Водяне (Шполянський район)

Во́дяне село в Україні, що входить до Шполянської міської громади, Звенигородського району, Черкаської області. У селі мешкає 996 людей. У Во́дяному, за переказами, стояла пасіка кошового отамана Івана Сірка, а також козацька кузня, від якої простягнувся досі не звіданий підземний хід.

село Водяне
Герб
Країна  Україна
Область Черкаська область
Район/міськрада Звенигородський район
Рада Шполянська міська рада ОТГ
Облікова картка картка 
Основні дані
Населення 996
Поштовий індекс 20641
Телефонний код +380 4741
Географічні дані
Географічні координати 48°53′54″ пн. ш. 31°25′58″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
203 м
Місцева влада
Адреса ради с. Водяне, вул. Нова Центральна,69
Карта
Водяне
Водяне
Мапа

Історія

А виникло у XVII ст. як козацьке укріплення поблизу сумнозвісного Чорного шляху. Козацькі бастіони знаходились майже в центрі нинішнього села. Також тут були збудовані збройова майстерня і житла козаків. Від козацького укріплення був проритий підземний тунель, котрий служив схованкою для козаків в разі небезпеки. Згодом вхід у тунель засипали, а таємниця його підземних ходів не розкрита донині.

Назва ж поселення походить від великої чотириметрової вирви (провалля), яка знаходилась на глибині яру на південь від козацького укріплення. З цього провалля фонтанувала вода підземного джерела, даючи початок струмку, що тік до р. Гнилий Товмач. Можливо, десь на глибині тут було велике підземне озеро, води якого з часом прорвались на поверхню. Тому цю місцевість козаки назвали водянистою, що згодом стало назвою села.

Л. Похилевич «…По рассказам старожилов, вокруг селения находилось прежде до 20 ставов или прудов, почему и названо оно Водяным… Церковь Троицкая деревянная, 6-го класса; построена 1808 года» (1864 р.).

Найбільш яскравим і переконливим матеріалом про дореволюційне с. Водяне може бути дослівний витяг, зроблений у Центральному Державному архіві в м. Київ. В « Списке населенных мест Киевской губернии» видавництва Київського Губернського Комітету 1900 р.: «с. Водяно (владельческое) — В нем дворов — 335, жителей — обоего пола — 1741 чел. Главное занятие жителей — земледелие, кроме того крестьяне отправляются на заработки в Херсонскую губернию. В селе имеются одна православная церковь, одна церковно — приходская школа, 6 ветряных мельниц, 2 кузни и один Сельский Банк».

У 1929 р. в селі організовується комуна, і в 1930 р. почалася масова колективізація. Бідняки та незаможні селянство з середняками утворили колективну сільськогосподарську артіль «Перемога».

У роки німецько-радянської війни 189 жителів села билися проти німецько–фашистських загарбників, з них 97 нагороджені бойовими орденами та медалями. 147 загинули в боях на різних фронтах, а повернулось в рідну домівку лише 42.

31 січня - 1 лютого 1944 року поблизу села відбулися оборонні бої 32-ї танкової бригади (29-й танковий корпус 5-ї гвардійської танкової армії). 31 січня 32-га бригада відбила 2 контратаки противника, знищивши 4 танки, втративши 2 Т-34. 1 лютого радянським танкістам довелось відбити три потужні контратаки противника: о 9:30 - силою 15 танків з піхотою, об 11:00 на позиції корпусу наступало вже 40 танків. В останній, третій, контратаці, що відбулася о 13:30, взяли участь вже 50 німецьких танків. В результаті бою бригада втратила 5 танків Т-34 з 11-ти, дві 76-міліметрові гармати з шести, а також дві гармати калібром 57 мм, шість 82-мм мінометів, і було втрачено самохідку СУ-85. Натомість було знищено 13 ворожих танків. Героєм бою 1 лютого став командир танка молодший лейтенант Леонід Стєпанов. Молодший лейтенант Володимир Дубровін трьома снарядами підбив 1 бронемашину, 1 вантажівку з піхотою та 1 протитанкову гармату. Старшим фельдшером 2-го танкового батальйону лейтенантом медслужби Григорієм Ковальовим було врятовано 3-х поранених танкістів.

На 19.10.2021 р. відомі імена 8-ох бійців 29-го танкового корпусу, котрі загинули в бою за Водяне 1 лютого 1944 року. Це молодший сержант Мартишев Г. М. (32 тбр), сержант Чернишов І. Г. (1446-й самохідний артилерійський полк), а також старшина Козлов К. Г., старший сержант Сіваков А. С., молодший сержант Райхлін О. І. червоноармійці Сєрежев Г., Лавров В. В., Догадов П. Д. (всі - 108 винищувально-протитанковий артилерійський полк). Розрахунком, до якого належав Олександр Райхлін, було підбито 2 танки, бронетранспортер, розсіяно і частково знищено до взводу піхоти. Посмертно він був нагороджений медаллю "За відвагу".

Після закінчення війни жителі с. Водяне приступили до відбудови села і свого колгоспу «Перемога».

Розвивалось господарство, зростав і добробут жителів села. На кінець 80-х років в селі побудовано нову середню школу, Будинок культури, дитячий садок, три магазини, млин, авто зупинку, сільську баню та першу чергу свинокомплексу. На кінець 90-х років побудовано майстерню для ремонту тракторів, АЗС, олійню, критий тік, другу чергу свинокомплексу, корівник та проведено будівництво доріг з твердим покриттям майже по всіх вулицях села, побудовано 10 житлових будинків за рахунок колгоспу «Перемога».

У зв'язку з реорганізацією агропромислового комплексу країни в селі утворено СТОВ «Перемога» та СТОВ «Урожай».

Сьогодення

Нині господарську діяльність на території села здійснює СТОВ «Урожай», яке займається землеробством та виготовленням гранульованого палива для котелень.

У селі діють лікувальна лікарська амбулаторія, сільський Будинок культури, сільська бібліотека та НВК ЗОШ I—III ст., поштове відділення та музей.

Відомі люди

У селі народився Бойко Василь Романович (* 28 лютого 1907 — † 3 квітня 1996) Герой Радянського Союзу[1]; [2];

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.