Гривня

Гривня (символ , код UAH) — офіційна валюта України. Відповідно до Указу Президента України Леоніда Кучми та статей 99 і 102 Конституції України протягом 2–16 вересня 1996 року в Україні була проведена грошова реформа. В обіг введено національну валюту України гривню та її соту частку копійку. Літерний код валюти — UAH, цифровий код — 980, скорочене позначення грн (без крапки на кінці).[2] Емісійний інститут Національний банк України.

Гривня
Держава(и)  Україна
Банкноти 1₴, 2₴, 5₴, 10₴, 20₴, 50₴, 100₴, 200₴, 500₴, 1000₴
Монети 10 коп., 50 коп., 1₴, 2₴, 5₴, 10₴
Символ
Літерний код UAH
Цифровий код 980
Центральний банк Національний банк України
Вебсайт bank.gov.ua
Валютні курси
1 EUR = 32,2 UAH (18 лютого 2022)
1 USD = 28,36 UAH (18 лютого 2022)
1 GBP = 38,62 UAH (18 лютого 2022)
Інфляція 10,0 % (2021)[1]
 Гривня у Вікісховищі

Сьогодні в обігу перебувають монети номіналом 10, 50 копійок, 1, 2, 5, 10 гривень і банкноти номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 гривень. З 1 липня 2018 року Національний банк України припинив випуск монет номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок. З 1 жовтня 2019 року монети в 1, 2 та 5 копійок перестали бути законним платіжним засобом в Україні, з 1 жовтня 2020 року монети у 25 копійок також втратили статус платіжного засобу. Протягом 2018—2020 років були введені в обіг монети номіналами 1, 2, 5 і 10 гривень, які поступово замінять банкноти відповідних номіналів. 25 жовтня 2019 року в обіг була введена банкнота номіналом 1000 гривень. Після завершення впорядкування номінального ряду монет і банкнот гривні, в обігу перебуватимуть монети номіналом 10, 50 копійок, 1, 2, 5, 10 гривень та банкноти номіналом 20, 50, 100, 200, 500 і 1000 гривень.[3]

Історія української валюти сягає часів Київської Русі та походить від слова «гривна» — стародавньої нашийної прикраси, а також вагової, лічильної та монетної одиниці, що мала поширення на теренах сучасної України.[4]

Символ

Символ гривні

1 березня 2004 року Національний банк України затвердив графічний знак для позначення української валюти. Графічний символ гривні складається зі двох елементів. Перший та основний елемент ґрунтується на рукописному варіанті кириличної літери «г» — вона позначає першу букву в слові «гривня». Другий елемент — дві горизонтальні паралельні лінії, які втілюють ідею стабільності грошової одиниці, високий потенціал і зростання національної економіки України.

Схожа ідея традиційно використовується в багатьох валютах. На думку НБУ, обраний банком символ національної грошової одиниці є простим за зовнішніми ознаками і змістовним за своїм внутрішнім статусом. Він віддалено нагадує перевернений символ долара, перекреслений двома паралельними лініями, як у євро. Паралельно з символом використовуються також три вже звичні позначення: «гривня», «грн», а також літерний код UAH. Символ гривні може розташовуватися як перед номіналом, так і після нього. Для позначення копійок використовується скорочення «коп.».

Етимологія

У різні історичні періоди слово «гривня» означало мідяну монету у дві з половиною копійки, згодом — у три, і, нарешті, назву «гривеник» дістала у народі срібна монета вартістю у десять копійок (зберігалася ця традиція і за радянських часів). Водночас із назвою «гривеник» у народі зберігалася й запозичена з польської мови назва «злотий», яка перейшла на срібну монету у п'ятнадцять копійок.

Етимологи виводять походження назви «гривня» від старослов'янського «гривна» — «намисто, браслет». У побуті Київської Русі існувала прикраса «шийна гривна» — золотий, прикрашений коштовним каменем обруч, що носився на шиї. «Гривнями» іноді називали також металеві амулети (медальйони), які також носилися на шиї (наприклад, так звані амулети-змійовики). Слово, мабуть, утворилося від праслов'янського кореня «грива» — «шия», що залишився в сучасній українській мові лише для визначення відповідної частини тіла деяких тварин. На думку етимологів, первісне значення слова «гривня» — «шийна прикраса» — доповнилося значеннями «грошова одиниця» та «міра ваги» внаслідок звичаю робити шийні прикраси з монет. Цей звичай мав поширення в Україні й зберігся фактично до наших днів.[5]

Історія

Руські князівства

Срібна гривна Київської Русі (XI—XIII ст.). Ромбоподібна форма зливку сьогодні є логотипом Національного банку України.

У часи Київської Русі (протягом ІХ–Х століть) основною грошовою одиницею на теренах сучасної України був арабський диргем (срібна монета, що пізніше рівнялася київській ногаті), що поширився в Європі внаслідок тодішньої інтенсивної торгівлі з мусульманськими країнами. Першою спробою виготовлення системи власної валюти стало карбування під керівництвом князя Володимира Великого (963—1015) київських злотників і срібняків. Нині відомо багато зразків цих князівських монет. Златник Володимира мав вагу в 4,4 г, срібняк — довільна вага від 1,73 до 4,68 г. На особовій стороні (аверсі) цих монет звичайно карбувалося зображення самого князя, на зворотному (реверсі) — князівський родовий знак (тризуб). Крім Володимира Великого, князівську монету карбували також його син Ярослав Мудрий (1019–54) і двоюрідний брат Ярослава Святослав Туровський, а також невідомий нині руський князь із хресним ім'ям Петро. Так, срібняк Ярослава, мав на аверсі зображення святого заступника князя — Юрія Переможця, а на реверсі — знов-таки, князівський знак тризуб.

«Гривна» спочатку була ваговою одиницею Київської Русі, її виникнення відносять до VIII–ІХ столітть. З поширенням на території Русі арабських дирхамів певну їх кількість стали прирівнювати за вагою до вагової гривні. Поступово гривна набула значення не лише вагової, але й лічильної одиниці. В джерелах часів Київської Русі лічильну гривну називають «гривною кун» (див. також Куна). У ваговій гривні зважували також срібло в злитках, прикрасах чи уламках. Згодом злитки срібла стандартної форми і ваги стали монетами. Монетна гривна відома з середини XI століття. Першими виникли київські монетні гривні — ромбоподібні злитки вагою близько 164 г. Майже одночасно з'явилися новгородські гривні;— паличкоподібні злитки вагою близько 204,7 г. В обігу мали місце також чернігівські та польські гривні. Новгородські гривні проіснували до XV століття, обіг інших завершився в XIII столітті. Київські і новгородські гривні використовувалися на всій території Київської Русі, інші — переважно на північному заході Давньоруської держави.[6]

XIV–ХІХ століття

Гривна лишалась грошовою одиницею на Русі до XIV століття. Під час монголо-татарської навали (з другої половини XIII століття) срібні гривні стали ділити, рубаючи їх навпіл. Так з'явилися рублі[7] (від слова рубати, тобто обрубок гривні[8]), які стали основною грошовою одиницею на українських землях в складі Великого князівства Московського, Московського Царства та Російської імперії аж до XX століття. На решті українських землях в складі інших держав, в ті часи в обігу були такі валюти як османські акче, польські талери, гроші і злоті, голландські левендальдери, німецькі марки, угорські та австро-угорські гульдени, флорини і крони та інші.

УНР

Проголосивши у 1917 році Третім універсалом утворення Української Народної Республіки, Центральна Рада запровадила в Україні нову національну валюту. Первісно такою валютою було визначено український карбованець, вартість якого за золотим стандартом дорівнювала 17,424 долі (0.774 г) чистого золота (1 доля = 0,044435 г золота). Виготовлення державних грошових знаків та цінних паперів у той час здійснювала Експедиція заготовок державних паперів.

Банкнота номіналом 100 карбованців 1917 року друку

Ухвалою Центральної Ради від 19 грудня 1917 року було видрукувано перший грошовий знак Української Народної Республіки — купюру вартістю у 100 карбованців. Автором оформлення грошового знака був український художник-графік Георгій Іванович Нарбут. Оформлюючи свою купюру, Нарбут застосував вишукані орнаменти в дусі українського бароко XVII—XVIII століть, декоративні шрифти, зображення тризуба (родового знаку князя Володимира Великого) та самостріла (герба Київського магістрату XVI—XVIII століть). Напис «100 карбованців» подавався на купюрі мовами чотирьох найчисленніших націй, що жили на території України, українською, російською, польською та єврейською (їдишем)[9].

З випуском нарбутівської стокарбованцевої купюри пов'язаний вибір тризуба як державного герба України. Георгій Нарбут, проєктуючи ескіз купюри у 100 карбованців, звернув увагу на тризуб як знак, характерний для найдавніших національних грошей України — злотників та срібняків князя Володимира, і вмонтував його до композиції ескізу. Оригінальний знак одразу запам'ятався українським патріотам. Тризуб тут виступав як алегорія українського державотворення ще від часів Володимира Великого, що також мало глибоко патріотичний зміст. Після введення купюри в обіг майже одразу ж було зафіксовано випадки її фальшування. З огляду на те, а також на деякі політичні причини (так, УНР, яка за Третім універсалом визначалася як складова частина федеративної Росії, проголошувалася за Четвертим універсалом 22 січня 1918 року «самостійною, ні від кого не залежною державою») Центральна Рада 1 березня 1918 року прийняла закон про запровадження нової грошової одиниці — гривні, яка поділялася на 100 шагів і дорівнювала 1/2 карбованця.

Банкнота номіналом 100 гривень 1918 року друку

Протягом 1918 року в Берліні було видрукувано банкноти номіналом у 2, 10, 100, 500, 1000 та 2000 гривень (проєкти двох останніх було виконано вже після проголошення гетьманату на чолі з Павлом Скоропадським). Ескіз першої купюри, оздобленої досить простим геометричним орнаментом, виконав Василь Кричевський, трьох наступних — Георгій Нарбут. Гривневі купюри Нарбута, як і попередня, відзначалися вишуканим оформленням. Так, в ескізі 10-гривневої купюри Нарбут використав орнаменти українських книжкових гравюр XVII століття, 100-гривневої — зображення робітника з молотом та селянки з серпом на тлі розкішного вінка з квітів і плодів, 500-гривневої — свою улюблену алегорію «Молода Україна» у вигляді опроміненої дівочої голівки у вінку (завдяки цій деталі купюра отримала гумористичну народну назву «горпинка»).

Гетьман Павло Скоропадський, прийшовши до влади в Україні у квітні 1918 року, відновив як основну грошову одиницю Української Держави карбованець, що поділявся на 200 шагів. Було виготовлено ескізи купюр у 10, 25, 50, 100, 250 та 1000 карбованців. З цих купюр Георгієві Нарбутові, який очолив утворену при гетьмані «Експедицію з заготовлення державних паперів», належав ескіз лише 100-карбованцевого знака, де він використав портрет Богдана Хмельницького, індустріальні мотиви (композицію з ремісничих інструментів) та створений ним самим проєкт герба Української Держави зі сполученням символів «тризуб» та «козак з мушкетом». Ескізи інших купюр, що не визначалися високим художнім рівнем і виглядали досить еклектично, виготовили І. Золотов, Іван Мозалевський, А. Богомазов та інші графіки.

Хронологія введення грошових знаків УНР та Української Держави в обіг була такою: 5 січня 1918 року — 100 карбованців (ескіз Г. Нарбута); 6 квітня 1918 року — 25 та 50 карбованців («лопатки», ескізи О. Красовського); 17 жовтня 1918 року — 10, 100 та 500 («горпинки») гривень (ескізи Г. Нарбута); жовтень 1918 року — 1000 та 2000 гривень (ескізи І. Мозолевського); серпень 1919 року — 10 («раки») та 1000 карбованців (ескізи І. 3олотова), 100 карбованців (ескіз Г. Нарбута) та 250 карбованців («канарейки», ескіз Б. Романовського); жовтень 1919 року — 25 карбованців (ескіз А. Приходька).

Після переходу влади в Україні у грудні 1918 року до рук Директорії на чолі з Володимиром Винниченком та Симоном Петлюрою основною грошовою одиницею відновленої УНР знову було проголошено гривню.

Радянський період

«Більшовицькі тисячки», запроваджені Раднаркомом на землях Радянської України, мали мізерний курс (1 золотий карбованець = 5 457 000 000 радянських карбованців). Це становище спричинилося до проведення у 1922—1924 роках грошової реформи, наслідком якої стало введення в обіг радянського червінця (1,6767 г золота). 1924 року було встановлено курс нового радянського карбованця, який дорівнював 1/10 червінця. Ця подія стала моментом остаточного утвердження радянської валюти на теренах сучасної України. Радянський карбованець перебував в обігу до розпаду СРСР в 1991.

В 1942-44 рр., на окупованих Третім Рейхом українських землях в обігу також перебував карбованець Райхскомісаріату Україна який за валютний курсом був прив'язаний до райхсмарки у співвідношенні 10:1 (10 карбованців за 1 райхсмарку). До Другої світової війни на анексованих Радянським Союзом західноукраїнських землях перебували злоті Другої Речі Посполитої (Волинь, Східна Галичина), леї Королівства Румунія (Північна Буковина, Буджак) та крони Чехословаччини (Закарпаття). Протягом 1939—1954 рр., підпільними структурами ОУН випускалися Бофони, грошові документи (квитанції) номіновані у злотах та карбованцях.

Незалежність

100 тис. купоно-карбованців 1993 року випуску, перебували в обігу до 16 вересня 1996

Ухвалений 24 серпня 1991 року Акт проголошення незалежності України відкрив дорогу для запровадження в молодій державі власної національної валюти. Її, в продовження традицій Київської Русі та періоду Української революції 1917—1921 років, було вирішено назвати гривнею. Щодо назви розмінної монети, то для неї пропонувалися назви «шаг», «сотий», «різана», але врешті було віддано перевагу звичній уже (розмінній монеті радянського карбованця) «копійці». 1992 року перші зразки української національної валюти було виготовлено в Канаді за ескізами В. І. Лопати (портрети князів та малюнки пейзажів) та Бориса Максимова (дизайн купюр, орнаменти, шрифти)[джерело?]. Однак в обіг в Україні з 1992 року було введено тимчасову валюту, розраховану на перехідний період, карбованець, або купоно-карбованець. Саме ця грошова одиниця стала протягом 1992—1994 років жертвою гіперінфляції, зумовленої економічною кризою перехідного періоду. Так, наприклад, якщо в 1992 році найвищою за номіналом банкнотою що перебували в обігу були 1000 карбованців то в 1993 вже 100 тис. карбованців, в 1994—500 тис. а в 1995 — 1 мільйон.

Посилення у 1995 році та першій половині 1996 року стабілізаційних процесів в економіці, зокрема значне зниження темпів інфляції, суттєве призупинення спаду виробництва, стабілізація курсу українського карбованця до іноземних валют, зростання доходів населення, створили належні умови для запровадження гривні, яка згідно з Конституцією України є офіційною грошовою одиницею країни.

Банкнота номіналом 100 гривень 1996 року випуску (друга серія сучасної гривні)

25 серпня 1996 року в засобах масової інформації було оголошено Указ Президента України Леоніда Кучми «Про грошову реформу в Україні»[10]. Відповідно до Указу Президента України грошова реформа проводилася від 2 до 16 вересня 1996 року. У перший же день реформи за встановленим курсом було перераховано у гривні ціни, тарифи, оклади заробітної плати, стипендії, пенсії, кошти на рахунках підприємств, установ та організацій, а також вклади громадян. Карбованцеві вклади населення було перераховано у гривні за курсом 100 000 карбованців за одну гривню без будь-яких обмежень і конфіскацій.

Впродовж 15 днів — від 2 до 16 вересня 1996 року — в готівковому обігу одночасно вільно використовувалися як гривні, так і карбованці з поступовим вилученням останніх. Після 16 вересня 1996 року приймання карбованців в усі види платежів було припинено, і єдиним законним засобом платежу на території України з цього моменту стала гривня. З початку реформи всі видачі готівки з кас банків (у тому числі для виплати заробітної плати, пенсій та інших доходів), безготівкові розрахунки здійснювались тільки у новій національній валюті.

Грошова реформа 1996 року стала надзвичайною подією для України, в результаті якої було створено один з невід'ємних атрибутів державності — національну валюту. Зарубіжні аналітики вітали здійснення грошової реформи в країні, розглядаючи введення української валюти як свідчення початку стабілізації української економіки.

Після запровадження гривні українська валюта продовжувала час від часу девальвувати хоч і значно меншими темпами ніж в роки гіперінфляції початку 1990-х років. Основні хвилі девальвації припали на фінансові кризи 1998 і 2008 років та політичну і економічну нестабільність 2014—2015 років (Євромайдан, російська агресія, перехід на плаваючий курс). Як наслідок, в додаток до випущених у 1996 банкнот номіналами 1, 2, 5, 10, 20, 50 та 100 гривень, у 2001 почали випускатись банкноти в 200 гривень, а у 2006 — 500 гривень. З 2018 року Національний банк України проводить заміну банкнот номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень на монети, а також припиняє карбування розмінних монет в 1, 2, 5 та 25 копійок. З 25 жовтня 2019 в обіг було введено банкноту номіналом 1000 гривень, на лицьовій стороні якої зображено портрет Володимира Вернадського, а на звороті — будівлю Президії Національної академії наук України.

З 2014 року в окупованому Росією Кримському півострові в обігу перебуває російський рубль, а на території самопроголошених Луганської Народної Республіки та Донецької Народної Республіки — одночасно російський рубль, гривня, долар США та євро.[11][12]

Монети

В обігу знаходяться монети номіналом 10, 50 копійок та 1, 2, 5, 10 гривень. З колекційною метою виробляються пам'ятні та ювілейні монети номіналом 2, 5, 10, 20, 50, 100, 125, 200, 250, 500 гривень[13]. Також виготовляються інвестиційні монети срібні (проба — 999,9) номіналом 1 гривня та золоті (проба — 999,9) номіналом 2, 5, 10, 20 гривень[14].

Стандартні розмінні монети

Перші монети були викарбувані у 1992 році, але в обіг вони надійшли тільки у 1996. Монети були виготовлені на Луганському набойному заводі[15] та на Монетному дворі Італії[16].

З 1 липня 2018 року, Національний банк України припинив карбування монет номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок. Випущенні до цього часу монети й надалі залишаються законними платіжними засобами, однак через зношення, очікується що вони самі поступово зникнуть з обігу. Таким чином серед розмінних монет гривні залишаться лише номінали в 10 та 50 копійок.[17]

З 1 жовтня 2019 року монети номіналами 1, 2 та 5 копійок перестали бути засобом платежу під час здійснення розрахунків готівкою; обмін фізичним особам монет номіналами 1, 2 та 5 копійок на монети і банкноти всіх номіналів, що перебувають в обігу, буде здійснюватись НБУ та уповноваженими банками України до 30 вересня 2022 року. 1 жовтня 2019 року НБУ також розпочинає вилучення з готівкового обігу монет номіналом 25 копійок, при цьому вони залишаються засобом платежу.[18]

Розмінні монети[19]
ЗображенняНоміналПараметриОписДата
РеверсАверсДіаметрТовщинаМасаМатеріалГуртАверсРеверспершого карбуваннявипускуприпинення випускувилучення
1 копійка 16 мм 1,2 мм 1,5 г Нержавіюча сталь Гладкий Герб України, рік карбування Номінал 1992 2 вересня 1996 1 липня 2018 1 жовтня 2019
2 копійки 17,3 мм 1,2 мм 0,64 або 1,8 г Алюміній або нержавіюча сталь
5 копійок 24 мм 1,5 мм 4,3 г Нержавіюча сталь Рифлений
10 копійок 16,3 мм 1,25 мм 1,7 г Латунь або алюмінієва бронза Рифлений Герб України, рік карбування Номінал 1992 2 вересня 1996 - -
25 копійок 20,8 мм 1,35 мм 2,9 г Рифлений із гладкими областями 1 липня 2018 1 жовтня 2020
50 копійок 23 мм 1,55 мм 4,2 г - -

Стандартні обігові монети

Починаючи 1995 року НБУ випускає обігові монети номіналом 1 гривня. На стандартизованому аверсі монет зразків 1995 та 2004 років розміщені зображення малого державного герба України та рік випуску, на реверсі — номінал.

Обігові монети номіналом 1 гривня регулярного карбування
ЗображенняНоміналПараметриОписДата
РеверсАверсДіаметрТовщинаМасаМатеріалГуртАверсРеверспершого карбуваннявипускупочатку вилучення з обігу
1 гривня 26 мм 1,85 мм 7,1 або 6,9 г Латунь або алюмінієва бронза Напис: «ОДНА ГРИВНЯ» Герб України Номінал, декоративні візерунки 1995 12 березня 1997 1 жовтня 2020
Монети нового дизайну
1 гривня 26 мм 1,85 мм 6,8 г Алюмінієва бронза Напис: «ОДНА ГРИВНЯ» Герб України,
номінал,
декоративні візерунки
Володимир Великий 2004 25 жовтня 2004[20]

14 березня 2018 року Національний банк України оголосив про введення в обіг монет номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень, які поступово замінять банкноти відповідних номіналів. Монети номіналами 1 та 2 гривні введені в обіг 27 квітня 2018 року, монета номіналом 5 гривень введена 20 грудня 2019 року, монета 10 гривень введена 3 червня 2020 року.[17][21]

Обігові монети зразка 2018 року[22]
Зображення Номінал Параметри Опис Дата
АверсРеверсГуртДіаметрТовщинаМасаМатеріалГуртАверсРеверспершого
карбування
випуску
1 гривня18,9 мм1,8 мм3,3 г Сталь з гальванічним
покриттям
Рифлений Герб України, номінал,
декоративні
візерунки
Володимир Великий 2018 27 квітня 2018
2 гривні20,2 мм1,8 мм4,0 г Ярослав Мудрий
5 гривень22,1 мм2 мм5,2 г Цинковий
сплав
з
гальванічним
покриттям
Cекторальне рифлення Богдан Хмельницький 20 грудня 2019
10 гривень23,5 мм2,3 мм6,4 г Рифлений Іван Мазепа 3 червня 2020

Ювілейні та пам'ятні монети

З метою популяризації Української держави та підняття її престижу в очах світової громадськості випускаються ювілейні та пам'ятні монети.

Банкноти

Всі банкноти гривні, офіційно введені в обіг та не вилучені, є законним платіжним засобом на території України.

З метою поліпшення організації готівкового обігу, НБУ проводить вилучення з обігу банкнот гривні зразків до 2003 року всіх років випуску[23][24], тобто банкнот першого та другого покоління. Ці банкноти перестають бути засобом платежу з 1 жовтня 2020 року.

Також з 1 жовтня 2020 року НБУ розпочинає вилучення з обігу банкнот номіналом 1 та 2 гривні третього покоління. Ці банкноти перебувають в обігу до прийняття окремого рішення Правлінням Національного банку України щодо їх повного вилучення.

Банкноти друкуються на Банкнотній фабриці Банкнотно-монетного двору НБУ. Папір для банкнот виготовляється Фабрикою банкнотного паперу НБУ в Малині Житомирської області[25].

Банкноти першого покоління

Банкноти першого покоління (випуск 1992 року[26])
ЗображенняНомінал
(в гривнях)
РозміриОсновний колір[27]ОписДата
АверсРеверсАверсРеверспершого друкувипускупочатку вилучення з обігунеплатіжності
1
135 × 70 мм Оливковий Володимир Великий Руїни Херсонеса 1992 2 вересня 1996 15 липня 2003 1 жовтня 2020
2
Коричневий Князь Ярослав Мудрий Київський Софійський собор
5
Синій Гетьман Богдан Хмельницький Іллінська церква у селі Суботів
10
Фіолетовий Іван Мазепа Києво-Печерська лавра
20
Сіро-коричневий Іван Франко Львівський оперний театр
50
135 × 70 мм Червоний Михайло Грушевський Дім учителя (колишня Центральна Рада) В обігу не були
100
Зелений Тарас Шевченко Споруда Верховної Ради України

Банкноти другого покоління

Банкноти другого покоління (випуск 1994—2001 років[26])
ЗображенняНомінал
(в гривнях)
РозміриОсновний колір[27]ОписДата
АверсРеверсАверсРеверспершого друкувипускупочатку вилучення з обігунеплатіжності
1
133 × 66 мм Зелено-коричневий Володимир Великий Руїни Херсонеса 1994 2 вересня 1996 1 грудня 2004 1 жовтня 2020
2
Помаранчево-коричневий Князь Ярослав Мудрий Київський Софійський собор 1995 1 вересня 1997 28 вересня 2004
5
Синій Гетьман Богдан Хмельницький Іллінська церква у селі Суботів 1994 14 червня 2004
10
Темно-синьо-червоний Іван Мазепа Києво-Печерська лавра 1 січня 2010
20
Коричнево-зелений Іван Франко Львівський оперний театр 1995
50
Фіолетово-жовтий Михайло Грушевський Будинок Верховної Ради України Не вказана на банкнотах 2 вересня 1996
100
Коричнево-зелений Тарас Шевченко Дзвіниця Софійського собору у Києві
200
Рожево-синій Леся Українка Замок Любарта в Луцьку 22 серпня 2001

Банкноти третього покоління

Банкноти третього покоління (випуск 2003—2016 років[28][29])
ЗображенняНомінал
Розміри
(мм)
Основний
колір
ОписДата
АверсРеверсАверсРеверспершого друкувипускупочатку вилучення
1 118 × 63 Сіро-зелений Володимир Великий Місто Володимира (Київ) 2004 1 грудня 2004 1 жовтня 2020
Жовто-синій 2006 22 травня 2006
2 Жовто-коричневий Ярослав Мудрий Софійський собор (Київ) 2004 28 вересня 2004
5 Синій Богдан Хмельницький Іллінська церква (с. Суботів) 14 червня 2004
10 124 × 66 Червоний Іван Мазепа Панорама Києво-Печерської Лаври 2004 1 листопада 2004
2006[30] серпень 2006
20 130 × 69 Зелений Іван Франко Львівський оперний театр 2003 1 грудня 2003
50 136 × 72 Фіолетовий Михайло Грушевський Будинок Центральної Ради (Київ) 2004 29 березня 2004
100 142 × 75 Жовто-зелений Тарас Шевченко Дніпро та сліпий бандурист з хлопчиком-поводирем 2005 20 лютого 2006
200 148 × 75 Рожевий Леся Українка Замок Любарта (Луцьк) та лелека що летить 2007 28 травня 2007
500 154 × 75 Персиковий Григорій Сковорода Києво-Могилянська академія 2006 15 вересня 2006

Банкноти четвертого покоління

Банкноти четвертого покоління (випуск 2014—2020 років[31][32][33][34][35][36][37])
ЗображенняНомінал
(в гривнях)
Розміри
(мм)
Основний
колір
ОписДата
АверсРеверсАверсРеверспершого друкувипуску
20 130 × 69 Зелений Іван Франко

Гірський пейзаж; факсиміле уривку вірша «Земле, моя всеплодющая мати»

Львівський оперний театр 2018 25 вересня 2018
50 136 × 72 Фіолетовий Михайло Грушевський Будинок Центральної Ради (Київ) 2019 20 грудня 2019
100 142 × 75 Жовто-оливковий Тарас Шевченко

Види на Дніпро; уривок з твору

Київський національний університет імені Тараса Шевченка 2014 9 березня 2015
200 148 × 75 Рожевий Леся Українка Замок Любарта (Луцьк) та лелеки що летять 2019 25 лютого 2020
500 154 × 75 Бежевий Григорій Сковорода

Малюнок фонтану «Нерівна всім рівність»

Києво-Могилянська академія 2015 11 квітня 2016
1000 160 × 75 Блакитний Володимир Вернадський Будівля Президії Національної академії наук України 2019 25 жовтня 2019

Валютний курс

Національний банк України центральний банк України. Відповідно до Конституції, є особливим, незалежним від Уряду, органом державного управління України, серед його головних функцій є формування грошово-кредитної політики країни, емісія та забезпечення стабільності національної валюти — гривні.

Фіксований (1996–2015)

Для стабільного розвитку економіки після введення гривні було прийняте рішення про прив'язку її обмінного курсу до долара США. До фінансової кризи 1998 року гривня була досить сильною валютою, її курс був 1,8 грн за 1 дол. У серпні 1998 року гривня знецінилася майже втричі. Курс біля 5 гривень за долар був незмінним багато років. Як наслідок, для розвитку економіки і збільшення інвестицій в Україну склалися макроекономічні показники, котрі сприяли зміцненню української національної валюти. Незважаючи на баталії з курсом, його нестабільність, що можна було спостерігати час від часу за подій, які відбувалися під час виборів та інших політичних потрясінь, сумніватися в міцності гривні людям не доводилося. Національному банку України постійно доводилось нарощувати свою присутність на міжбанківському валютному ринку для скуповування іноземних валют.

Сумніватися в стабільності номінального валютного курсу українців змусило одноденне підвищення офіційного курсу гривні з 5,19 до 5,05 грн/дол., що сталося 20 квітня 2005 року, і наступні заяви керівництва НБУ про намір поступово дедалі більше усуватися від втручання в процес курсоутворення. Головними передумовами для цих кроків, які наробили чимало галасу, стали протиріччя, закладені в принципах національної монетарної політики.[38]

За деякими оцінками, реальний курс гривні у 2007 році не повинен був перевищувати 3 грн/дол. Як вважають деякі експерти, якби НБУ штучно не утримував прив'язку, за пів року курс в 4,8-4,5 грн за 1 долар був би реальністю.[39]

Внаслідок глобальної фінансової кризи 2008 року, українська гривня девальвувала з приблизно 5 грн/дол до 8 грн/дол. Такий фіксований курс тривав аж до початку 2014 року.

Національний банк неодноразово заявляв про наміри відійти від практики щоденного регулювання курсу гривні і зробити гривню вільноконвертованою валютою. Попередньо такі плани були на 2009 рік.[40]

7 лютого 2014 року НБУ несподівано відпустив офіційний курс гривні, який до того півтора року, з 9 липня 2012, був закріплений на рівні 7,9930 гривень за долар. Новий офіційний курс 8,7080 гривень за долар став мінімальним за всю історію існування валюти.[41] Голова НБУ Ігор Соркін заявив, що офіційний курс буде надалі цілком відповідати міжбанківському.[42] У січні 2014 року Нацбанк витратив 1,7 млрд доларів на стабілізацію курсу гривні. Падіння міжбанківського курсу посилилося після загострення подій Євромайдану в січні 2014.[43] Втеча Віктора Януковича та російська інтервенція в Криму спричинили здешевлення української грошової одиниці до майже 10 грн/дол. за офіційним курсом.

Упродовж березня 2014 курс упав до 11 гривень за долар, залишаючись приблизно на рівні 11-12 грн до липня, коли почалося чергове падіння після загострення ситуації на Донбасі. Максимум був 27 серпня — 13,89 гривень за долар за офіційним курсом. До кінця жовтня НБУ втримував вартість гривні на рівні близько 12,95 грн/дол., що експерти пояснювали прагненням зберегти електоральну підтримку влади перед виборами до парламенту 26 жовтня.[44] Після них, на початку листопада 2014, курс обвалився до показника 15-16 грн/дол. і був на такому рівні до січня наступного року.

Плаваючий (2015–дотепер)

З 5 лютого 2015 НБУ відмовився від проведення індикативних валютних аукціонів, перейшовши від фіксованого курсу, який існував з часу введення гривні, до плаваючого (ринкового) з проведенням валютних інтервенцій (кероване плавання). Відтоді курс гривні до долара, євро та інших валют визначається міжбанківським валютним ринком. До цього курс гривні до євро та інших недоларових валют визначався виходячи з курсу цих валют відносно долара.[45] Це спричинило надшвидке здешевлення української валюти, яка за наступні три тижні подешевшала майже вдвічі — до 30,01 грн/дол та 34,04 грн/євро за курсом НБУ 26 лютого 2015 (торги на міжбанку цього дня доходили до 33 грн/дол та 38 грн/євро).[46] Це історичний мінімум гривні. У березні 2015 курс вдалося стабілізувати на рівні 21-23 гривень за долар США (23-25 за євро). На кінець 2015 року він становив близько 24 грн/дол (26 грн/євро). У 2016 середньорічний курс становив 25,55 грн/дол (28,29 грн/євро), у 2017 — 26,59 грн/дол (30 грн/євро).

Після переходу на плаваючий курс, серед найважливіших факторів що впливають на вартість української валюти експерти називають такі: ціни на зовнішніх ринках на основні експорті товари України (метали, агропродукція), валютна політика НБУ, інвестиційний клімат та політична ситуація в країні.[47] Також на вартість гривні певною мірою впливає вартість євро оскільки на країни ЄС припадає значна частина зовнішньої торгівлі України.[48]

В січні 2018 року, гривня оновила мінімум 2015 року відносно євро (за курсом НБУ). 25 січня цього року гривня опустилася до рівня 35,66 грн/євро. Це було викликано не лише ослабленням гривні, але й загальним зміцненням євро у світі, який оновив трирічний максимум відносно долара. Відносно долара гривня також ослабла хоч і меншою мірою, її курс цього дня досягнув 28,74 грн/дол.[49][50] У 2018 році середньорічний курс гривні становив 27,20 грн/дол та 32,14 грн/євро.

У 2019 році, середньорічний валютний курс гривні вперше після кризи 2014 року зміцнився, до 25,84 грн/дол та 28,95 грн/євро. Зміцнення курсу української валюти тривало практично протягом усього року, найбільше у другій половині. 31 липня 2019, гривня зміцнилася до 25,02 грн/дол та 27,90 грн/євро за курсом НБУ — максимуму за три роки.[51] 26 грудня 2019, до 23,25 грн/дол та 25,76 грн/євро — максимуму за чотири роки.[52] За даними агенції Bloomberg, у 2019 році гривня виявилася найміцнішою валютою у світі, її курс відносно американського долара виріс на 19 %.[53] За словами експертів, причиною цього стало підвищення попиту з боку іноземних інвесторів на українські державні облігації через їх високу прибутковість внаслідок високої облікової ставки НБУ та відносно низької інфляції. Також позитивно вплинуло очікування рекордного урожаю зернових цього року, високі ціни на світових ринках на ключові для України експортні товари — зерно та залізну руду — та найнижчі за три роки ціни на природний газ, який, навпаки, є однією з найбільших статей українського імпорту. Крім того, позитивно на довіру інвесторів вплинуло демократичне проведення президентських та парламентських виборів цього року в Україні та заяви нової влади про продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом і проведення реформ.[54][55]

В березні 2020, на тлі пандемії коронавірусної хвороби і викликаної нею економічних шоків, українська гривня, як і багато інших валют у світі, ослаблювалася до 28,18 грн/дол (30 березня) та 30,96 грн/євро (31 березня) за курсом НБУ.[56][57] У 2020 році на курс гривні впливали такі чинники як карантинні заходи, ситуація на світових ринках, переговори з Міжнародним валютним фондом, відставка голови Нацбанку Яківа Смолія (із заявою про політичний тиск), обсяги продажу аграріїв і бажання нерезидентів вкладатися в облігації внутрішньої державної позики.[58] Середньорічний курс у 2020 році склав 26,96 грн/дол та 30,79 грн/євро.

Протягом майже усього 2021 року гривня поступово зміцнювалася, від 28,40 грн/дол у січні до 26,05 грн/дол у листопаді. Однак у грудні девальвувала до 27,30 грн/дол.[59] Це відбулось, зокрема, на тлі посилення геополітичної напруженості в Російсько-українській війні. Середньорічний курс у 2021 році склав 27,29 грн/дол та 32,31 грн/євро.

Станом на 18 лютого 2022, валютний курс гривні (за даними НБУ, ЄЦБ та МВФ) становить 28,36 грн/дол та 32,2 грн/євро.

Графіки валютних курсів гривні на міжбанку відносно долара США (з 1996 року) та євро (з 1999 року)
Офіційний валютний курс гривні відносно деяких іноземних валют (середній за рік)[60]

Жовтим кольором виділені максимум та мінімум відносно кожної валюти.

Назва валюти (код) 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996
Світові резервні валюти:
100 британських фунтів (GBP)375534593299,783634,443424,873470,083340,421953,751250,641266,381277,711226,891219,48966,881010,69929,45933,76973,91871,28799,84773,94824,99668,45406,89305,08285,64
100 доларів США (USD)272926962584,562720,052659,662555,132184,471188,67799,30799,10796,76793,56779,12526,72505,00505,00512,47531,92533,27532,66537,21544,02413,04244,95186,17182,95
100 євро (EUR, до 1999 року - ЄКЮ)323130792895,183214,293000,422829,192422,871571,591061,221027,061109,181053,291086,79770,80691,79633,69638,99660,94602,44503,01481,36502,89439,33276,76211,29232,19
100 швейцарських франків (CHF)298628762600,252783,052699,902595,462269,731295,01862,33852,08901,41762,61719,50486,09421,16402,78412,75428,18396,14342,88318,71322,46274,53171,01128,45148,25
1000 японських єн (JPY)249253237,03246,34237,13235,39180,46111,9382,14100,19100,0490,5283,4551,4042,9243,4046,6849,2146,1342,5944,2750,5236,6119,0315,4116,84
Інші валюти (країн-сусідів України та її найбільших торговельних партнерів):
10 білоруських рублів (BYN) *107,50110,60123,50133,55137,70131,310,010,010,010,010,020,030,030,020,020,020,020,020,030,030,040,060,130,390,551,18
100 китайських юанів (CNY)423391374,63411,61393,56384,95347,60192,81129,98126,66123,27117,23114,0675,8566,4063,3362,5364,11
100 молдовських леїв (MDL)154156147,14161,87144,16128,28116,0284,2863,5766,0367,9164,2170,2650,7541,6738,4740,6843,1738,2739,2741,8043,7739,4345,9440,2639,84
100 польських злотих (PLN)708693673,74755,02704,90649,03579,55375,53252,92245,52270,21263,85252,09219,19183,06162,77158,76146,22137,09130,60131,24125,53104,4270,1357,1868,02
10 російських рублів (RUB)3,703,743,994,364,563,833,623,112,512,572,722,612,472,111,981,861,811,851,741,701,841,941,672,873,223,58
100 румунських леїв (RON)[61]655637609,60690,92657,15630,20544,31355,12245,12232,94262,41250,65264,78206,32204,28
100 словацьких крон (SKK) **24,6820,4917,0416,5516,5114,5311,7911,1111,8610,016,935,545,97
100/10000 турецьких лір (TRY) ***318386456,34579,83729,52848,88804,74543,03420,98443,69477,13526,90502,51404,35387,74352,97380,290,040,040,040,050,090,100,090,130,23
1000 угорських форинтів (HUF)90,287,689,14100,9497,0190,8678,2550,9035,7435,5339,8938,3138,9230,6427,5324,0225,7826,2623,7820,7218,7519,4317,4311,4210,0612,29
100 чеських крон (CZK)126116112,77125,39114,06104,6588,8357,0640,8740,8545,1441,6541,2130,8424,9522,3721,4420,7218,9216,3414,1314,1611,997,715,926,73

Примітки:
* У 2016 році в Білорусі була проведена деномінація національної валюти у співвідношенні 10 тис. до одного.
** З 2009 року Словаччина перейшла на Євро.
*** 100 лір з 2005 року, 10 тис. лір до 2004 року (у 2005 році в Туреччині була проведена деномінація національної валюти у співвідношенні мільйон до одного).

Поточний обмінний курс UAH
На Minfin.com.ua(укр.) AUD CAD CHF CNY EUR GBP JPY USD PLN RUB BYN
На XE.com(англ.) AUD CAD CHF CNY EUR GBP JPY USD PLN RUB BYN
На fxtop.com(англ.) AUD CAD CHF CNY EUR GBP JPY USD PLN RUB BYN

Цікаві факти

 • У 2018 році в Україні відбулося відзначення пам'ятної дати — 100 років з дня ухвалення закону Української Народної Республіки про гривню — грошову одиницю Української Народної Республіки (1 березня 1918).[62]
 • У 2019 році біля Київського національного економічного університету встановлено пам'ятник гривні[63]
 • В 2018—2019 роках НБУ проводив закрите тестування цифрової валюти е-гривні.[64]
 • Станом на 1 липня 2019 року, за даними НБУ в готівковому обігу перебуває 2,8 млрд штук гривневих банкнот загальною вартістю в 391,3 млрд гривень та 13,2 млрд монет загальною вартістю в 2,4 млрд гривень. Таким чином в середньому на одного українця припадає 67 банкнот загальною вартістю в 9363 грн та 314 монет загальною вартістю 57 грн. На першому місці за кількістю в обігу перебувають банкноти номіналом 200 гривень (647,3 млн штук), на другому — 1-гривневі (509,4 млн штук), на третьому — 500-гривневі (431,3 млн штук). Серед монет найпоширенішими є 10 копійок яких налічується 3,8 млрд штук.[65]
 • За даними НБУ, станом на 1 жовтня 2021 року в обігу в Україні перебувала готівка на 592,2 млрд грн. Серед них, зокрема, 2,9 млрд банкнот на загальну суму 587,7 млрд грн, а також 13,9 млрд монет (без пам'ятних та інвестиційних) — на 4,4 млрд грн. Це на 33,7 млрд грн, або на 6 %, більше, ніж на початок 2021 року. Разом з тим за вересень 2021 року, відбулося певне зниження готівки в обігу — на 0,3 %.[66] За інформацією НБУ, на одного українця припадало 70 банкнот і 159 розмінних і платіжних оборотних монет (станом на 1 січня 2021 року — 72 і 149 шт. відповідно).[66] Серед банкнот в обігу найбільше номіналом 200 гривень, а серед монет — 10 копійок (24,5 % і 28,8 % відповідно від загальної кількості в обігу). Найменше в готівковому обігу банкнот номіналом 1 000 гривень (78,4 млн шт. або 2,7 % від загальної кількості банкнот в обігу), а монет — номіналом 10 гривень (75,3 млн шт. або 0,5 % від загальної кількості монет в обігу).[66] Відзначається, що в обігу ще залишається 447,4 млн «золотавих» одногривневих монет, але поступово НБУ виводить їх з обігу. Тобто ці одногривневі монети, потрапляючи під час інкасації в банки, не повертаються назад в обіг. Поступово в обігу їх стає все менше. При цьому їх місце займають відповідні «сріблясті» монети.[66]
 • За даними НБУ, обсяги безготівкових платежів у 2020 році склали 55 % усіх розрахункових операцій проти 50,3 % у 2019 році. Обсяг операцій з електронними грошима у 2020 році склав 19,3 мільярда гривень, що на 15 % більше показника 2019 року. Своєю чергою, кількість «електронних гаманців» збільшилася до 79 мільйонів, що на 7 % більше в порівнянні з 2019 роком.[66]
Кількість та вартість готівкової маси українських монет і банкнот, станом на 1 липня 2019 року
Монети1 гривня2 гривні5 гривень10 гривень20 гривень50 гривень100 гривень200 гривень500 гривеньЗагалом
К-сть, млн шт. 13200 509,4 212,7 243,2 172,6 125,2 162,4 316,4 647,3 431,3 16000
Вартість, млрд грн 2,400 0,509 0,425 1,216 1,726 2,504‬ 8,120 31,640 129,460 215,650 393,700

Див. також

Виноски

 1. Індекси споживчих цін на товари та послуги у 2001—2021 роках (грудень до грудня попереднього року) Архівовано 26 січня 2021 у Wayback Machine. Державна служба статистики України, процитовано: 10.02.2022
 2. ДСТУ 3582:13. Державний стандарт України. Інформація та документація. Скорочення слів в українській мові у бібліографічному описі. Загальні вимоги та правила. Затверджений і введений у дію наказом Держстандарту України від 01 січня 2014 року р. № 1010.
 3. Національний банк упорядковує номінальний ряд банкнот і монет гривні. bank.gov.ua. Архів оригіналу за 26 червня 2019. Процитовано 26 червня 2019.
 4. Історія української гривні: від часів України-Русі до сьогодення. Архів оригіналу за 1 вересня 2021. Процитовано 1 вересня 2021.
 5. История гривны | Теория. web.archive.org. 6 квітня 2009. Процитовано 12 вересня 2021.
 6. Котляр М. Ф. Гривна давньоруська Архівовано 23 лютого 2019 у Wayback Machine. // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. К. : Наукова думка, 2004. — Т. 2 : Г — Д. — С. 195. — 518 с. : іл. — ISBN 966-00-0405-2.
 7. Л. В. Адонина, О. С. Фисенко. Когнитивная лингвистика. Архів оригіналу за 13 квітня 2014. Процитовано 19 грудня 2012.
 8. Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс. М. Р. Фасмер. 1964—1973. Архів оригіналу за 10 червня 2021. Процитовано 14 грудня 2021.
 9. 100 карбованців УНР. Архів оригіналу за 24 лютого 2014. Процитовано 18 серпня 2011.
 10. Указ Президента України «Про грошову реформу в Україні» № 762/96 від 25 серпня 1996 року
 11. Відсьогодні Крим перейшов на рубль. BBC News Україна (укр.). 1 червня 2014. Архів оригіналу за 29 листопада 2020. Процитовано 28 жовтня 2020.
 12. В ОБСЄ підтвердили введення російської валюти в ОРДЛО. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Архів оригіналу за 1 листопада 2020. Процитовано 28 жовтня 2020.
 13. Пам'ятні монети України // Офіційний сайт НБУ. Архів оригіналу за 13 травня 2013. Процитовано 9 червня 2013.
 14. Пам'ятка для роботи з інвестиційними монетами України // Сайт Національного банку України. Архів оригіналу за 18 вересня 2016. Процитовано 14 квітня 2013.
 15. Как появилась гривна. Архів оригіналу за 8 жовтня 2008. Процитовано 28 липня 2009. Podrobnosti.ua(рос.)
 16. Гривні-іммігрантки. Архів оригіналу за 22 серпня 2011. Процитовано 28 липня 2009. Дзеркало тижня
 17. Національний банк презентував нові обігові монети Архівовано 30 серпня 2018 у Wayback Machine. bank.gov.ua
 18. Постанова Правління НБУ від 20.06.2019 № 82 «Про вилучення з готівкового обігу монет дрібних номіналів». Архів оригіналу за 14.12.2021. Процитовано 28.06.2019.
 19. Розмінні й обігові монети. Національний банк України. Архів оригіналу за 13 лютого 2021.
 20. Правління Національного банку України. Постанова N 476 «Про введення в обіг монет номіналом 1 гривня зразка 2004 року». 07.10.2004. Архів оригіналу за 14.12.2021. Процитовано 30.04.2010.
 21. Нова монета номіналом 10 гривень з'явиться в обігу в червні Архівовано 10 травня 2020 у Wayback Machine. // Офіційне Інтернет-представництво Національного банку України, 29 квітня 2020 р.
 22. Обігові монети України зразка 2018 року Архівовано 15 березня 2018 у Wayback Machine. bank.gov.ua
 23. Національний банк України. Лист N 11-111/5661-22932 «Про вилучення з обігу банкнот зразків до 2003 року». 10.12.2009. Архів оригіналу за 14.12.2021. Процитовано 19.03.2010.
 24. Правління Національного банку України. Постанова N 738 «Про вилучення з готівкового обігу банкнот випуску 1996 та 2001 років номінальною вартістю 50, 100 та 200 гривень». 14.12.2009. Архів оригіналу за 14.12.2021. Процитовано 19.03.2010.
 25. Гривні сьогодні 17 років: найцікавіші факти про неї. Архів оригіналу за 22 лютого 2014. Процитовано 9 лютого 2014.
 26. Банкноти України. Архів оригіналу за 22 серпня 2011. Процитовано 29 червня 2008.
 27. Дмитро Харітонов. Українські паперові гроші (1917—2005). — Київ : Купола, 2005. — 112 с. — ISBN 966-8679-03-2.
 28. Постанова НБУ № 55 від 04.03.2011 «Про випуск банкнот у 2011 і 2012 роках з підписом Голови Національного банку України С. Г. Арбузова». Архів оригіналу за 14.12.2021. Процитовано 29.10.2011.
 29. Постанова Правління НБУ № 92 від 15 березня 2013 року «Про випуск банкнот у 2013 році з підписом Голови Національного банку України Соркіна І. В.». Архів оригіналу за 9 січня 2014. Процитовано 2 червня 2013.
 30. В серпні 2006 року в обіг була введена банкнота номіналом 10 гривень зразка 2004 року (2006 року випуску) зі зміненими кольорами дизайну та 2006 роком випуску.
 31. Національний банк України презентував оновлену банкноту номіналом 100 гривень // Сайт НБУ, 29.12.2014. Архів оригіналу за 29.12.2014. Процитовано 29.12.2014.
 32. Національний банк України з 11 квітня 2016 року вводить в обіг банкноти номіналом 500 гривень зразка 2015 року Архівовано 26 грудня 2015 у Wayback Machine. // Офіційний сайт НБУ, 25.12.2015
 33. У Національному банку України відбулася презентація оновленої банкноти номіналом 500 гривень Архівовано 26 грудня 2015 у Wayback Machine. // Офіційний сайт НБУ, 25.12.2015
 34. Національний банк оновив дизайн та удосконалив систему захисту банкноти номіналом 20 гривень Архівовано 17 липня 2018 у Wayback Machine. // НБУ, 17.07.2018
 35. Національний банк упорядковує номінальний ряд банкнот і монет гривні Архівовано 26 червня 2019 у Wayback Machine. // НБУ, 25.06.2019
 36. Національний банк завершує оновлення банкнотно-монетного ряду гривні Архівовано 26 листопада 2019 у Wayback Machine. // НБУ, 26.11.2019
 37. Оновлені 200 гривень уведені в обіг. Архів оригіналу за 25 лютого 2020. Процитовано 25 лютого 2020.
 38. Стабільна гривня: головне — не злякати // Дзеркало тижня, № 7 (586), 25 лютого — 3 березня 2006.
 39. Експерт: Такої штучно слабкої національної валюти, як гривня, немає ніде Архівовано 26 грудня 2010 у Wayback Machine. // Finance.ua, 26.07.2007.
 40. Нацбанк думає «відпустити» гривню. Але не скоро[недоступне посилання з липня 2019] // proUA, 03.07.2007.
 41. НБУ повысил официальный курс гривни до 8,52 Архівовано 23 жовтня 2014 у Wayback Machine. // Delo.ua, 07.02.2014 18:32.
 42. НБУ отпустил гривню в «свободное плавание»: фиксированного курса национальной валюты больше нет Архівовано 9 лютого 2014 у Wayback Machine. // Delo.ua, 07.02.2014 11:35.
 43. НБУ в січні витратив на інтервенції на підтримку гривні $1,7 млрд Архівовано 9 лютого 2014 у Wayback Machine. // Інтерфакс-Україна, 07.02.2014 17:09.
 44. Експерти: Стверджувати, що гривня досягла найнижчої межі падіння зарано Архівовано 3 липня 2015 у Wayback Machine. (Соцпортал, 21.11.2014)
 45. НБУ відпустив курс і ужорсточив грошово-кредитну політику Архівовано 14 грудня 2021 у Wayback Machine. (BBC Україна, 5 лютого 2015)
 46. Офіційний курс валют на 26.02.2015 bank.gov.ua
 47. Примхлива гривня: що впливає на курс національної валюти Архівовано 12 травня 2018 у Wayback Machine. etcetera.media, 12.01.2018
 48. Частка ЄС у зовнішній торгівлі України досягла майже 43 % — Президент Архівовано 12 травня 2018 у Wayback Machine. Укрінформ, 20.11.2017
 49. Офіційний курс валют на 26.01.2018 bank.gov.ua
 50. Долар оновив мінімум з грудня 2014 року в парі з євро Архівовано 15 січня 2018 у Wayback Machine. interfax.com.ua, 15.01.2018
 51. Курс валют на 1 серпня: гривня знову зміцнилася Архівовано 4 серпня 2019 у Wayback Machine. korrespondent.net, 31 липня 2019
 52. Офіційний курс гривні щодо іноземних валют на 26.12.2019 Архівовано 14.12.2021, у Wayback Machine. bank.gov.ua
 53. Гривня зміцнилася найбільше з усіх валют у світі Архівовано 11 січня 2020 у Wayback Machine. korrespondent.net, 20 грудня 2019
 54. Повернення інвесторів. Чому зміцнюється курс гривні Архівовано 4 серпня 2019 у Wayback Machine. Deutsche Welle, 01.08.2019
 55. Рекордно низький курс. Чому зміцнилася гривня Архівовано 4 серпня 2019 у Wayback Machine. korrespondent.net, 1 серпня 2019
 56. Офіційний курс валют на 30.03.2020 Архівовано 03.04.2020, у Wayback Machine. bank.gov.ua
 57. Офіційний курс валют на 31.03.2020 Архівовано 08.05.2020, у Wayback Machine. bank.gov.ua
 58. Гривня падає. Яким буде долар у 2021 році Архівовано 26 січня 2021 у Wayback Machine. korrespondent.net, 5 січня 2021
 59. Графік курсу гривні відносно долара США протягом 2021 року fxtop.com
 60. Національний банк України. Офіційний курс гривні щодо іноземних валют (середній за період) Архівовано 4 листопада 2020 у Wayback Machine. процитовано: 30.01.2021
 61. Дані щодо румунського лея взяті з сайту fxtop.com Архівовано 14 грудня 2021 у Wayback Machine. через відсутність відповідних даних з НБУ.
 62. Проект Постанови Верховної Ради України про відзначення пам'ятних дат і ювілеїв у 2018 році (реєстр. № 7274 від 10.11.2017, поданий Народними депутатами України Єленським В. Є., Княжицьким М. Л., Лесюком Я. В.). Архів оригіналу за 04.02.2018. Процитовано 03.02.2018.
 63. "Гривня Всемогутня": в Києві встановили пам'ятник нацвалюті - новини Еспресо TV | Україна. espreso.tv. Архів оригіналу за 19 травня 2019. Процитовано 28 жовтня 2020.
 64. НБУ завершив пілотний проект запуску електронної гривні. biz.nv.ua. 23 лютого 2019. Архів оригіналу за 25 липня 2019. Процитовано 25 липня 2019.
 65. Структура готівки в обігу Архівовано 1 серпня 2019 у Wayback Machine. Національний банк України, Facebook, 17.07.2019
 66. У НБУ перерахували всю готівку, яку українці тримають на руках. www.unian.ua (укр.). Архів оригіналу за 20 жовтня 2021. Процитовано 20 жовтня 2021.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.