Військово-історичний музей Чорноморського флоту

Військово-історичний музей Чорноморського флоту — військово-історичний музей, присвячений історії та військовій звитязі Чорноморського флоту, розташований у місті Севастополі; один з найстаріших музейних закладів Кримського півострову (заснований 1869 року), значний культурний і туристичний осередок міста.

Військово-історичний музей Чорноморського флоту
44°36′47″ пн. ш. 33°31′32″ сх. д.
Тип музей
Статус спадщини пам'ятка культурної спадщини України і об'єкт культурної спадщини Росії регіонального значенняd
Країна  Україна
Розташування АР Крим
м. Севастополь
Адреса вул. Леніна, 11
Архітектор А. Кочетов
Засновано 1869 рік
Фонд 20 тис. од. зберігання
Куратор Міністерство оборони України
Сайт сайт музею
Військово-історичний музей Чорноморського флоту (Sevastopol)

 Військово-історичний музей Чорноморського флоту у Вікісховищі

Загальні дані

Військово-історичний музей Чорноморського флоту розташований у севастопольському середмісті в історичній спеціально зведеній двоповерховій будівлі кінця XIX століття за адресою: Час роботи закладу в літній період: з 10.00 до 17.30[1].

З історії музею

Військово-історичний музей Чорноморського флоту був заснований у 1869 році в Севастополі з ініціативи тих, хто захищав місто під час Кримської війни (185356), для увічнення пам'яті учасників героїчної оборони міста. Створений музей був на добровільні пожертвування. Відкритий у власному будинку інженер-генерала Е. Тотлебена.

Окреме приміщення для музею збудоване в 1895 році за проектом академіка А. Кочетова.

За радянських часів музейний заклад мав назву «Музей Червонопрапорного Чорноморського флоту».

Під час Німецько-радянської війни частину експозиції евакуйовано до Баку (Азербайджан), згодом до Ульяновська (Росія).

Військово-історичний музей Чорноморського флоту відновив роботу в Севастополі в 1948 році.

Із незалежністю України (1991) музейний заклад зазнав часткової реекспозиції. Нині (2000-ні) музей підпорядкований Міністерству оборони України.

Експозиція та діяльність

Експозиція Військово-історичного музею Чорноморського флоту налічує 20 тисяч одиниць зберігання, серед яких, зокрема, особисті речі адміралів В. Корнілова та П. Нахімова.

Загалом на 2 поверхах музейного приміщення 7 залів (3 на першому і відповідно 4 на другому)[2]:

  • Зал 1. Заснування флоту — експозиція залу розповідає про боротьбу російського та українського народів за вихід до Чорного і Азовського морів; про заснування Севастополя та Чорноморського флоту (1783), російсько-турецькі війни (XVIIIXIX ст.) та бойові дії на Чорному морі на початку Кримської війни 1853—56 років.
  • Зал 2. 349-денна оборона 1854—1855 рр. — експозиція залу розповідає про першу оборону Севастополя (1854—1855). У залі представлені особисті речі, зброя, предмети обмундирування учасників і керівників оборони Севастополя, картини І. Айвазовського, Ф. Рубо, М. Красовського; літографії, присвячені подіям на морі і на суші в Кримській війні.
    • Проміжний зал. (Розташований між 2 і 3 залами музею) — експозиція залу розповідає про участь Чорноморського флоту в російсько-турецькій війні 1877—1878 років, висвітлює становище Чорноморського флоту напередодні революції 1905—1907 рр..
  • Зал 3. — експозиція залу розповідає про події на Чорноморському флоті від 1904 року до лютого 1917 року, зокрема про участь моряків ЧФ у I-й російській революції 1905—1907 років та Першій світовій війні.
  • Зал 4. — експозиція залу розповідає про участь моряків-чорноморців у громадянській війні, відродження, розвиток та зміцнення Чорноморського флоту в передвоєнні роки.
Зала «250-денна оборона Севастополя 1941—1942 рр.»
  • Зал 5. 250-денна оборона 1941—1942 рр. — експозиція залу розповідає про Чорноморський флот у період другої оборони Севастополя 1941—1942 рр.
  • Зал 6. — експозиція залу розповідає про участь Чорноморського флоту в боях за визволення Новоросійська і Таманського півострова, Кримської визвольної операції (1944).
  • Зал 7. Червонопрапорний Чорноморський флот після Великої Вітчизняної війни — експозиція залу розповідає про Червонопрапорний Чорноморський флот після Німецько-радянської війни.

Матеріали музейних експозицій розповідають про заснування Севастополя як бази Чорноморського флоту, історію російського флоту від часів його створення, захист міста 185455 та героїчну оборону 1941—42 років, а також про історію українського Чорноморського флоту. Серед експонатів музею — картини, гравюри, скульптури, акварелі, епістолярії, мемуари, щоденники, документи, меморіальні речі, листівки, газети, зброя, бойові нагороди, фотографії, моделі козацьких чайок, різноманітних військових кораблів тощо.

У подвір'ї музею розташована відкрита експозиція військової техніки різних часів.

Військово-історичний музей Чорноморського флоту здійснює велику просвітницьку, інформаційну, наукову, екскурсійну діяльність.

Галерея

Файл:Admiral Nakhimov.jpg
зала, присвячена ЧФ
у радянський час
пайок офіцера ЧФ СРСР
бюст адмірала
Павла Нахімова
в експозиції музею
палаш турецького адмірала
Осман-Паші — музейний експонат

Виноски

  1. Довідкова інформація. Архів оригіналу за 6 грудня 2011. Процитовано 8 грудня 2010.
  2. План-схема музею Архівовано 6 грудня 2011 у Wayback Machine. на Сайт музею Архівовано 20 жовтня 2011 у Wayback Machine. (рос.)

Джерела, посилання та література

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.