Проліферація
Проліфера́ція[1] (лат. proliferatio, від proles — «потомство» і ferre — «нести») — процес розростання тканини тварини через поділ та ріст клітин організму. Проліферація клітин відбувається шляхом поєднання росту клітин із регулярними клітинними циклами «G1-S-M-G2» для виробництва багатьох диплоїдних клітин. Вона вимагає, щоб ріст і поділ клітин відбувалися одночасно, таким чином, середній розмір клітин залишається незмінним у популяції. Поділ клітин може відбуватися без росту клітини, поступово утворюючи багато менших клітин (як при розщепленні зиготи), в той час як ріст клітини може відбуватися без поділу клітини з утворенням однієї більшої клітини (як при зростанні нейронів).
Збільшення клітин в організмі збалансовано їх загибеллю, диференціацією та переходом у стадію G0 клітинного циклу — такі клітини не здатні до поділу, тому не призводять до розростання тканин[2]. Загальна кількість клітин у популяції визначається швидкістю проліферації клітин мінус швидкість загибелі клітини.
В одноклітинних організмах проліферація клітин значною мірою реагує на доступність поживних речовин у навколишньому середовищі (або в лабораторному).
У багатоклітинних організмах процес проліферації клітин контролюється генними регуляторними мережами, закодованими в геномі і виконується в основному за допомогою факторів транскрипції, включаючи ті, що регулюються шляхами передачі сигналу, викликаними факторами росту під час міжклітинної комунікації в процесі розвитку[3].
Клітинна проліферація збільшується під час малігнізації тканин і переході їх на пухлини. Неконтрольована проліферація клітин, що призводить до збільшення її швидкості, або нездатність клітин зупинити своє розмноження в нормальний час, є причиною раку.
В рослин теж саме, що проліфікація.
Див. також
Примітки
- Проліферація : Алфавітний покажчик. Словник іншомовних слів (англ.). Процитовано 17 грудня 2021.
- Cell proliferation, definition. Nature.
- Томпсон, Баррі Джеймс (2010). Developmental control of cell growth and division in Drosophila. Current Opinion in Cell Biology 22 (6): 788–794. PMID 20833011. doi:10.1016/j.ceb.2010.08.018.