Велике пробудження

Велике пробудження (англ.Great Awakening) — релігійний рух, що охопив Нову Англію ( США ) в 2-й чверті XVIII століття. У континентальній Європі йому відповідає квієтизм, на Британських островах євангелізм та методизм.

Протестантизм
Реформація
Доктрини протестантизму

Дореформаційні рухи

Вальденси  Гусити  Катари  Лоларди


Реформаційні церкви

Англіканство  Анабаптизм  Кальвінізм  Лютеранство  Цвінгліанство


Постреформаційні рухи

Адвентизм · Армія спасіння · Баптизм · Квакери · Меноніти · Пієтизм  Пуританство  П'ятидесятництво  Харизматизм


«Велике пробудження»

Рівайвелізм  Методизм  Євангелізм  Учні Христа  Церкви Христа

Велике пробудження захопило в основному різні деномінації кальвіністського вчення. Конгрегаціоналісти, пресвітеріани, баптисти, голландські кальвіністи (реформати), деякі англікани — всі були незадоволені сухим раціоналізмом релігійної практики, що встановилася в Новій Англії. Як багатьом здавалося, в колоніях взяв гору формальний підхід до молитви, а місіонерською діяльністю серед індіанців і зовсім знехтували.

На чолі Великого пробудження став конгрегаціоналістський пастор з Нортгемптона, Джонатан Едвардс, який був прихильником кальвіністського богослов'я. Він палко захищав вчення про подвійне Приречення (Біблія, Ефесян 1:4-5,11,19; 2:4-10; Іоанна 15:16, Дії 13:48) і проповідував порятунок «тільки вірою в Ісуса Христа» (Біблія, Галатів 2:16). Проти виступили інші кальвіністи — англікани-консерватори на чолі з бостонським пастором Чарльзом Чонсі. У результаті цієї полеміки багато громад розкололися на «старосвітників» і «новосвітників».

У 1739—1740 роках багато шуму наробила подорож по колоніях одного з основоположників методизму Джорджа Вітфілда, який також дотримувався кальвіністського богослов'я. Він доводив слухачів своїми проповідями до справжньої несамовитості. Оскільки жодна церква не могла вмістити охочих, Вітфілд проповідував у відкритому полі. Подібно Едвардсу, він застерігав проти спокус вільнодумства.

Наслідком сплеску релігійного почуття в колоніях стало відкидання атеїстичних сторін європейського Просвітництва. Для проповіді своїх думок «новосвітники» заснували кілька навчальних закладів, з яких згодом виросли Дартмутський коледж та Принстонський університет.

Хвилі руху

Див. також

Література

  • Gaustad, Edwin S. The Great Awakening in New England(1957).
  • Tracy, Joseph. The Great Awakening: A History of the Revival of Religion in the Time of Edwards and Whitefield, 1842.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.