Владиславчик

Владисла́вчик село в Україні, в Уманському районі Черкаської області, у складі Монастирищенської міської громади. Розташоване на лівому березі річки Ступки (притока р. Гірський Тікич) за 28 км на північний схід від міста Монастирище. Населення — 393 чоловік.

село Владиславчик
Країна  Україна
Область Черкаська область
Район/міськрада Уманський район
Рада Владиславчицька сільська рада
Облікова картка картка 
Основні дані
Засноване До 1925 р.
Населення 393
Площа 1,295 км²
Поштовий індекс 19123
Телефонний код +380 4746
Географічні дані
Географічні координати 49°04′29″ пн. ш. 29°57′24″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
234 м
Водойми річка Ступки
Місцева влада
Адреса ради с.Владиславчик, вул.Центральна,19
Сільський голова Гунько Микола Петрович
Карта
Владиславчик
Владиславчик
Мапа

Площа територіальних меж колишньої сільської ради складала 1437,3 га, площа села — 129,5 га.

Історія

Навколо Владиславчика виявлені залишки поселення племен трипільської культури. Його площа (50 гектарів) розташована на південь від села. Прямо в селі можна бачити купи перепаленої червоної глини з уламками глиняного посуду зі спіральним орнаментом. На садибі селяни­на Петра Луценка знайдено на глибині 60-70 см дві глиняні посудини, прикрашені орнаментом. Одну з них передано до Уман­ського музею, інша знаходилася в школі. Розвідку поселення робив В. А. Стефанович 14 жовтня 1963 року.

Поселення носить ім'я Владислава (сина цибулівського земельного магната), котрий народився в 1823 р. Цей факт дає підстави стверджувати, що село виникло на початку 1800-х років.

Селяни ж називали Владиславчик просто Слободою. Це теж не випадково. Нові кріпаки-землероби у нових поселеннях на певний час (до придбання тягла) панами звільнялися від грошового податку (чиншу), а то й від на­турального, тобто були вільними слобожана­ми (по-російськи — «свободными от уплаты оброка»).

За Л. Похилевичем у 1860 р. проживали 320 осіб (чоловіків — 170, жінок — 150), дворів було орієнтовно 50-55. У цей час належали вони зятю Іполита Рогозинського Валеріану Щенстовичу Росцішевському. Землі тут пан мав 790 десятин, тримав економію.

У 1900 р. в поселенні уже діяли власна приписна церква, 2 кузні, 4 вітряки, крупо­рушка та соломорізка.

Маєток поміщика Росцішевського знахо­дився в Княжиках. Адміністративно село на­лежало Цибулівській волості. Ним управляли староста та збирач податків.

Гірка доля дісталася родинам Федота Луценка та Макара Фармагея: їх розкуркулили, однак із села не вислали. Їхні та інших селян господарські приміщення стали тимча­сово конюшнями. В хаті Луценка утворили клуб. Головою колгоспу обрали Йосипа Кубу.

У роки Голодомору 1932-33 років померло близько 108 осіб.

У 1937 р. зазнали репресій 8 господарів: голова сільради Іван Любомський, учитель Аксентій Кравчен­ко (працював у Княжиках), розсильний сіль­ради Петро Баран, шофер МТС Антон Янов, Івана Гуньку, Федота Мельника, Мусія Панібратського, священика. П'ятьох розстріляли як ворогів народу, інших засуди­ли на 10 років таборів.

Однак найвищим випробуванням для всіх стала Велика Вітчизняна війна. З Владиславчика відправили до Німеччини 104 остарбайтери. За роки окупації тут розстріляли двох селян, загинуло від бомб та снарядів теж двоє, в полоні побували 10 осіб, заарештува­ли 17 мешканців села.

На фронти Другої світової війни пішли 86 мешканців, 64 — загинули. Село звільнили від фашистів 9 березня 1944 року.

1959 року, у зв'язку з укрупненням господарств і ферм, колгосп «Більшовик» ліквідували та приєднали до Княжиків.

У 1967 році, після поновлення Монастирищенського району Владиславчику повернули статус самостійності, відновив роботу колгосп «Зоря». У 1976 р. Княжики стали радгоспом. Владиславчик знову приєднали до них як дільницю.

У 1985 знову відокремлено від Княжиків і стало самостійним господарством з назвою «Ювілейний», яке у 1992 р. реорганізовано в КСГП, потім — СТОВ.

Галерея

Відомі люди

В селі народився Мельніков Олексій Лаврентійович (* 28 червня 1925 — † 1997) — повний кавалер ордена Слави[1].

Джерела

  • Нариси з історії поселень Монастирищенського району Черкаської області/ І. І. Волошенко. — Монастирище: [б.в.], 2003. — 464 с.

Див. також

Інтернет-посилання

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.