Віктор Орта

Вікто́р Орта́ (фр. Victor Horta; 6 січня 1861, Гент, Бельгія 8 вересня 1947, Брюссель, Бельгія) — бельгійський архітектор, один із засновників стилю модерн (art nouveau) в архітектурі. Чотири брюссельських споруди — всі житлові будинки авторства Орта включені в список об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Бельгії.

Віктор Орта
Victor Horta
фр. Victor Petrus Horta
Віктор Орта, 1900
Народження 6 січня 1861(1861-01-06)
Смерть 8 вересня 1947(1947-09-08) (86 років)
Поховання Іксельське кладовищеd
Країна  Бельгія
Навчання Королівська Академія витончених мистецтв в Брюсселі
Діяльність архітектор, дизайнер, містобудівник, педагог, Підрядник
Праця в містах Брюссель
Архітектурний стиль засновник модерну
Найважливіші споруди у списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО: будинок Едмона Тасселя, власний будинок (тепер Музей Орта), будинок Сольвей, будинок Ван Етвельде
Нагороди баронський титул
Батько Pierre Hortad
Діти ·Marguerite Hortad і Simonne Hortad
Автограф
 Віктор Орта у Вікісховищі

З життя і творчості

Лямпа, дизайн В. Орта 1903 року.

Віктор Орта народився 6 січня 1861 року в бельгійському місті Генті. У юнацькі роки поїхав до Франції. У Парижі вивчав прикладні ремесла і технології, працював декоратором.

У 1880 році помер батько Віктора і він повернувся в Бельгію. У Брюсселі Орта навчався в Академії мистецтв. Придворний архітектор короля Леопольда II Альфонс Бала найняв молодого Віктора Орта для зведення палацових оранжерей (en).

Від 1885 року — Орта самостійно збудував декілька приватних будинків, а трохи згодом віддав перевагу зведенню громадських будівель.

Починаючи з 1892 року Віктор Орта спроектував і спорудив у стилі модерн будинок професора Едмона Тасселя (1893), що вважається першою у світі спорудою в стилі модерн і викликав цілу хвилю наслідування; у Схарбеку займався зведенням будинку Отрік, а також брюссельських будинків, що увійшли до списку ЮНЕСКО: будинок Сольвей, свій власний будинок (зараз музей Віктора Орта), будинок ван Етвельде.

У 1897 році Орта здійснював будівництво Народного дому (був зруйнований в 1950-х) у більш стриманому і раціональнішому стилі.

У 1928 році провадив будівництво музею в Турне та Палацу мистецтв у бельгійській столиці.

Під час окупації Бельгії німцями Орта жив у Великій Британії та США. Повернувшись у Брюссель, активно продовжував працювати.

Віктор Орта помер 8 вересня 1947 року в Брюсселі.

Галерея робіт Орта

Див. також

Примітки

  1. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3. (англ.)

Джерела, посилання та література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.