Великий Олексин

Вели́кий Олексин село в Україні, у Рівненському районі Рівненської області. Населення становить 2798 осіб.

село Великий Олексин
Країна  Україна
Область Рівненська область
Район/міськрада Рівненський
Громада Шпанівська сільська громада
Облікова картка Великий Олексин 
Основні дані
Засноване 1650
Населення 2798
Площа 0,6 км²
Густота населення 4663,33 осіб/км²
Поштовий індекс 35302
Телефонний код +380 362
Географічні дані
Географічні координати 50°40′15″ пн. ш. 26°13′47″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
180 м
Місцева влада
Адреса ради 35301, с. Шпанів, вул. Шкільна, 1
Сільський голова Юкіш Галина Володимирівна
Карта
Великий Олексин
Великий Олексин
Мапа

Історія

На лівому березі річки Устя розкинулось село Великий Олексин. Уперше про село сповіщає акт 1562 року. Тоді у Великому Олексині було проведено реєстр майна Григорія Чаплича-Шпанівського, за яким нараховували 55 димів, 14 ланів, 8 городів. Тут тільки інколи трапляється горбиста місцевість, а здебільшого низина. Великий Олексин (колись Старий Олексин, або просто Олексин) заснований на початку ХІV ст. на так званих «Воль» — земельних наділів, звільнених на той час від податків. Існувало і село Новий Олексин(зараз Малий Олексин) трохи південніше на шляху до с. Шпанів.

Назва «Олексин» пішла від імені Олекса. Кажуть цей Олекса мав титул начальника дозорців, за що йому дали тут землі. У західній околиці Великого Олексина неподалік залізниці, активно розбудовується дільниця «Посьолок» де в 1873 році збудований цукровий завод. Неподалік був ліс князя Радзивілла. Він тримав звіринець. Ліс зрубали, а на місті нього заклали цегельню для будівництва цукрового заводу [1].

Релігія

  • Пам'ятник воїнам-землякам, С. Великий Олексин,.jpg
    Церква Різдва Пресвятої Богородиці

У 1776 році на кошти жителів села Великий Олексин на місті каплиці будується церква Різдва Пресвятої Богородиці. У той час у с. Зозів постраждала від пожежі церква. З храму с. Зозів було перевезено у с. Великий Олексин уцілілі церковні речі, ікони. Храм побудували невеликий, дерев'яний. Біля церкви було збудовано дерев'яну дзвіницю висотою 14 метрів. Тоді ж була побудована дерев'яна церковна хата. У 1803 році на прихід було призначено Федора Садовського. Службу проводили в церкві українською мовою. З приїздом родини розпочалась своєрідна династія священнослужителів у с. Великий Олексин[2].

Відомі люди

Народились

Примітки

  1. Із книги Яськевича Р. З глибини віків. — Рівне: ПП ДМ, 2012. — 51с.
  2. Із книги Яськевича Р. З глибини віків. — Рівне: ПП ДМ, 2012. — 53с

Джерела

  • Яськевич Р. З глибини віків. — Рівне: ПП ДМ, 2012. — 106 с.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.