Варіс Дірі

Варіс Дірі (сом. Waris Diiriye, нім. Waris Dirie, араб. واريس ديري; нар.. 1965, Галькайо, Сомалі) — письменниця, фотомодель і громадська діячка сомалійського походження, з 2005 року громадянка Австрії.

Варіс Дірі
Waris Diiriye
Зображення
Дата народження 21 жовтня 1965(1965-10-21)[1][2][…] (56 років)
Місце народження Галькайо, Сомалі
Громадянство
Національність Сомалі
Професія модель, письменниця-романістка, письменниця, автобіографістка, феміністка, кіноакторка, посолка доброї волі
Magnum opus Desert Flowerd
Нагороди Кавалер Орден Почесного легіону
IMDb ID 0909909
 Варіс Дірі у Вікісховищі

Ранні роки

Варіс Дірі народилася в клані кочовиків у Ґалькайо, Сомалі в 1965 році. У три роки зазнала процедури жіночого обрізання. В 13 років, щоб уникнути шлюбу з чоловіком, набагато старшим, ніж вона втекла з сім'ї до Могадішо, де якийсь час жила в родині своєї старшої заміжньої сестри. Незабаром разом з кількома своїми родичами переїхала до Лондона в Англії, де жила і працювала на свого дядька, призначеного послом від Сомалі. Коли термін роботи дядька закінчився, Варі залишилася в Лондоні, знайшла роботу в місцевому McDonald's і стала відвідувати курси англійської мови[3].

Кар'єра

Варі випадково познайомилася з фотографом Теренсом Донованом, який допоміг їй потрапити на Календар Піреллі. Кар'єра Варіс почала стрімко розвиватися. Вона стала зніматися для реклами Chanel, levi's, l'oreal і Revlon.

У 1987 році Варі зіграла епізодичну роль у фільмі про Джеймса Бонда Іскри з очей. Вона працювала на подіумах Лондона, Мілана, Парижа та Нью-Йорка і з такими журналами, як Elle, Glamour і Vogue. У 1995 році BBC випустила документальний фільм «A Nomad in New York», що розповідає про її кар'єру моделі[4].

У 1997 році, на вершині кар'єри моделі, Варіс вперше розповіла в жіночому журналі Marie Claire про жіноче обрізання, через яке вона пройшла в дитинстві. Цього ж року Варі стала послом ООН проти жіночого обрізання.

У 1998 році Варі написала свою першу книгу, Квітка пустелі, автобіографію, яка стала бестселером.[3]

У 2009 році вийшов фільм, заснований на її книзі Квітка пустелі.

Гуманітарна робота

У 1997 року Варіс залишила роботу моделі, щоб сфокусуватися на роботі проти жіночого обрізання. У цей же рік вона була обрана спеціальним послом ООН за заборону жіночого обрізання .[5][6] У 2002 році вона організувала Фонд Варіс Дірі у Відні — організацію, покликану привернути увагу до небезпеки, пов'язаної з жіночим обрізанням.

Книги та фільмографія

  • Квітка пустелі
  • Світанок в пустелі
  • Діти пустелі
  • Лист до моєї матері
  • «Дочка кочовиків»
  • «Сафа»

Фільми

Примітки

  1. Person Profile // Internet Movie Database — 1990.
  2. Encyclopædia Britannica
  3. Somalia's Desert Flower Архівовано 22 квітня 2008 у Wayback Machine. Time Magazine July 7th, 2002
  4. Mary Zeiss Stange, Carol K. Oyster, Jane E. Sloan, ed. (2011). Encyclopedia of Women in Today's World, Volume 1. SAGE. p. 402. ISBN 1412976855
  5. Messengers of Peace and Goodwill Ambassadors at the United Nations
  6. UNFPA Goodwill ambassador, Waris Dirie, wins award UNFPA — United Nations Population Fund April 17th, 2001

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.