Валентин Римський

Валентин Римський[1], також Валентин із Терні або Святий Валентин (народився ~175 р. в Інтерамні (сучасні Терні), помер 14 лютого 269/270 р. у Римі)[2] — християнський єпископ і мученик. Визнаний святим Католицькою церквою, Сирійською православною церквою, англіканською і лютеранською спільнотами.

Валентин Римський
Народився не раніше 176
Терні, Умбрія, Італія
Помер не раніше 14 лютого 269
Рим, Стародавній Рим
·обезголовлювання
Країна Стародавній Рим
Діяльність лікар
Посада єпископ
Конфесія католицька церква

Життя священномученика Валентина Римського

Святий Валентин Римський був єпископом італійського міста Інтерамні (Терні) в той час, коли християни зазнавали переслідувань з боку імператора Клавдія Готського.

Валентин Римський був схоплений за сповідання Христа, закутий в кайдани і приведений до імператора Клавдія для допиту. «Що ти думаєш про богів Зевса і Меркурія?» — запитали його. «Нічого іншого я не думаю, — сказав святий Валентин, — як тільки те, що вони були жалюгідні і нечестиві люди, які час свого життя провели нечестиво, гріховно і в задоволеннях». Своїм мучителям він так само розповідав про Христа, про порятунок, пропонував імператорові покаятися. Оскільки святий Валентин був чоловіком поважним і мудрим, імператор Клавдій ІІ вирішив віддати його освіченому чиновникові Астерію, для того, щоб перемогти віру Валентина в словесних спорах. Прийшовши в будинок Астерія, святий молився Богові. Астерій почув, як святий Валентин називає Ісуса Христа Світлом істини, і сказав: «Якщо Христос освічує кожну людину, то я зараз же випробую, чи істинне те, що ти говориш. У мене є донька, що осліпла раніше дворічного віку, і якщо ти ім'ям Христа твого повернеш їй зір, то я зроблю все, що ти побажаєш». Святий погодився, а Астерій поспішно пішов і привів сліпу дочку. Після гарячої молитви маленька дівчинка прозріла, і всі домочадці Астерія увірували в Христа, і після підготовки Астерій зі всім своїм будинком, в якому було 46 чоловік, прийняв Таїнство Хрещення. Почувши про хрещення Астерія багато християн прийшли в будинок його, де і були схоплені імператорськими солдатами і кинуті у в'язницю. Після довгих мук християни з'явилися перед судом імператора Клавдія, який «дав наказ без пощади побити святого Валентина палицями і потім відсікти йому голову мечем». Потім також постраждала решта всіх схоплених християн, зокрема і чиновник Астерій зі своєю родиною.

Святий Валентин Римський — заступник закоханих

Коли Валентин зцілив від сліпоти доньку сановника Астеріуса — вся родина чиновника прийняла християнство. Це викликало гнів імператора — і 14 лютого 269 року єпископ був обезголовлений.

Де знаходяться справжні мощі святого Валентина достеменно не відомо. Багато країн приписують саме собі місце зберігання мощей цього святого. І так, мощі св. Валентина є в Любліні, у Польщі, одні в церкві Навернення Апостола Павла, інші — в храмі св. Миколая. Також мощі перебувають в Церкві Різдва Пресвятої Богородиці у м. Самбір (Львівська обл.), у Церква Різдва Пресвятої Богородиці, Мукачеве. В Ірландії в храмі кармелитів при Whitefriar Street в Дубліні також можна побачити мощі св. Валентина. Найзнаменитіші мощі цього святого є в Римі, в базиліці Св. Марії Космедін (це та сама базиліка, де в притворі знаходяться знамениті «Уста Правди»). Також є мощі у південній Франції в Roquemaure, також в Австрії, у віденському кафедральному соборі св. Степана, в м. Бальзан на Мальті, в Глазго в Шотландії, в Бірмінгемі в Англії і ще в деяких інших місцях.

Канонізація

Валентина було канонізовано Християнською церквою, як мученика, який постраждав за віру. В 496 році Папа Римський Геласій І оголосив 14 лютого Днем святого Валентина[3] і одночасно заборонив святкування язичницького свята Луперкалій, яке відзначалось 15 лютого[4].

Примітки

  1. ВАЛЕНТИН. www.pravenc.ru ((рос.)). Процитовано 2 лютого 2022.
  2. Butler, Alban (1981). Butler's Lives of the saints (англ.). Burns & Oates. ISBN 9780860121121.
  3. День Святого Валентина: історія та традиції свята. unian.ua (укр.). УНІАН. 1 лютого 2020. Процитовано 6 лютого 2021.
  4. Зайцев Д. В., Бугаевская Л. А. Валентин (рос.) // Православная энциклопедия Т. 6 : Бондаренко — Варфоломей Эдесский / под ред. Патриарха Московского и всея Руси Алексия II. — М. : Православная энциклопедия, 2003. — 750 с. : ил. — ISBN 5-89572-010-2. — С. 522.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.