Всевидяче око
Всевидяче око, також Всевидяще Око — в іконописі складна символіко-алегорична композиція, що символізує Всевидячого Бога.
Опис
Також Всевидячим оком може називатися символічне зображення Всевидячого Божого ока, вписане до трикутника — символу Трійці.
Всевидяче око (як символ Трійці) присутнє на гербах низки українських міст і містечок XVIII—XIX століть, зокрема Буцнева, Нового Виткова, Підкаменя, Радехова, Станіславчика. Наприкінці XVIII ст. в Речі Посполитій Всевидяче око було офіційним символом Чотирилітнього сейму (результатом діяльності якого стало прийняття Травневої конституції 1791 року); на пам'ять про це зображення цього символу з'явилося в низці міських і містечкових гербів, що одержали у 1791—1792 рр. підтвердження магдебурзького права, зокрема в гербах Браслава (сучасна Білорусь) і таких литовських міст, як Байсогала, Жієжмаряй, Кальварія, Плунге, Стаклішкес, Шяуляй.
Всевидяче око є одним з головних символів масонів[1]. За переконаннями масонів Всевидяче око (Промениста Дельта) — трикутник, з поміщеним досередини оком є знаком просвіти або принципу свідомості. Цей символ, який масони запозичили у християнстві, постійно є присутнім на всіх роботах ложі.
На нових українських банкнотах 500 гривень 2006 року на зворотньому боці поруч із будівлею Києво-Могилянської академії зображено Всевидяче око.
Галерея
- Велика печатка Сполучених Штатів (реверс).
- Всевидяще око на гербі Радехова.
- Всевидяще око на гербі Дублян.
- Герб Підкаменя
- Герб Станіславчика
- Всевидяще око на 500-гривневій купюрі.
Див. також
Примітки
- Офіційний сайт великої масонської ложі Росії. Архів оригіналу за 4 листопада 2006. Процитовано 3 жовтня 2006.