
Телефонний код +380 4140
Географічні дані
Географічні координати 51°12′35″ пн. ш. 28°56′09″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
147 м
Місцева влада
Адреса ради вул. Свято-Миколаївська, 175, смт Народичі, Коростенський р-н, Житомирська обл., 11401
Карта
Болотниця
Болотниця
Мапа

 Болотниця у Вікісховищі

Історія

«Історико-географічний словник Житомирщини» за ред. Костриці М. Ю. подає таку інформацію: Болотниця, село Народицького району, центр сільської ради. До 1923 р. в складі Народицької волості Овруцького повіту. Розташоване на лівому березі р. Стручка (притока Жерева) за 8 км від райцентру та за 20 км від залізничної станції Овруч. Перша писемна згадка про село датується 1618 р. в зв'язку із втечею підданих поміщика Юзефа Будилова із села Колчище Мозирського повіту (Велике князівство Литовське) до села Болотниці, що належало поміщиці Марині Петрович.

У ХІХ столітті селом володіли поміщики Каленські: Михалина Каленська, її діти Олександр, Чеслав, Марія, Феліція (1867—1893), Едмунд-Нарциз Каленський.

В 1909 р. відкрилось однокласне сільське училище.

У довоєнні роки в селі діяли: сільгоспартіль «Червоний шлях» (1924 р.), машино-тракторне товариство (1928 р.)

У 1899 р. в Болотниці мешкало 430 жителів та було 70 дворів; 1911—550 жит., 88 дв.; 1926 р.— 679 жит.,153 дв.; 1941 р.—690 жителів, 206 дворів.

Значний приріст селянських дворових господарств (65 дв.) за період 1911—1926 р.р. при незначному прирості населення (129 осіб) за цей же час, пояснюється демографічними чинниками в тому числі переселенням жителів Болотниці на хутори після жовтневого перевороту.

До 6 серпня 2015 року адміністративний центр Болотницької сільської ради Народицького району Житомирської області[1].

Географія

Село розташоване на півночі Житомирської області, на лівому березі річки Стручок, притоки річки Жерева, за 8 км від смт Народичі та за 18 км від м. Овруч. Межує із селами Ласки, Ставок, Селець, Бабиничі, Закусили, Жерев, В'язівка, Липлянщина, Невгоди, Раківщина, Гуничі, Новосілки, Слобода Новоселецька.

Релігія, церква, суспільство

Архівні матеріали свідчать, що наші предки якийсь час (з 1827 по 1839 рік) були парафіянами Греко-католицької Церкви[2], про це є записи у метричній книзі, що фіксують цей стан: "ЗАКУСИЛИ, село Овруцького повіту, церква Хрестовоздвиженська, приход: села — Бабиничі, Болотниця , Жерев, хутори — Розсоховський, Зміїв.

Ніяких нормативних актів початку і кінця цього статусу поки що не знайдено. Архів Житомирської обл. Каталог метричних книг у 2-х томах. Том 1 Католицизм, Греко-католицизм, стор 76. Житомир, «Волинь» 2010, Ред.кол. Рафальський І. О. Греко-католицизм або уніатство — це повністю православний обряд, мова українська, підпорядкування Ватикану (Рим)

А церква православного обряду з веденням служби церковно-слов'янською мовою і російськими святими закладена в селі у 1911 році, про що свідчить напис на камені при розбиранні фундаменту на попелищі дерев'яної церкви:«Отец Варфоломей с благословения…». На жаль камінь не зберігся, але віднайшлась фотографія церкви в первозданному вигляді в архіві Володимира Ярмолюка1934 р.н.

В 1922 р. в Україні відновилась окрема від Росії Українська Автокефальна Православна Церква на чолі з митрополитом Василем (Липківським В.) Протрималась вона з великими нападками з боку влади до початку 30-х років минулого ст. А далі почалось фізичне нищення більшовиками культових споруд і репресії священнослужителів. Це лихо не оминуло і Болотницьку церкву; про репресії священнослужителів нічого не відомо.

З настанням незалежностіі в Україні і відділенням церкви від Москви в 1992 р постала Українська Православна Церква, яка розділилась на Київський Патріархат — Філарет (Денисенко) і Московський Патріархат (Володимир — Сабодан, Онуфрій з 2014 р.). Болотницька церква залишилась під Московським Патріархом (Алексій, Кіріл з 2004 року). А можна було б прихожанам нашої церкви, збудованої власним коштом, молитися за свою рідну Україну, свій уряд і президента, своїх святих, а не віддавати шану верховникам сусідньої, ворожої нам країни.

Дерев'яна церква ХХ століття

Про руйнування церкви зберігся спогад старожила села  Івана Пилиповича Ярмолюка.

Згідно його інформації у селі Болотниця «.. люди церкву довго боронили. Її закрили лише у 1937 році завдяки приїзджим. Найшовся один приймак до Наді Стражникової Ніконенко Олександр із Селецького хутора, який взяв у помошники Дрига Володимира Федоровича, вони згодилися скинути купол із дзвіниці. Шість приїзжих криші ламали. Зломали хрести, розібрали кришу, зробили її простою. Довгий час церква була коморою, клубом, у якому на простирадлі показували кіно, як ламали церкви в окрузі. Коли ломали церкву, то люди старалися забрати ікони, врятувати дзвони. Їх у нас було шість. Дядько Лукаш Коберник сховав одного дзвона, він зараз(1995 р.) дзвонить. Били дядька крепко за дзвони. Він сказав — нехай уб'ють все одно не віддам. Під час війни люди з іконами повернулись до церкви. Влада у 1945 р. знову забрала церкву у людей» (Записано 19.07.1995 р. в с. Болотниця Народицького району від Ярмолюка Івана Пилиповича, 1907 р. нар.). Лексика тексту збережена. Фото 1967 року нашого дописувача Івана Гуренка. Камера «Искра». Інформація взята із сайту: «Руйнування Української церкви— складова голодоморної стратегії» (автор Тарас Ярослав). Опубліковано 10 лип. 2013 р., 11:09 Степан Гринчишин [оновлено 18 лип. 2013 р., 12:08]. За матеріалами польових досліджень Житомирського та Київського Полісся у 1994—2003 роках.

Церква була дерев'яна, згоріла в поминальну неділю 2002 року А нова церква, кам'яна закладена в тому ж році 13 червня, богослужіння почалось в недобудованому храмі в 2004 році, престол імені Архістратига Михайла був освячений представником православної церкви Овруцької єпархії Московського Патріархату.

Відновлено церкву зусиллями жителів Болотниці, Слободи, хут. Селецького та вихідців із цих сіл. Організацію будівництва, пошук майстрів та матеріалів селяни довірили Пащуку Петру Олександровичу, 12.09.1941 р.н. Він знайшов людей, які допомогли фінансово, займався пошуком майстрів. Нині він є старостою в церкві, займається господарськими та організаційними справами. Наводимо його спогади (у 2012 р.)

Церква кам'яна ХХІ ст

«Дерев'яна церква була побудована з дерева, 2-купольна з дзвіницею, покрита залізом, фундамент кам'яний. В 1938 р. активісти села зруйнували куполи і дзвіницю. В моїй пам'яті церква постає без куполів і дзвіниці, криша спускна, крита залізом.

В 1958 р. партійним керівництвом р-ну і села церква закривається, все церковне майно перевозиться в Закусилівську церкву. З 1958 року по 1998 рік церква не працювала. В її приміщенні в різні роки розміщався зерновий склад колгоспу, шкільні: буфет, спортзал, майстерня і так до 1998 року. За цей час металева криша прогнила і при директорі школи Стецюк А. А. за сприяння голови с. Ради Пащука П. О. кришу покрили шифером. В тому ж 1998 році одержано дозвіл на відкриття церкви і люди взялись за ремонт та відновлення храму.

Найбільше праці до цієї благородної справи приклали: церковний староста Юрченко Євтихій Тимофійович, Пащук Олександер Петрович, Ткач Андрій Данилович, Піддубний Іван Гаврилович, Юрченко Лідія Василівна, Мукасєєв Василь Матвійович — голова колгоспу. До 2002 року церкву перекрили оцинкованим залізом, встановили невеликі куполи, відновили іконостас; було закуплено і встановлено панікадило — 3600 гр. Та на превеликий жаль, Болотницю спіткало велике лихо.

12.05.2002 року, в поминальну неділю, після ранкової служби об 11 годині церква загорілася із середини, пожежа почалася з вівтаря. Це сталось при батюшці Ігорю, старості Юрченко Лідії Василівні, касирі Кукулівському М. С. Прибула пожежна команда з Народич не змогла загасити полум'я і церква згоріла повністю.

14.05.2002 р. зібрали сход села. Приїхав благочинний батюшка з Нового Дорогиня отець Іван, привіз нам „Евангеліє“, Голова Райадміністрації Назарчук Василь Степанович, Голова рай. Ради Леончук Анатолій Ол-др. Вирішили будувати нову церкву. Обрали оргкомітет в такому складі: 1.Дрига П. І. — Голова Сільради; 2. Мукосєєв В. М. — голова колгоспу; 3. Пащук П. О. — відповідальний за будівництво; 4.Мукосєєва Надія Гнатівна — бухгалтер і касир будівництва; 5-11 члени ОК: Ярмолюк Василь Ілліч, Мельниченко Іван Іванович, Піддубний Іван Гаврилович, Макарчук Олександра Дмитрівна, Ткач Ніна Іванівна, Трохименко Володимир Олександрович, Веремійчик Марія Левківна.

Велику допомогу в будівництві церкви надали Райадміністрація — Назарчук В. М.та Районна Ррада — Леончук А. О., їми були задіяні всі організації району, у тому числі ДЕУ, Сільгосптехніка та ін. Було вирішено, що для фінансування будівництва кожна працездатна людина Болотниці, Слободи і Червоного має сплатити 50 гр. Всього до списку включили 277осіб; одержали страховку від держави 12000 гривень. Керівництво району виділило 3 житлових будинки в Народичах, громадяни з яких виїхали в чисту зону. Розібрали, взяли піноблоки, шифер, дерево. Перевезли ці матеріали Народицькі „Автодор“, „Сільгосптехніка“ — керівники Петрук Г. В., Трохименко В. та колгоспний транспорт — гол. Мукосеєв В. М.

Проект будівлі храму взяли з Рівненської обл на 44 молящих із с. Миролюбівка тої ж області, найняли бригаду майстрів — 6 чоловік на чолі з бригадиром Володимиром Невським. За вигонку зруба заплатили 12 тисяч грн. Жили майстри в будинку, де раніше проживав Пащук Петро Макарович. Їжу майстрам готували Юрченко Ліда та Комінар В. О., продукти приносили жителі села.

Закладення першого каменя відбулось 13 червня 2002 року. Службу Божу при цьому дійстві відправили Благочинний Народицького району отець Іван, Болотницький отець Ігор, ще один отець Ігор із Норинців. Зібралися всі жителі села і всього приходу, приїхало керівництво району. Батюшка Іван благословив мене вести будівництво. З цього часу я кожен день був на будівництві».

Освіта, школа

У1909 р.в селі було відкрито однокласне сільське училище, але до 2002 р. шкільного приміщення не було і його орендували. Це була велика сільська хата баби Татарновички. 1934 р. школа уже функціонувала, про що свідчить фото під назвою «Учні школи села Болотниця» (фонд ЦДКФФА, № 2-2924). Будівництво школи почалось в 1926 році, цеглу возили із с Гамарні Малинського району. А відкрилась вона в 1929 р. Головою сільради на той час був Брайман.

В 2009 році село відмічало 80-річний ювілей школи за участю її перших випускників: Миколи Ілліча Ярмолюка (брата Василя Ярмолюка) та Макара (брата Марти Іванушко Рулишиної), майора у відставці. Нині в селі існує середня школа І-ІІ ступенів. Школа має 3 приміщення: навчальний одноповерховий корпус, майстерня, їдальня (закрита). (спогади Володимира Ярмолюка 1932 р. народж.)

Незвичайні події і люди

Великі природні катастрофи оминали Україну, але рукотворні події ХХ-ХХІ століття дуже болісно вдарили по країні і по Болотниці зокрема. Це дві світові війни, колективізація, три голодомори, репресії, Чорнобиль — все це непоправні жертви зі знищенням генофонду в мільйонних розмірах.

Колективізація — голодомор.

   Колективізація — це примусове усуспільнення приватної власності селян: землі, коней, великої рогатої худоби, реманенту, дворових будівель для створення спільного господарства. . Початок цього антиселянського процесу — 1928-29 р.р. Більш-менш заможних селян більшовики обізвали  куркулями і поставили за мету знищити їх як окремий клас, котрий перебуває поза законом. Їхнє господарство розкуркулювали: майно передавалось колгоспу, а самих людей сім'ями висилали на північ в Сибір. Але план повної добровільно-примусової колективізації (загнати людей в комуну, як говорилося в народі) не виконувався, а  в створених колективних господарствах гинула худоба без належного догляду і харчів, бо зерно потоком йшло на захід. Першим заповітом  для селянина — виконати план здачі збіжжя державі.  На осінь 1932 року було виконано уже 2 плани, але держава вимагала ще один план і це переросло в боротьбу держави із селянством за хліб і життя. «Місцева сільська влада потребує ін'єкції більшовицького заліза. Тому ми посилаємо вас… Викиньте свій буржуазний гуманізм через вікно і дійте, як більшовики… Ваше завдання… здобути зерно за будь яку ціну»  З такими «напутніми» словами посилались на наші села бригади по конфіскації хліба, картоплі та інших продуктів у селян.

1933 «Між селянами і нашою владою точиться жорстока боротьба. Це боротьба на смерть. Цей рік став випробуванням нашої сили і їхньої витривалості. Голод довів їм, хто тут господар. Він коштував мільйони життів, але колгоспна система існуватиме завжди. Ми виграли війну!» Орест Субтельний приписує ці висловлювання члену ЦК ВКП(б), другому секретарю ЦК КП(б)У Менделю  Хатаєвичу, (розстріляному в жовтні 1937 року). «Україна. Історія, Київ, 1993, с. 360»;

Кістлява рука  голоду охопила всю Україну, а найстрашнішої сили набув він на початку 1933 р. За підрахунками дослідників  в Україні щодня помирало голодною смертю 25 тисяч осіб, щогодини — 1 тис., щохвилини — 17. Середня тривалість життя українців у 1933 р. у чоловіків становила 7,3 року, а в жінок — 10,9 року. 

Головною причиною голодомору 1932—1933 р.р. була цілеспрямована злочинна політика більшовицького керівництва. Адже сам Сталін визнавав, що загальний урожай зерна в 1932 р. перевищував урожай 1931 р. Спроби протидіяти насильству жорстоко придушувалися. Вище партійно-державне керівництво Української СРР, зокрема генеральний секретар КП(б)У С.Косіор, голова ВУЦВК Г.Петровський, голова Раднаркому України В.Чубар не знайшли в собі політичної волі та особистої мужності протистояти диктату Й.Сталіна. Це підтверджує і американський професор Роберт Конквест, котрий чи не першим  видав фундаментальну працю «Жнива скорботи» радянська колективізація і голодомор" (Київ, «Либідь» 1993): «Голод запланувала Москва для знищення українського селянства як національного бастіону. Українських селян знищували не тому, що вони були селянами, а тому, що вони були українцями», —  говорив він. За вказівкою московських емісарів В.Молотова, Л.Кагановича, П.Постишева, які керували хлібозаготівлею в Україні, коли зерна не було, забирали картоплю, сало, соління, тобто всі запаси їжі. Купи зерна та картоплі, зібрані на залізничних станціях для вивезення в Росію і на захід, нерідко гнили просто неба. Але охорона не підпускала до них селян. 7 серпня 1932 р. ВЦВК і РНК СРСР ухвалили постанову: «Про охорону соціалістичної власності», за якою за крадіжку колгоспного майна вводилася «вища міра соціалістичного захисту» — розстріл з конфіскацією всього майна або позбавлення волі на термін не менше 10 років. Як крадіжка кваліфікувалася навіть спроба принести додому з колгоспного поля жменю зерна, щоб нагодувати голодних дітей. Не дивно, що сучасники називали цю постанову «законом про п'ять колосків».

Аналіз тодішніх подій переконливо свідчить, що в українському селі мали місце всі елементи політики геноциду. Такого висновку дійшли і члени Міжнародної комісії з розслідування голоду в Україні, яка працювала в 1988—1990 рр. Геноцидом українського народу визнали голодомор 1932-33 р.р. Верховна Рада України, а також понад півтора десятка країн світу. Низка зарубіжних парламентів готують таке визнання, у тому числі і конгрес США  в жовтні 2018 р. підтвердив це обома палатами. Олександр Палій, історик. УП 15.11.2006 р.,Українська газета № 42(90) 2006 р.

Голодомор став наймасштабнішою геноцидною дією, вчиненою СРСР за свою історію. Які наслідки має Голодомор для України?

Дані підтверджують завязок між Голодомором і сучасною демографічною ситуацією в країні. На початку 20 століття Україну за швидкістю зростання населення порівнювали з Китаєм. Сьогодні, після серії демографічних катастроф ХХ століття, Україна — номер один у світі за швидкістю зниження кількості населення.

На місце загиблих внаслідок Голодомору українців з інших регіонів СРСР активно завозилося іноетнічне населення.

Другий всесоюзний перепис закінчився в 1939, проте дані його не публікувалися. Очевидно, картина, яка поставала за цифрами, була надто моторошною. Наступний перепис в СРСР проведено тільки в 1959. З 1926 року, тобто за 33 роки, кількість українців зросла всього на 1,5 мільйони, тоді як чисельність росіян в СРСР за цей час зросла на 56,9 %. І це при тому, що на зламі 1930-1940-х років Україна отримала значне вливання українського населення внаслідок входження до її складу Галичини, Закарпаття й Буковини. А це близько 6 мільйонів. Немає сумніву, що в зазначеному часовому проміжку (1926—1959) сталася українська національна катастрофа.

Такі демографічні ями позначаються на кількості представників наступних поколінь. У західній Україні, яка сама чимало потерпіла внаслідок депортацій та репресій, але яку все ж оминув Голодомор, демографічна ситуація суттєво краща, ніж на решті території країни.

Усе це ми маємо розуміти і пам‘ятати. Лише розум і добра пам‘ять можуть вберегти Україну від фатальних помилок. Це для російського президента Путіна розпад СРСР був найбільшою катастрофою 20 століття. А для українського народу найбільшою катастрофою було те, що та країна взагалі існувала.

Представники найчисельніших етносів на території СРСР за матеріалами переписів 1926, 1937 рр.
Національність 1926 р. 1937 р. 1937 у % до 1926
росіяни 77 791 124 93 933 065 120,7 %
українці 31 194 976 26 421 212 84,7 %
білоруси 4 738 923 4 874 061 102,9 %
узбеки 3 955 238 4 550 532 115 %
татари 3 029 995 3 793 413 125,2 %
казахи 3 968 289 2 862 458 72,1 %
євреї 2 672 499 2 715 106 101,6 %
азербайджанці 1 706 605 2 134 648 125,1 %
грузини 1 821 184 2 097 069 115,1 %
вірмени 1 568 197 1 968 721 125,5 %
Таким чином, середнє співвідношення населення СРСР між 1926 і 1937 роком (без урахування українців і казахів) склало 119,4%. Серед мешканців України виявилося 84,7%, тобто до 1937 року мешканців України виявилося 70,9% від очікуваної кількості. 
Олександр Палій, історик, для Укр.Правди.  
Постанова бюро РКП

від 12.11.1932 р. про 100 % виконання плану хлібозагіотівлі до 25 листопада не виконанаі і взяті темпи по хлібозаготівлі до цього часу не гарантують цілковитого виконання плану до 1 грудня. Особливо ганебно до виконання плану хлібозагіотівлі поставились такі сільради: Болотницька, Стародорогинська, Сарновицька, Народицька-Українська та Селецька, які затримують виконання плану в цілому по району.

Виходячи з цього бюро РКП Постановило:

1) Просити обком КП(б)У занести на „Чорну“ дошку вищеперелічені сільради, які до цього часу не досягли належного зламу у виконанні плану і цим самим затримують виконання плану хлібозаготівлі в цілому по району, примінивши до них бойкот із забороною завозу краму до цих сільрад та крім цього, вилучити весь крам, що мається в цих сільрадах, та передати його в ті сільради, що виконали або наближаються до цілковитого виконання плану хлібозаготівлі.

2) Зобов'язати фракцію РВК негайно переглянути склад Болотницької сільради з метою виявлення ворожого елемента, звернувши при цьому увагу на підбір керуючого складу сільради та, крім цього, доручити фракції РВК порушити клопотання перед виконкомом про виселення декількох господарств з Болотницької сільради, які злісно ухиляються від виконання своїх завдань по хлібозаготівлі.

3) З метою виявлення ворожого елементу в с. Болотниця доручити райапарату ДПУ в найкоротший термін перевірити стан села.

4) …негайно виїхати в Старошарненський партосередок, виділити там бригаду в складі 10 чоловік для посилки в с. Болотниця в допомогу по виконанню плану.

5) Попередити уповноважених РПК, що остаточний термін по виконанню плану хлібозаготівлі встановлено 1 грудня і що план буде вважатися виконаним лише за умови 100 % виконання плану як по колгоспах, так і по одноосібному сектору,. ДАЖО — Ф. П.-129,оп.1,спр.50.-Арк.8-10. Машинопис. Копія.

В результаті колективізації хутори були ліквідовані і як спомин про них на кінець 1940-х років залишились тільки печища. У пам'яті Ганни Бондарчук залишились імена або вуличні прізвиська тих людей, що там жили і так недовго тішились вільним життям.

Голодомор 1932—1933 років

Пік голоду в Україні припав на весну 1933 року. Бригади з виконання чергового плану хлбозаготівель вибрали всі зернові запаси в колгоспі і в одноосібників, лишивши людей без засобів існування.

Роки голодомору закарбувались в пам'яті старожилів страшними спогадами. В Болотниці, як і всюди по селах, люди потерпали від нестачі харчів. Ледве зводили кінці з кінцями, а весною 1933-го життя стало нестерпним -зрізували кору з дерев, додавали в їжу коріння, аби хоч якимось чином відвернути голод,-- не соромлячись сліз, пригадує Левко Степанович Дьогтярчук (Дехтярчук). Не витримали і пішли з життя такі односельці, як Тодосій Коберник, Омелян Ткач, Євдочиха та інші. Батько наш був глухонімий, займався виготовленням горщиків, глечиків, інших речей домашнього вжитку. Гончарство і допомогло нашій великій сім'ї вижити. Жоден член родини не загинув голодною смертю

— Ганна Ярова (псевдо Ольги Духновської - кореспондентки тижневика), Стаття "30-ті в пам'яті живуть", Тижневик Народиччини "Життя і слово"

За свідченням Ганни Федорівни Бондарчук, 1926 р. народж., що у Шкроба Петра померло двоє дітей: Микола і Катя і ще дві дочки у Мелещука Андрія — Ніна і Марія. А про себе вона згадує, що було дуже голодно і вона часто підгодовувалась у батьків своєї подруги Ольги — Мирона та Марини Гуренків, що жили поруч. „Я ще і зараз пам'ятаю смак теплого хліба з остюками і молоком“ — говорить вона.

Народицький р-н у 1932-33 р. входив до Київської області. За архівними даними в цих роках в районі від голоду загинуло 136 чоловік, імена встановлено на 144 особи. Втрати людності по сусідніх районах такі: Овруцький — 1517 осіб, Коростенський р-н — 2288 осіб. (інтернет)

Репресії 1937-39 років

Нинішнього (2019 року) виповнюється 82 роки від початку Великого терору 1937-38 рр. -  другої після Голодомору 1932—1933 років більшовицької акції в Україні, спрямованої на винищення уцілілого від Голодомору селянства, а також інтелігенції й усіх національно-патріотичних сил. Цю публікацію про Великий терор підготовлено за книжкою „Через трупи ворога на благо народу“. „Куркульська операція“ в Українській РСР 1937—1941 р.р.», яку видали у 2010 році Німецький історичний інститут у Москві та Німецьке науково-дослідницьке товариство. До книги увійшло 243 документи про репресії, що надані Галузевим архівом Служби безпеки України в той час, коли її очолював до 2010 року Валентин Наливайченко, а також коментарі істориків.

Початок

2 липня 1937 року Йосип Сталін телеграмою повідомив народного комісара внутрішніх справ Миколу Єжова і регіональних керівників Комуністичної партії про початок великої кампанії зі знищення і ув'язнення 270 тисяч радянських громадян, переважно в Українській РСР. Розпочався Великий терор 1937 року. Сталін вимагав у п'ятиденний термін подати до Центрального комітету Комуністичної партії число осіб, які будуть розстріляні в регіонах, а також склад «трійок», які здійснюватимуть репресії.

4 липня 1937 року народний комісар внутрішніх справ УРСР Ізраїль Леплевський наказав начальникам обласних управлінь НКВС до 6 липня скласти списки осіб, які будуть розстріляні, а 7 липня доповісти йому про число осіб, визначених до страти. 10 липня І.Леплевський доповів М. Єжову, що в УРСР виявлено 23 936 осіб, до яких будуть застосовані репресії. Також він просив вказати дату, коли слід розпочати розстріли. 13 липня було визначено 45 оперативних груп НКВС, яким доручалося проведення репресій в областях (Українська РСР мала в 1937 році сім областей і Молдавську автономну республіку).

21—23 липня до Києва надійшли телеграми з областей про визначення осіб, яких потрібно розстріляти: Харківська область — 2 000, Вінницька — 479, Одеська — 653, Дніпропетровська — 1500…. У відповідь Москва визначила, що мусить бути розстріляно 10 тисяч осіб, але ця кількість (ліміт) на прохання місцевих каральних органів було збільшено до квітня 1938 року, коли ліміт на розстріл сягнув майже 120 тисяч осіб. 28 липня на нараді в НКВС УРСР було визначено, що на виконання акції буде мобілізовано 5 тисяч активістів НКВС -  в середньому на 10 днів з оплатою щодня по 7 рублів на кожного. Начальник відділу Матвій Герзон затвердив цей план, а відповідальний за місця ув'язнення Абрам Вольфсон повідомив, що в'язниці спроможні розмістити «за умов черговості при вилученні» 40 тисяч осіб.

30 липня М. Єжов наказав розпочати репресії 5 серпня 1937 року і закінчити за чотири місяці. У наказі йдеться мова про те, що всі «ворожі елементи підлягають негайному арешту, і після розгляду їхніх справ на трійках — розстрілові». Було категорично застережене «повне збереження у таємниці часу і місця виконання вироків». За статистикою НКВС в УРСР розстріляно в 1937 році 72 683 особи. Ще більша кількість арештованих потрапила до виправно-трудових таборів Сибіру і Крайньої Півночі.

Таємниця Великого терору ретельно охоронялася в СРСР. Але «імперії зла» не стало, і Німецький історичний інститут у Москві і Російська політична енциклопедія видали у 2010 році російською мовою двотомник «Через трупи ворога на благо народу». «Куркульська операція» в Українській РСР 1937—1941 рр.". У назві наведено цитату з промови Микити Хрущова на пленумі Московського міського комітету Комуністичної партії 14 серпня 1937 року. Двотомник відкривається подякою колишньому (до березня 2010 року) керівникові Служби безпеки України Валентину Наливайченку за всебічну підтримку проекту дослідження масових репресій в Україні та надання документів з Галузевого архіву СБУ. В упорядкуванні книги, крім німецьких істориків, брали участь українські дослідники Ольга Довбня, Сергій Кокін, Ірина Смирнова та Олексій Тепляков з Росії. Левко ХМЕЛЬКОВСЬКИЙ, газета «Свобода», США, «Чорна хмара над Україною», Лев Хмельковський, газета «День» № 75-76, 27-28 квітня 2012 р.

Реабілітовані історією

Науково-документальна серія книг, покликана відновленню історичної справедливості, ґрунтовному висвітленню трагічних подій в історії України, поверненню їй незаслужено забутих імен державних діячів, науковців, митців, робітників і селян, вшануванню тих, хто боровся за свободу і незалежність України. Станом на липень 2015 р. серія складається зі 100 томів «Книги Пам'яті» репресованих і убієнних  громадян  України.

Відповідаючи на соціальний запит суспільства, Національна академія наук, Інститут історії України НАН України, Служба безпеки України, спільно з Державним комітетом по пресі, Українським історико-просвітницьким товариством «Меморіал» імені В. Стуса, Всеукраїнською Спілкою краєзнавців ініціювали Державну програму науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією».

Правовим підґрунтям Державної програми «Реабілітовані історією» став Закон України від 17 квітня 1991 р. «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні». Верховна Рада визнала: «Мільйони безвинних людей на підставі антигуманних і антидемократичних законів та внаслідок прямого беззаконня і свавілля зазнали переслідувань за свою політичну діяльність, висловлювання та релігійні переконання».

Листа-звернення до вищих органів влади та управління незалежної України підписали Голова СБУ Євген Марчук, президент НАН України, академік НАН України Борис Патон та академік НАН України Петро Тронько.

6 квітня 1992 р. Верховна Рада України прийняла спеціальну постанову № 2256-ХІІ «Про підготовку багатотомного науково-документального видання про жертви репресій на Україні»: Підтримати пропозицію вище поіменованих  інституцій щодо необхідності підготовки багатотомного науково-документального видання про жертви репресій на Україні…".

Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 11 вересня 1992 р. була утворена Головна редакційна колегія науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією» у складі 22 осіб, яку очолив академік НАН України П. Тронько, заступниками стали Ю. Данилюк, Г. Ковтун.

 В книги пам'яті Житомирщини № 2 -№ 3 занесені імена і короткі біографічні дані жителів с. Болотниці, розстріляних в Житомирі, таємно захоронені на єврейському кладовищі і реабілітованих посмертно. Це: 1. ГУРЕНКО Мирон Данилович 1900 р.н., с. Ставок Наодицької волості, Овруцького повіту, Волинської губернії. Українець, малописьменний, колійний робітник ст. Потаповичі, Житом. обл. Заарештований 1грудня 1937 р. Обвинувачувався в причетності до ВПА. За постановою НКВС і Прокурора СРСР від 27 грудня 1937 р. розстріляний 05 січня 1938 р. РЕАБІЛІТОВАНИЙ в 1988 р; 2. ДРИГА Дмитро Григорович 1883 р.н, с. Болотниця, Наодицької волості, Овруцького повіту, Волинської губернії. Українець, неписьменний, конюх колгоспу. Проживав у с. Болотниця, Народицької волості, Коростенського округу, Київської обл. Заарештований 1 червня 1937 р. Обвинувачувався в контрреволюційній діяльності. За постановою НКВС і Прокурора СРСР від 5 листопада 1937 р. розстріляний 12 листопада 1937 р. РЕАБІЛІТОВАНИЙ в 1969 р; 3.ЄВДОЧЕНКО Макар Семенович 1882 р.. с. Болотниця, Наодицької волості, Овруцького повіту, Волинської губернії. Українець, неписьменний, колгоспник. Проживав у с. Болотниця, Народицької волості, Коростенського округу, Київської обл. Заарештований 5 вересня 1937 р. Обвинувачувався в контрреволюційній діяльності. За постановою НКВС і Прокурора СРСР від 5 листопада 1937 р. розстріляний 12 листопада 1937 р. РЕАБІЛІТОВАНИЙ в 1969 р;

Голод 1946-47 років.

Ще один масовий голод в Україні в післявоєнні роки влаштувала народу більшовицька диктатура, правда, у менших масштабах, бо допомогла Західна Україна (в народ просто «Западна»). Вимінювали там хліб на різні носильні речі, рушники та інше.

В 1946 році із СРСР було вивезено до Румунії 350 тис.тон хліба, а в 1947 році Чехословаччина отримала 600 тис. тонн. Польща за 2 роки (1946-47) — отримала 900 тис. т., а всього за ці 2 роки із Союзу вивезено 2,5 млн.тон. збіжжя до країн соцтабору — тижневик «Слово Просвіти» № 24(867) 16-22.06.2016 р. за матеріалами Музею пам'яті жертв голодомору.

Події 50-х років

20 століття насичене політичними і економічними подіями світового виміру. Разом з Україною в епіцентрі цих подій було і наше село. Була колективіізація з розкуркуленням і переселенням людей за межі України, заплановані репресії

Ще одня подія стосується не тільки громадськості Болотниці і долі його мешканця Юрченка Петра, що відбував строкову службу у мор-флоті в Севастополі. 29 жовтня 1955 року на лінкорі «Новоросійськ», де служив наш земляк Петро (Камко по вуличному) стався потужний вибух з пробоїною днища до 50 кв.метрів.

«Новоросійськ» до 1948 року у складі італійського ВМФ мав назву «Джуліо Чезаре» в честь Юлія Цезаря) радянський військовий корабель лінкор Чорноморського флоту ВМФ СРСР - . Закладений 26 червня 1910 року в Генуї на верфі «Ансальдо». Спущений на воду 15 жовтня 1911 року. Вступив в дію 14 травня 1914 року. Девіз корабля: «Щоб витримати будь-який удар».

Примітки

  1. Облікова картка. Офіційний портал Верховної Ради України. Процитовано 6 жовтня 2021.
  2. Держарх. Житом.обл., Катал. метричн. книг, р.1 «Греко-католицизм» ст.76. Житом., «Волинь» 2010.Ред. кол. Рафальський І. О.

Література

  • Боло́тниця // Історія міст і сіл Української РСР: у 26 т. / Тронько П. Т. (голова Головної редколегії). — К. : Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967—1974. — том Житомирська область / Чорнобривцева О. С. (голова редколегії тому), 1973 : 728с. — С.454

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.