Бронтоскорпіо

Бронтоскорпіо (Brontoscorpio — «громовий скорпіон») — вимерлий рід гігантських скорпіонів, що жив в силурійському та девонському періодах. До роду належить єдиний вид B. anglicus.

Бронтоскорпіо
Період існування: пізній силур
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Підтип: Хеліцерові (Chelicerata)
Клас: Павукоподібні (Arachnida)
Ряд: Скорпіони (Scorpiones)
Родина: incertae sedis
Рід: Бронтоскорпіо (Brontoscorpio)
Kjellesvig-Waering, 1972
Вид:
B. anglicus
Біноміальна назва
Brontoscorpio anglicus
Kjellesvig-Waering, 1972

Скам'янілість бронтоскорпіо виявили в 1972 році, у Великій Британії. Цей скорпіон був одним з найдревніших павукоподібних, але перевищував за розміром всіх сучасних видів: його довжина досягала 94 см[1]. Він, однак, не є найбільшим скорпіоном: більшим від нього був пульмоноскорпіон (Pulmonoscorpius), що жив в кам'яновугільному періоді.

Бронтоскорпіо примітний також тим, що в нього було чотири клешні: дві великі й дві дещо менші. На кінці черевця у бронтоскорпіо було жало, як і у його нащадків.[1][2]

Напівводна тварина

У бронтоскорпіо були зябра і, в той же час, легені. Так що це членистоноге жило і на суші, і в морі. У воді під час силурійського періоду мешкали величезні хижаки: ракоскорпіони і ортокони, так що цілком ймовірно, що скорпіони стали вибиратися на сушу, рятуючись від величезних хижаків.[3]

Раціон цього скорпіона складався в основному з примітивних риб, таких як птераспіс (Pteraspis stensioei), або цефаласпіс (Cephalaspis lyelli).

У масовій культурі

Бронтоскорпіо фігурує в серіалі Бі-Бі-Сі «Прогулянки з монстрами», де цей хижак атакує древніх риб цефаласпісів. Завдяки цьому фільму бронтоскорпіо став одним з найзнаменитіших доісторичних скорпіонів.

Примітки

  1. Kjellesvig-Waering, Erik N. (1972). Brontoscorpio anglicus: a gigantic Lower Paleozoic scorpion from central England. Journal of Paleontology 46 (1): 39–42. JSTOR 1302906.
  2. Jeram, Andrew J. Phylogeny, classification and evolution of Silurian and Devonian scorpions. У Selden, Paul A. Proceedings of the 17th European Colloquium of Arachnology, Edinburgh 1997, 1998. Архів оригіналу за 25 липня 2011. Процитовано 5 квітня 2011.
  3. The Biology of scorpions. Polis, Gary A., 1946-. Stanford, Calif.: Stanford University Press. 1990. ISBN 0804712492. OCLC 18991506.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.