Вищинський замок

Ви́щинський за́мок — колишній ранньофеодальний замок ХІІ ХІІІ століть біля села Вищин, Рогачовський район, Республіка Білорусь, на території якого був виявлений один із найвизначніших у художньому відношенні монетно-речовий скарб[1] .

Вищинський замок
53°08′52″ пн. ш. 30°15′47″ сх. д.
Країна Білорусь
Розташування Kiscianioŭski Sieĺsavietd
Тип замок
Дата заснування 12 століття

Вищинський замок
Вищинський замок (Білорусь)
 Медіафайли у Вікісховищі

Опис

Вищинський замок займає площу 0,63 га і розташований на високій правобережній терасі Дніпра, крута скеля якого захищала замок від річки. Також укріплені напівкруглі три паралельні вали та рови заввишки 3 м[2].

Історія

Вищинський замок з'явився в середині XII століття. Матеріали розкопок свідчать про розвиток сільського господарства, мисливства, обробки металу та деревини. Найповніші матеріали розкопок відображають ювелірну справу.

Розкопки

Вищинський скарб, знайдений у замку.

Під час розкопок, які були проведені доктором історичних наук Е. М. Загорульським в 1976 1984 рр., досліджено значну площу пам'ятки. У верхній частині внутрішнього валу були знайдені обвуглені залишки дерев'яної стіни та 6 дерев'яних однокамерних будівель, які розташовувались вздовж валу за 10-15 м одна від одної. Знайдено два зруби з дерев'яною підлогою та руїнами печі, ювелірну майстерню та комору. На місці колишньої ювелірної майстерні був знайдений ківш, наповнений бронзою, матриці для виготовлення підвісок, бляшок, кольт, свинцеві пластини, з яких виготовляли емалі. Низку прикрас, таких як браслети, кільця, брязкальця, натільні хрестики, підвіски було знайдено біля майстерні.

Під час розкопок на валу серед каменів знайдений монетно-речовий скарб XII XIII ст., що був, очевидно, захований в останні години існування замку. Були викопані високомайстерні срібні вироби, в тому числі колти, пластинчасті та кручені браслети, хрестоподібної підвіски, намиста, ланцюжки та 18 монет гривень різних типів. Два колти і підвіски позолочені. Речі мають точні аналоги у скарбах, закопаних під час татаро-монгольської навали, і датуються другою половиною ХІІ — першою третиною ХІІІ ст. Відкриття свинцевої печатки Мстислава Ростиславича Хороброго свідчить про зв'язок замку з династією смоленських князів.

Див. також

  • Вищинський монетно-речовий скарб

Примітки

  1. Археалогія Беларусі. Энцыклапедыя ў двух тамах. 1 том. Мінск: «Беларуская энцыклапедыя» імя Патруся Броўкі, 2009.
  2. Загорульский Э. М. Исследования Вищинского замка // Древнерусское государство и славяне. Мн., 1983. С. 86-90.

Література

Об'єкт Державного списку історико-культурних цінностей Республіки Білорусь, № 313В000608
  • Загорульский Э. М. Исследования Вищинского замка // Древнерусское государство и славяне. Мн., 1983. С. 86-90.
  • Вішчын (гарадзішча) // Беларуская энцыклапедыя: У 18 т. / Рэдкал.: Г. П. Пашкоў і інш.. — Мн.: БелЭн, 1997. — Т. 4: Варанецкі — Гальфстрым. С. 242.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.