Буфало великоротий

Буфало великоротий (Ictiobus cyprinellus) — риба родини чукучанових (Catostomidae).

?
Буфало великоротий

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Остаріофізи (Ostariophysi)
Ряд: Коропоподібні (Cypriniformes)
Родина: Чукучанові (Catostomidae)
Рід: Буфало (Ictiobus)
Вид: Буфало великоротий
Ictiobus cyprinellus
(Valenciennes, 1844)
Синоніми

  • Ictiobus cyprinella
    Valenciennes, 1844
  • Sclerognathus cyprinella
    Valenciennes, 1844[1]
Посилання
Вікісховище: Ictiobus cyprinellus
EOL: 216707
ITIS: 163956
МСОП: 202127
NCBI: 143398

Розповсюдження

Ендемік водойм Північної Америки. Зустрічається у річках та озерах басейну Міссісіпі та Саскачевану[2]. У 70-х роках ХХ сторіччя завезений до СРСР як перспективний об'єкт рибогосподарства. Розселився у річках та озерах України.

Будова

Довжина тіла до 120 см, вага до 45 кг. Зазвичай довжина 40-45 см, вага — 1,5 кг. Зовнішнім виглядом нагадує карася, але має більшу голову з масивним високим лобом. Тіло високе, вкрите крупною лускою. Глоткові зуби однорядні, численні, понад 10 з кожного боку. Навколо рота м'ясисті губи. Зяброві тичинки численні, понад 100 на першій зябровій дузі[3]. Забарвлення може відрізнятись в залежності від водойми. Спина темно-сіра або оливко-бронзова, боки світліші, черево жовтувате або біле, плавці зазвичай коричнево-сірі. Риби, які мешкають в каламутній воді мають жовтувате забарвлення, в чистій воді — оливково-сині.

Спосіб життя

Теплолюбива риба. Гарно пристосований для життя у каламутній воді. Віддає перевагу неглибоким (до 5 м) ділянкам водойм з уповільненою течією або стоячою водою. Влітку ведуть зграйний спосіб життя, в спекотні дні тримаються густих заростей рослин біля поверхні. Живляться переважно зоопланктоном, також дрібними бентичними безхребетними, в рибних господарствах можуть споживати комбікорм. Росте швидко, високопродуктивний вид. В першу осінь молодь досягає довжини до 10 см, річні особини — до 18 см[4]. Довго живуть — найстарший представник цього виду мав вік у 112 років[5].

Розмноження

Самці досягають статевої зрілості на 3 році життя при довжині 30-35 см, самиці на 4 — 5 році при довжині 40 — 45 см. Нерест з першої половини березня до кінця літа, при температурі води 14,4-16,7 °С. Ікру відкладає на рослини[6].

Значення

Є перспективним об'єктом для вирощування у ставках, завдяки швидкому росту та невибагливості до умов існування.

Рекордні екземпляри

2020 року рибалка з американського штату Пенсільванія Нік Лорер зловив великоротого буффало завдовжки близько 1 метра і масою 18 кг.[7]

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.