Бородавка

Боро́давка (лат. verruca) — хвороба, яка характеризується утворенням доброякісного пухлиноподібного ураження шкіри, що виникає внаслідок розростання її епітеліального та сполучнотканинного (соскового) шарів.

Бородавка
Вигляд типових численних бородавок
Вигляд типових численних бородавок
Спеціальність дерматологія
Причини Вірус папіломи людини
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 B07
DiseasesDB 28410
MedlinePlus 000885
eMedicine emerg/641
MeSH D014860
 Warts у Вікісховищі

Гістологічна класифікація

Розрізняють чотири форми бородавок:

  • Бородавки звичайні — щільні вузлики з нерівною поверхнею, головним чином виникають на тильних поверхнях рук та на підошвах. Можуть групуватися у великі горбисті бляшки.
  • Бородавки плоскі мають вигляд плоских та щільних на дотик вузликів сірувато-білуватого кольору з рожевим відтінком; найчастіше виникають на руках і обличчі у дітей та юнаків.
  • Бородавки гострокінцеві — невеличкі м'які блідо-рожеві сосочкоподібні утворення, що, розростаючись, нагадують цвітну капусту; здебільшого уражають зовнішні статеві органи.
  • Бородавки старечі — жовтого або чорнуватого кольору, м'які, переважно множинні, розвиваються головним чином на обличчі, шиї, спині; з вірусною інфекцією не пов'язані.

Причини

Найчастіше збудником є вірус родини Papovaviridae. Вірус інфікує клітини епідермісу, призводячи до проліферації кератиноцитів епідермісу та фібробластів сосочкового шару дерми.

Існують й інші причини виникнення бородавок (хімічні впливи, дія деяких біологічних факторів, тощо).

Клінічні прояви

За зовнішнім виглядом бородавка папула з грубою поверхнею, не напружена, часом болюча, частіше локалізується на шкірі пальців.

Лікування

Лікування бородавок залежить від їх форми. Застосовують зскрібання, змазування ляпісом, рідиною Гордєєва, свіжим соком чистотіла, заморожування твердою вуглекислотою, електрокаустика, рентгеноопромінювання тощо.

Застосовують також такі методи:

Цікаві факти

Див. також

Примітки

  1. Верзилин Николай Михайлович // «По следам Робинзона», «Сады и парки мира» — Ленинград, 1964, — 574 с. Формат 84Х108 1/16 Уч.-изд. л. 39,98 + 16 вклеек = 43,39 Тираж 50 000 екз. (рос.)
  2. Scion of Zion «The amazing banana» Прочитане 2007-09-28 (англ.)
  3. Веда — науки Вед, знання і традиції «Банани — ліки від всіх хвороб» Прочитане 2007-09-28

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.