Підлога
Підло́га — верхній або опоряджувальний шар, що накладається на тримальну конструкцію перекриття або на ґрунт у будинку.
Підлогу влаштовують як на різного роду перекриттях, так і по ґрунту. Підлогу роблять суцільною, зі штучних і рулонних матеріалів, з дерева. Вибір матеріалу підлоги і його конструкція залежать в основному від характеру виробничого процесу в даному приміщенні. У виробничих будівлях підлога повинна бути міцною, стійкою до стирання, негорючою, водостійкою, водонепроникною, зручною для пересування людей і легко очищуватися при прибиранні приміщень. У ряді випадків до підлоги ставляться вимоги хімічної стійкості і термостійкості. Найкраще ці вимоги задовольняють бетон, асфальтобетон, асфальт, керамічні плитки, ксилоліт і деякі інші матеріали. Для забезпечення стоку рідин підлозі надається похил 1 — 7 %.
Вимоги
До підлоги ставляться вимоги міцності, стираності, теплоізоляції, звукоізоляції, водостійкості, стійкості проти хімічного агресивного середовища, естетичності.
Види підлог
Долівка
У старовину в мазаних українських хатах підлоги не існувало. Замість неї влаштовувалася долівка (також діл; у деяких діалектах відома як «поділок»)[1][2]. Вона являла собою утрамбовану, вирівняну земляну поверхню, зазвичай покриту шаром глини[3]. На Поліссі підлогою могла бути і звичайна земляна поверхня.
Саме долівка переважала в українському житлі наприкінці XIX — на початку XX ст., дощані підлоги мали тільки заможні селяни в місцях, багатих на ліс[4].
Дощата
У дерев'яних і деяких кам'яних будовах поширені дерев'яні підлоги, що складаються з окремих дощок, які називаються мости́нами[5] (від діалектної назви підлоги — «міст»; застаріла назва — помістниці)[6][7][8]. Дошки укладають на поперечні балки — лаги (унтерцуги). Більш примітивною є підлога «на накатинах» («леґарях»): дошки настилають на суцільний ряд тонких колод (накатин, леґарів, ліґарів)[9][10].
Кам'яна
Кам'яні підлоги утворюються або брукуванням долівки (перші і підвальні поверхи), або мурованими склепіннями.
Бетонна
У сучасних будівлях поширена підлога, утворена бетонними плитами перекриттів, які водночас утворюють стелю нижчих поверхів. Зверху на бетонну основу укладають дерев'яне чи плиткове покриття.
Скляна
Скляні підлоги влаштовуються на високих оглядових майданчиках (наприклад, на телевізійних вежах), деяких мостах, а також над місцями археологічних розкопок.
Матеріали
- Паркет (штучний, художній)
Матеріал для покриття підлоги вибирається відповідно до призначення приміщень:
- в основних приміщеннях житлових і громадських будинків та споруд — дошки, набірний або штучний паркет, ламінат, вінілова підлога, килимові покриття (килими, ковролін, доріжки, килимова плитка);
- у санітарних вузлах — керамічні та пластмасові плитки;
- у вестибюлях — плити натурального каменю, мозаїчні, листові або плиткові підлоги з пластмаси.
- Окремий модуль (щит) для створення паркету з деревини
- Мозаїка
- Керамічна підлога з килимовим малюнком 19 ст.
- Типовий промисловий паркет з примітивним малюнком
Тепла підлога
Застосовуються підлоги з підігрівом. Теплоносіями слугують електронагрівна арматура або підігріта електричним струмом вода.
Промислові підлоги
Примітки
- Діл // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Поділок // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Долівка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Особливості традиційного українського житла // Історія української культури. Курс лекцій. Черкаси, 2012
- Мостина // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Міст // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Міст // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
- Помістниця // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
- Лігарь // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
- Леґарь // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
Посилання
- Конструкція підлоги; Підлога // Термінологічний словник-довідник з будівництва та архітектури / Р. А. Шмиг, В. М. Боярчук, І. М. Добрянський, В. М. Барабаш ; за заг. ред. Р. А. Шмига. — Львів, 2010. — С. 111-112; 150. — ISBN 978-966-7407-83-4.
- Підлога // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1963. — Т. 6, кн. XI : Літери Пере — По. — С. 1379. — 1000 екз.
- Глинобитна підлога // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-те вид. — К. : Тека, 2006.