Борис Кіт

Борис Володимирович Кіт (біл. Бары́с Уладзі́міравіч Кіт; 6 квітня 1910(19100406), Санкт-Петербург, Російська імперія  1 лютого 2018, Франкфурт-на-Майні) — білоруський громадський діяч, викладач, математик, відомий фізик, конструктор американської ракетної техніки.

Борис Володимирович Кіт
біл. Бары́с Уладзі́міравіч Кіт
Борис Кіт в 105 років у Франкфурті-на-Майні
Борис Кіт в 105 років у Франкфурті-на-Майні
Народився 24 березня (6 квітня) 1910(1910-04-06)
Санкт-Петербург, Російська імперія
Помер 1 лютого 2018(2018-02-01) (107 років)
Франкфурт-на-Майні, Дармштадт, Гессен, Німеччина
·пневмонія
Поховання Вісбаден
Країна  Російська імперія
 Польська Республіка
 США
Національність білоруси
Діяльність математик, хімік, фізик
Alma mater Вільнюський університет
Галузь космонавтика
Заклад North American Aviation
Повітряні сили США
Мерілендський університет у Коледж-Парку
Звання професор
Членство Білоруське наукове товариство

Біографія

Сім'я походить з села Огородники Новогрудського повіту (тепер Корелицький район). У 1918 році з батьками з Петербурга повернувся на Новогрудщину. Закінчив народну школу у Кореличах в 1926 році, Новогрудську білоруську гімназію в 1928, фізико-математичний факультет Вільнюського університету в 1933 році. Двічі був заарештований польськими органами. З 1931 року був викладачем Вільнюської білоруської гімназії, а з 1939 року — її директором. З осені 1939 року став директором відновленої гімназії у Новогрудку. Потім працював шкільним інспектором у Барановицькій області, організовував початкові та середні білоруські школи.

У 1941 році з початком нацистської окупації Білорусі, щоб уникнути арешту, деякий час жив у селі Лебедєві Молодечненського району, де пізніше викладав у місцевій народній школі. У 1943 році організував викладацькі семінари у Молодечні і Поставах, став їх директором, заснував Адміністративно-торговельний інститут у Молодечні. Після закриття цих навчальних закладів у 1944 році Борис Кіт був заарештований гестапо. Був ув'язнений у в'язниці у Вілейці. Від розстрілу його врятували колишні учні А. Дасюкевич і К. Касяк. У кінці війни емігрував до Німеччини, а в 1945—1948 вивчав медицину у Мюнхенському університеті та одночасно викладав математику в місцевих гімназіях.

З 1949 року мешкав у США. Спочатку приїхав у Нью-Йорк, але невдовзі переїхав у містечко Саус-Рівер, де жило багато білорусів, влаштувався на роботу у фармацевтичному підприємстві. Дякуючи Борисові Коту був створений Білорусько-американський комітет допомоги, який розпочав серед білоруських іммігрантів культурну, соціальну та політичну роботу. Борис Кіт був головою комітету з 1949 по 1950 рік. Після цього він переїжджає до Каліфорнії, де також організовує білоруську групу, його учень Чеслав Найдюк працює його помічником. Тут, у Лос-Анджелесі, Борис Кіт працює на фірмі North American Aviation, де працюють над космічними проектами: стратегічні ракети Navaho, проект подорожі людини на Марс Apollo, човниковий корабель Shuttle. Першою його науковою роботою було нашвидкоруч зроблене дослідження якостей рідкого водню як майбутнього космічного палива. У 1958 році Бориса Кота запросили у Вашингтон, де він почав працювати у Міністерстві повітряних сил США у відділі космонавтики. Виконував обов'язки експерта з розвитку міжнародної космонавтики, перед усім радянської. У 1960 році з виходом науково-популярної книги «Довідник з ракетного палива» починається літературна діяльність Бориса Кота. З 1963 року Борис Кіт працює у відділі космонавтики корпорації IT&T, де досліджували та будували засоби зв'язку, що було першим етапом у підготовці подорожі американців на Місяць. У 1964 році він написав свою другу книгу «Історія і сучасний стан радянської космонавтики». Займався математичною розробкою засобів зв'язку у проектах космічних кораблів. Борис Кіт виступає з рефератами, пише та публікує статті, читає доповіді на міжнародних конгресах з космонавтики. Наприкінці 1960-х він навідався з лекціями в Японію, Індію, Мексику, Іспанію, Канаду, Велику Британію, Швецію, Фінляндію, Норвегію, Німеччину та інші країни.

З 1972 року жив у Німеччині, місцем постійного проживання обирає місто Франкфурт-на-Майні. Тут він повертається до педагогічної діяльності. Ще у Вашингтоні він викладав математику в Мерилендському університеті, а у Франкфурті-на-Майні Борис Кіт став професором Європейського відділення Мерилендського університету. Темою докторської дисертації він вибрав життя і наукову діяльність польського математика Антоні Зигмунда, в минулому свого професора з Вільнюського університету. Дисертацію «Antoni Zygmund, his life and his contribution to the mathematics of 20th century» Борис Кіт поспіхом захистив у 1982 році на вченій раді Регенсбурзького університету і отримав за цю працю наукове звання доктора філософії в галузі математики та історії науки. У 1987 році йому вручили диплом заслуженого професора, а в 1990 — диплом почесного професора. У 1991 році йому був вручений диплом академіка Міжнародної академії астронавтики. Борис Кіт був членом багатьох наукових товариств світу.

Борис Кіт є фундатором багатьох еміграційних білоруських видань, книг М. Седнєва. У 1990-х роках він відвідав Білорусь. Автор мемуарів.

Твори

  • «Даведнік па ракетным паліве» (у суаўтарстве; Boris Kit, Douglas S. Evered. Rocket Propellant Handbook, 1st ed. — New York: The Macmillan Company, 1960.)

Цікаві факти

Григорій Барадулін присвятив Борисові Котові чотиривірш, який увійшов до книги «Дуліна від Барадуліна»:

Як ні сягне высока птах,
Ляцеціме ў гняздо наніз.
Зямля стаіць на трох кітах.
Адзін з кітоў — спадар Барыс.

Література

  • Войцік Г. Барыс Кіт. Сэрыя «Партрэты Віленчукоў». — Вільня: Выдавецтва беларусаў Літвы «Рунь», 2001.
  • Савік Л. Вяртанне. — Мн., 1993.
  • Савік Л. Космас беларуса: Жыццяпіс Б. Кіта, асветніка, вучонага, патрыёта. — Мн., 1996.
  • ЭГБ. Т. 4. — Мн., 1997.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.