Вовча (притока Сіверського Дінця)

Во́вча (Вовчі Води) — річка в Харківській області, ліва притока Сіверського Дінця.

Вовча
Вовча неподалік від Вовчанська
50°17′10″ пн. ш. 36°51′18″ сх. д.
Витік с. Шидловка, Волоконовський р-н, Бєлгородська область
 Росія
• координати 50°31′03″ пн. ш. 37°37′08″ сх. д.
Гирло Сіверський Донець
 Україна
• координати 50°17′16″ пн. ш. 36°51′15″ сх. д.
Басейн Басейн Донуd
Країни:  Росія
 Україна
Харківська область,
Вовчанський район
Регіон Харківська область
Бєлгородська область
Довжина 90 км
Площа басейну: 1340
Середньорічний стік 3,11 кубічний метр за секунду
Притоки: Плотва (32км)
Ідентифікатори і посилання
код ДВР Росії 05010400112107000010900
GeoNames 472810
 Медіафайли у Вікісховищі

Річка бере початок у селі Шидловка Волоконовського району Бєлгородської області (Росія). В межі Харківської області річка входить східніше села Землянки Вовчанського району Харківської області і впадає в р. Сіверський Донець на 941 км від його витоку. Загальна довжина річки становить 90 км, із них в межах Харківської області — 62 км. Площа водозбірного басейну — 1340 км², із них в Харківській області 868 км². Середній похил річки — 0,74 м/км.

Ширина долини досягає 6—11 км, схили значно асиметричні: правий схил досить крутий та розгалужений короткими балками і ярами, лівий схил пологий та характеризується менш розгалуженими довгими балками.

Стік річки на території Харківської області майже не зарегульований. Заплава досягає ширини 350—400 м. Ділянки низького рівня на заплаві переважно заболочені, а середнього і високого рівня використовуються під сіножаті, частково вони розорані і використовуються під посів сільськогосподарських культур.

Річка Вовча має ліву притоку — річку Плотву (32 км), а також пересихаючі струмки: Бударівський Яр, Резніківський Яр, Яр Караїчний, Яр Білий, балка Бузова.

На річці розташоване місто Вовчанськ.

Походження назви

Існує красива легенда, яка описує виникнення річки Вовчої, яка раніше назвалась «Вовчі Води».

Колись давно на території нинішнього Вовчанського району жило багато вовків. І ось в одній зграї помер вожак. Його самка, вовчиця, вирішила взяти на себе роль вожака у зграї. Але не всі вовки погодилися, що призвело до розділу зграї на дві ворогуючі групи. Вовчиця зі своєю групою пішла на схід і почала рити у горі велике лігво, щоб там заховати своїх товаришів від ворогів. Але сталося те, що вони не очікували: з лігва хлинула вода, яка перетворилася на річку. Цю річку ми знаємо зараз як Вовчу. Ще довго ця річка допомагала вовчиці та її зграї. Багато років вовки жили на землі Вовчанщини. Однак у 1950-ті роки терпець людей увірвався й вони винищили усіх вовків, що крали худобу. Тепер у районі Вовчої вони стали великою рідкістю.

Природоохоронні території в басейні річки

Галерея

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.