Біоенергетика
Біоенерге́тика — галузь електроенергетики, заснована на використанні біопалива, яке виробляють з біомаси[1].
До біомаси відносять усю рослинну і вироблену тваринами субстанцію. При використанні біомаси в енергетичних цілях для виробництва тепла, електроенергії і палива, розрізняють енергетичні рослини і органічні відходи.
Енергетичними рослинами вважаються:
- сорти дерев, що швидко ростуть і спеціальні однорічні рослини з високим вмістом сухої маси для використання як твердого палива;
- цукро-та крохмалевмісні польові культури для переробки в етанол, а так само маслянисті культури для виробництва біодизеля для застосування як рідкого палива;
- польові культури, придатні для силирування і використання у виробництві біогазу.
До органічних відходів відносяться відходи, що виникають в сільському, лісовому, домашньому господарстві і промисловості: відходи деревообробки, солома, трава, листя, гній, шлам, органічні відходи домашнього господарства тощо.
До біогенного твердого палива відносяться усі не викопні види палива органічного походження, які до моменту їх використання знаходяться в твердому стані, як наприклад: деревина усіх видів і у будь-якій формі, солома, макуха, зерно, кукурудза, злаки, цукровий буряк, ріпак, рослинні олії, біологічні відходи, екскременти, водорості тощо.
Виробництво електроенергії та тепла з твердої біомаси на сьогодні здійснюється в основному шляхом спалювання в твердопаливних котлах, з отриманням пари високого тиску. Цей процес здійснюється за допомогою біомасових енергетичних установок. Розрізняють відповідно:
— біомасові котельні — установки що виробляють тільки тепло;
— біомасові теплоелектроцентралі (Біо-ТЕЦ) — виробляють разом з теплом ще і електрику.
Щорічно приріст біомаси у світі оцінюється в 200 млрд т (в перерахунку на суху речовину), що енергетично еквівалентно 80 млрд т нафти. Одним із джерел біомаси є ліси. При переробці ділової деревини 3-4 млрд т складають відходи, енергетичний еквівалент яких становить 1,1-1,2 млрд т нафти. Світова потреба в енергії (11 млрд т у.п.) становить тільки 12 % енергії щорічного світового приросту біомаси. Частка і кількість біомаси, використовуваної для одержання енергії, постійно знижується, що можна пояснити порівняно низькою теплотою згоряння біомаси, унаслідок високого вмісту в ній води.
Примітки
- Біоенергетика | Держенергоефективності України. saee.gov.ua. Процитовано 6 травня 2020.
Посилання
- Науково-технічний центр «Біомаса» (НТЦБ) — провідна українська консалтингово-інженерна компанія, що працює в області енергетичного використання біомаси.
- Біоенергетична Асоціація України (БАУ) — асоціація, що лобіює біоенергетику в Україні, випускає аналітику, бере участь в Європейських проектах.
- (англ.) International Energy Agency (IEA) — відділ Міжнародної енергетичної агенції, створений 1978 року для покращення співпраці та інформаційного обміну в царині біоенергетики.
- (англ.) EUBIONET3 — інформаційні мережі, створені Європейською комісією 1995 року для сприяння використанню енергії біомаси.
- (дан.) (англ.) Videncenter for Halm- og Flisfyring — данська інформаційна мережа технологічних інститутів, що працюють в галузі використання біомаси.
- (нід.) Nederlandse BioEnergie Vereniging — Biomasster — інформаційний сайт, що висвітлює стан біоенергетики в Королівстві Нідерландів.
- (нім.) Biomasse Infocenter — інформаційний центр з біоенергетичних технологій університету Штутгардта (Німеччина).
- (нім.) Fachverband Biogas e.V. — розвиток біогазових технологій в Німеччині.
- (англ.) Office of Energy Efficiency & Renewable Energy (EERE) — Офіс енергоефективності та поновлюваних джерел енергії Міністерства енергетики США.
- (англ.) Biogen Food Waste Management — Британська компанія з біоенергетичної індустрії.
- (англ.) Environmental and Energy Study Institute — Американський інститут з дослідження навколишнього середовища та енергії.
Асоціації
- Біоенергетична Асоціація України (БАУ) — асоціація, що лобіює біоенергетику в Україні, випускає аналітику, бере участь в Європейських проектах.
- (англ.) AEBIOM — The European Biomass Association — Європейська асоціація використання біомаси, відкрита для членства представників країн Європейського Союзу, Центральної та Східної Європи.
- (норв.) Norsk Bioenergiforening (Nobio) — Норвезька біоенергетична асоціація.
- (словац.) Slovenská asociácia pre biomasu Архівовано 7 серпня 2016 у Wayback Machine. — Словацька біоенергетична асоціація.