Бібліотека ім. Л. Каніщенка Західноукраїнського національного університету

Бібліотека ім. Л. Каніщенка Західноукраїнського національного університету — структурний підрозділ зво, де сконцентровані джерела наукової та навчальної інформації. Носить ім'я українського вченого-економіста, педагога, громадського діяча, першого ректора ЗУНУ Леоніда Каніщенка.

Бібліотека ім. Л. Каніщенка Західноукраїнського національного університету
Бібліотека ім. Л. Каніщенка Західноукраїнського національного університету
49°33′03″ пн. ш. 25°33′46″ сх. д.
Країна:  Україна
Тип: університетська
Назва на честь: Каніщенко Леонід Олексійович
Складова Західноукраїнський національний університет
Адреса
Заснована 1966
Фонди: 600 тис.
Річний обіг: 704 тисячі примірників (2016 р.)
Читачів: 22000
Штат: 29
Сайт: library.wunu.edu.ua

Головне завдання бібліотеки університету: сприяти особистісно-орієнтовній освіті, надавати користувачам високоякісну новітню інформацію, забезпечити вільний доступ до світових інформаційних джерел, формувати знання у сфері інформаційної культури майбутніх спеціалістів.

Історія

Історія бібліотеки починається у 1966 році, коли в м. Тернополі відкрито відділення фінансово-економічного факультету Київського інституту народного господарства, від 1971 року — бібліотека Тернопільського фінансово-економічного інституту, від 1989 — Тернопільського інституту народного господарства, від 1994 — Тернопільської академії народного господарства, від 2005 — Тернопільського державного економічного університету. 29 вересня 2006 року університет отримав статус «Національного», а бібліотека у його структурі постала у новій функціональній якості[1].

Нині бібліотека — потужна інформаційна установа, науковий, просвітницький центр університету, методичний осередок бібліотек тернопільських зво Тернополя. Від 2011 року бібліотека ТНЕУ працює в новому спеціалізованому приміщенні. Користувачі бібліотеки отримали ще один зал електронних ресурсів на 45 місць, читальний зал на 80 місць, зал для викладачів та аспірантів на 16 місць. Створено окремий підрозділ — абонемент наукової літератури.

У бібліотеці функціонує локальна комп'ютерна мережа на основі програмного забезпечення «УФД/Бібліотека». Штат бібліотеки налічує близько 30 фахівців. У травні 2011 року бібліотека переїхала у нове, спеціально збудоване приміщення.

Відкриття нового приміщення бібліотеки
Відкриття нового приміщення бібліотеки, 27 травня 2011 р.
Відкриття нового приміщення бібліотеки, 27 травня 2011 р.
Відкриття нового приміщення бібліотеки, 27 травня 2011 р.
Відкриття нового приміщення бібліотеки, 27 травня 2011 р.
Відкриття нового приміщення бібліотеки, 27 травня 2011 р.
Відкриття нового приміщення бібліотеки, 27 травня 2011 р.

Бібліотека підтримує і розширює зв'язки з іншими науковими книгозбірнями. У 2013 р. створено Міжнародний консорціум навчальних закладів з України, Польщі, Литви, Білорусі та Росії з метою багатосторонньої співпраці, організації навчання, реалізації масштабних наукових проектів та підтримки добросусідських відносин. Бібліотека ТНЕУ є частиною цього міжнародного освітнього проекту і входить до складу бібліотек Мережі університетів прикордоння.

Враховуючи великий внесок у створення бібліотеки ТНЕУ, зроблений першим ректором навчального закладу, кандидатом економічних наук, заслуженим працівником освіти України, академіком Національної академії педагогічних наук України Каніщенком Леонідом Олексійовичем, за результатом відкритого голосування на засіданні вченої ради університету, що відбулося 21 жовтня 2016 року, бібліотеку перейменовано в «Бібліотеку ім. Л. Каніщенка Тернопільського національного економічного університету». У серпні 2020 року, у звязку зі зміною назви самого зво, бібліотека отримала свою сучасну назву — бібліотека ім. Л.Каніщенка ЗУНУ.

Директори

№ з/пРокиДиректор
11967—1972Б. Г. Багрій
21972—1977В. Д. Жаворонко
31977—1992Л. Б. Ізофатова
41992—2020К. З. Возьний
52020—2021А. В. Панчук
6від 2021К. З. Возьний

Структура

У бібліотеці функціонують відділи:

  • відділ комплектування та наукової обробки літератури;
  • інформаційно-бібліографічний відділ;
  • інформаційно-технічний відділ;
  • відділ обслуговування (3 абонементи, 6 читальних залів).

Фонд

Фонд бібліотеки налічує 599668 тис. одиниць зберігання. В тому числі понад 100 тис. повнотекстових електронних видань. Наукової літератури — 248709 примірників, навчальної — 243457 примірників, художньої літератури — 22555 примірників. Вся література заіндексована, штрихкодована і отримала екслібріс бібліотеки. Інформація про нові надходження систематично оновлюється на сайті бібліотеки та висвітлюється в соціальних мережах. Періодичних видань понад 140 тис.

Інформаційно-довідковий апарат

Для оперативного пошуку документів у бібліотеці функціонує система традиційних та електронних каталогів. Введення в роботу інноваційних бібліотечних технологій зумовило вдосконалення інформаційно-бібліографічного обслуговування. Найперше воно стало більш доступне і оперативне. При наявності електронного каталогу (ЕК) значно спрощується пошук необхідної інформації оскільки цей каталог об'єднує в собі функції систематичного, абеткового каталогів та систематичної картотеки статей.

На сайті бібліотеки працює віртуальна довідкова служба. Вона є частиною інформаційного сервісу бібліотеки, що допомагає користувачеві без його фізичної присутності в бібліотеці знайти необхідну йому інформацію про книги, статті, а також підібрати список літератури за визначеною темою. Довідка виконується кваліфікованим бібліографом і у формі персональної відповіді надсилається на електронну адресу користувача, вказану при реєстрації. В бібліотеці започатковано сервіс з електронної доставки документів. Ця послуга надає можливість отримати електронну копію друкованого видання.

У 2015 році бібліотека ТНЕУ розпочала кардинальну програмно-технічну реконструкцію власного інституційного депозитарію. У попередні роки бібліотекою проводилася відповідна робота з використанням власних програмно-технічних засобів. У зв'язку з необхідністю розширення науково-інформаційної присутності бібліотеки в освітньому кіберпросторі світу та нарощування поточних індексів цитованості праць вчених ТНЕУ, включених у наш репозитарій, у 2015 році розпочато роботу з переведення ресурсу на іншу програмну платформу (DSPACE). Репозитарій включено в національний WEBометричний рейтинг репозитаріїв бібліотек України.

Структура сучасного електронного репозитарію Західноукраїнського національного університету включає:

  • видання бібліотеки ім. Л. Каніщенка ЗУНУ[2];
  • газети ЗУНУ[3];
  • дисертації та автореферати[4];
  • кваліфікаційні роботи студентів[5];
  • конференції[6];
  • монографії[7];
  • навчальна література[8];
  • наукові видання ЗУНУ[9];
  • наукові праці викладачів ЗУНУ[10];
  • патенти[11];
  • інші розділи.

Діяльність

Працівники бібліотеки розпочали свою наукову роботу зі створення карткових каталогів на книжковий фонд ще в 1970 році. Згодом рамки наукової роботи розширилися. Провідні спеціалісти бібліотеки беруть участь у вебінарах, міжнародних, національних та регіональних семінарах, наукових конференціях, презентаціях з питань бібліотечної роботи, інформують викладачів та аспірантів з актуальних для них проблем, беруть участь у соціологічних дослідженнях, розробляють регламентуючу документацію. З метою популяризації іміджу університету і бібліотеки та здійснення інформаційного забезпечення користувачів започатковано видання бібліографічних покажчиків, присвячених науковій діяльності провідних вчених університету, окремих факультетів та кафедр. Серед укладачів: Л. Ващишин, В. Гриськів, С. Івасьєв, Г. Кругляк, Н. Ліжанська, Л. Олійник, А. Панчук, Н. Пісоцька, Л. Смакоус, О. Фецьо, Г. Філіповська.

У 2012 році директором бібліотеки К. З. Возьним ініційовано укладання бібліографічного видання «Каталог праць викладачів ТНЕУ». Ця серія  містить бібліографічні описи монографій, підручників, навчальних посібників, збірників наукових конференцій. Відомості про видані бібліографічні покажчики та їх повні тексти розміщено на сайті бібліотеки.

Книжкова виставка, приурочена до 50-річчя ТНЕУ

Своє відображення в тематиці наукових досліджень знайшла розробка методичних рекомендацій, пам'яток, буклетів, які обумовлюють основні засади самостійної роботи користувачів із сайтом бібліотеки, програмним забезпеченням «УФД/Бібліотека», структурою та графіком роботи бібліотеки та інші.
Значну увагу у своїй діяльності бібліотека надає соціокультурній роботі. Основний контингент користувачів бібліотеки — молодь. Форми та методи соціокультурної роботи бібліотеки ТНЕУ різноманітні: круглі столи, літературні та творчі зустрічі, лекції, презентації, години духовності, гуманітарні акції, тощо. У бібліотеці постійно діють тематичні книжкові виставки.
У липні 2018 року інституційний репозитарій бібліотеки включено до світового вебометричного рейтингу транспарентності ТОП-1000. За результатами літньої сесії 2021 року у цьому рейтингу бібліотека посіла почесне 99 місце у світі та 4 в Україні [12].

Зовнішні відеофайли
Відеодовідка розміщення публікації у репозитарії DSpace ЗУНУ на YouTube
Всеукраїнський бібліотечний челендж на YouTube

Примітки

Джерела

  • Возьний К. Бібліотека наукова Тернопільської академії народного господарства // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — Т. 1 : А  Й. — С. 696. ISBN 966-528-197-6.
  • Панчук А. В. Бібліотека Тернопільської академії народного господарства // Енциклопедія сучасної України : у 30 т. / ред. кол. : І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ, Коорд. бюро Енцикл. Сучас. України НАН України. К. : Поліграфкнига, 2003. — Т. 2 : Б — Біо. — С. 871. — ISBN 966-02-2681-0.
  • Провідні бібліотеки України [Текст]: довідник / Укл. Дригайло В. Г., Шмельов Є. М. — К. : Шмельов В. Є., 2007. — 152 с.
  • Тернопільський національний економічний університет. Історія звершення особистості [Текст]: Довідково-біографічне видання / ред. колегія С. І. Юрій, Г. П. Журавель, М. В. Лазарович, В. Г. Дем'янишин, О. В. Богоніс, О. Є. Гомотюк, Р. М. Матейко, О. В. Стаднійчук. — К. : Світ успіху, 2006. — 335 с.
  • Крижановська, А. В. Університетська бібліотека в інформаційно-освітньому просторі: огляд основних можливостей [Електронний ресурс] / А. В. Крижановська // Традиції і новації в інформаційному забезпечені науки та освіти: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. бібліотек ВНЗ III—IV рівнів акредитації [м. Сімферополь, 22-24 трав. 2012 р.].
  • Тернопільський національний економічний університет: професіоналізм, престиж, поступ / Наукове видання. Л. : Українська академія друкарства, 2016. — 496 с.
  • Від минулого до сьогодення (З історії бібліотеки Тернопільського національного економічного університету 1966—2016 рр.): іст. нарис [Електронний ресурс] / Терноп. нац. екон. ун-т, б-ка; упоряд. К. З. Возьний; вступ. слово К. З. Возьний; редкол.: А. В. Панчук [та ін.]. — 2016. — 154 с. — Режим доступу: електронний варіант. — ISBN 978-966-654-439-4.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.